Magazyn koscian.net
2003-09-30 14:22:20Flaga dla Domu
Wyjątkowa uroczystość odbyła się w ubiegły piątek w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Mieszkańcy i pracownicy placówki po raz pierwszy zaprezentowali i wciągnęli na maszt swoją własną flagę.
- To niepowtarzalny symbol naszej tożsamości oraz motywacji do dalszej pracy oraz integracji mieszkańców i pracowników placówki - mówił Zbigniew Gordziej, dyrektor placówki. - Tak aby Dom Pomocy Społecznej był dla jego mieszkańców nie tylko bezpiecznym schronieniem, ale też miejscem, w którym zyskają możliwość rozwoju swoich predyspozycji i talentów.
Autorem projektu niebiesko-żółto-zielonej flagi jest poznański artysta-plastyk Andrzej Grzelachowski (pseudonim Aga), który przygotował również cztery inne propozycje, spośród których mieszkańcy jarogniewickiego domu wybrali prezentowaną w piątek flagę.
- Zanim przystąpiłem do pracy zapoznałem się z historią tego miejsca - wyjaśniał Andrzej Grzelachowski. - Następnie wczułem się w jego klimat. Wędrując przez pałacowy park natknąłem się na czterechsetletni dąb i to on - świadek historii, symbol trwania - stał się głównym motywem umieszczonego na fladze godła.
Dąb z flagi posiada trzy gałęzie, nawiązujące do trzech budynków, z których składa się jarogniewicki dom. Barwy odnoszą się natomiast do pozytywnych wartości z jakimi poprzez swój wybór identyfikują się mieszkańcy DPS. Błękit symbolizuje niebo, żółć to symbol horyzontu i budującej energii, natomiast zieleń to barwa związana z przyrodą. Na sztandarze umieszczono także zasłonięte do połowy oko - dawne logo placówki - symboliczne odniesienie do schorzeń z którymi borykają się mieszkańcy.
Do wciągnięcia flagi na maszt poproszono starostę powiatu kościańskiego Andrzeja Jęcza, Lidię Wrocińską-Sławską - dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Andrzeja Grzelachowskiego, dyrektora DPS Zbigniewa Gordzieja oraz Pawła Zalewskiego - mieszkańca jarogniewickiego Domu. Flagę poświęcił ks. Józef Wachowiak - proboszcz parafii w Głuchowie.
Uroczystość była częścią dwudniowej konferencji pt. ,,Europejskie formy pracy z osobami niepełnosprawnymi’’ zorganizowanej przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach wojewódzkich obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych.
- Intencją, która nam przyświecała, było integrowanie i uczulanie samorządów lokalnych, organizacji publicznych i pracowników socjalnych na problemy pomocy i opieki społecznej - informuje Lidia Wrocińska-Sławska. - Pragnęliśmy również przybliżyć naszym samorządowcom osiągnięcia placówek zachodnich. Stąd obecność przedstawicieli regionów partnerskich Wielkopolsce: Dolnej Saksonii, Hampshire, Hesji, Nottinghamshire oraz Północnej Brabancji, którzy na konkretnych przykładach zaprezentowali sprawdzone metody opieki nad dziećmi autystycznymi, aktywizacji zawodowej i organizacji opieki środowiskowej.
Uczestnicy konferencji mieli też okazję zapoznać się z osiągnięciami jarogniewickiego Domu Pomocy Społecznej, w którym przebywa obecnie 68 mieszkańców. Korzystają oni z pomocy i wsparcia wykwalifikowanej kadry.
- Wsparcie to zaczyna się od podstawowych, codziennych czynności, a kończy na realizacji przedsięwzięć twórczych - wyjaśnia Renata Majorek, pracownik DPS, przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół tej placówki.
Domownicy korzystają z indywidualnych i grupowych programów rozwoju umiejętności.
- Jedną z gałęzi składających się na całość opieki i pomocy jest fizjoterapia - mówi Krystian Przybylski, technik fizjoterapii. - Obejmuje ona zarówno ćwiczenia ogólnousprawniające i wzmacniające, realizowane w ramach codziennej gimnastyki jak również rehabilitację medyczną, prowadzoną indywidualnie oraz rehabilitację przyłóżkową dla osób z poważnymi problemami ruchowymi.
Mieszkańcy DPS mogą także liczyć na pomoc przy wykonywaniu i opanowywaniu codziennych czynności. Zadania te realizowane są w ramach terapii indywidualnej.
- W jej zakres wchodzi współpraca z domownikami przy wykonywaniu codziennych czynności takich jak toaleta, przygotowanie do śniadania, czy korzystania z przedmiotów, których odnalezienie i użycie sprawia osobom ociemniałym i niedowidzącym problemy - wyjaśnia Karolina Ciesielska-Haryk, terapeuta zajęciowy. - Kolejną ważną dziedziną jest ergoterapia realizowana w ramach zajęć, podczas których mieszkańcy zapoznają się z technikami manualnymi. Ma to, co bardzo istotne, swój artystyczny walor.
Podczas tego rodzaju zajęć mieszkańcy poznają tajniki technik malarskich, rzeźbiarskich, tkackich i wielu innych służących rozwojowi postrzegania przy pomocy zmysłów zastępujących wzrok. Służą temu również inne rodzaje terapii takich jak: choreoterapia (zajęcia z wykorzystaniem elementów tanecznych), czy silwoterapia (polegająca na obcowaniu z przyrodą).
Kolejną dziedziną jest terapia zajęciowa. W jej ramach mieszkańcy zapoznają się m.in.: z tajnikami alfabetu Braille`a.
- Mieszkańcy korzystając z tego alfabetu wspólnie piszą kronikę - mówi Agnieszka Wasiak, terapeuta zajęciowy. - Pani Magdalena Janoszczyk - mieszkanka domu, zaangażowała się w przekład tomiku poezji dyrektora Zbigniewa Gordzieja na alfabet Braille`a, który służyć nam będzie jako pomoc naukowa. Mieszkańcy korzystają też z naszej braillowskiej biblioteki oraz ze zbiorów książek mówionych. Sami też zamawiają książki z bibliotek Polskiego Związku Niewidomych.
Interesująco wyglądają też indywidualne zajęcia z pisania alfabetem Braille`a. Podczas tych lekcji, na życzenie domowników, powstają listy, powinszowania i inne okolicznościowe teksty. Przy ich tworzeniu korzystają ze specjalistycznych maszyn do pisania.
Terapia zajęciowa obejmuje też naukę orientacji w przestrzeni, przez co mieszkańcy zyskują większą samodzielność w poruszaniu.
Mieszkańcy jarogniewickiej placówki mogą też liczyć na pomoc psychologa.
- Moja działalność w Jarogniewicach polega na diagnozowaniu deficytów i określaniu rodzaju oddziaływań terapeutycznych, które mają je skompensować - wyjaśnia psycholog Leszek Kubicki. - W praktyce prowadzę rozmowy z mieszkańcami. Przy czym nie mają one charakteru gabinetowego. Liczy się bezpośredni kontakt i niestresująca atmosfera. Ich konsekwencją są, w razie potrzeby, modyfikacje w programch terapeutycznych. Tak, aby pomoc była jak najbardziej efektywna. Wszelkie zmiany wprowadzane są przy współpracy z pracownikami DPS.
Konsekwencją powyższych i wielu nie wymienionych tu działań, w tym również stałej współpracy z kościańskim Medycznym Studium Zawodowym, którego absolwentami jest większość pracowników jarogniewickiego DPS, są osiągnięcia mieszkańców. W Domu, dzięki zaangażowaniu jego opiekunki Renaty Majorek oraz Magdaleny Janoszczyk i Henryka Pastoka - jego mieszkańców, działa radiowęzeł ,,Głos Domu’’, który pod wieloma względami przypomina profesjonalne studio radiowe. Prężnie działa też zespół muzyczno-wokalny Oaza Bis. Jarogniewicki DPS znany jest również z aktywności sportowej - organizowanych w placówce olimpiad sportowych, a także z uczestnictwa w wielu kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych przedsięwzięciach w powiecie i poza jego granicami.
ROBERT GORCZYŃSKI