Magazyn koscian.net
05 marca 2014Gazociąg dla gminy Śmigiel
Jeszcze w tym roku Polska Spółka Gazownictwa Oddział Poznań rozbuduje sieć średniego ciśnienia gazu w gminie Śmigiel. Dla mieszkańców Śmigla będzie to oznaczało koniec problemów z ciśnieniem gazu. Surowiec będzie dostarczany także do Morownicy i Bronikowa
- Inicjatywa wyszła od Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział Poznań, chociaż formalnie od dłuższego czasu staraliśmy się o rozbudowę sieci. Na decyzję spółki miało wpływ kilka okoliczności. Pierwsza związana jest z pożarem w firmie SPA i próbą odbudowy zakładu na ul. Kilińskiego w Śmiglu. Firma potrzebuje znacznej ilości gazu do produkcji. Dla spółki to potężny odbiorca, dla którego warto budować sieć – wyjaśnia burmistrz Śmigla Wiktor Snela. - Kolejny duży odbiorca to firma FKS w Bronikowie. Po drodze wszyscy inny mogą „załapać się” na gaz.
Władze samorządowe gminy i Polska Spółka Gazownictwa ustaliły już przebieg gazociągu. Punktem wyjścia dla rurociągu średniego ciśnienia będzie stacja redukcyjna w Koszanowie. Stamtąd „rura” zostanie poprowadzona ulicami Reymonta i Północną, dalej przez park koło Orlika, a później ulicami: Konopnickiej, Paderewskiego, Orzeszkowej i Iwaszkiewicza w Śmiglu. Następnie zostanie puszczona wzdłuż torowiska Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej do ul. Kilińskiego, gdzie swoją siedzibę na firma SPA. Przez Poladowo i Morownicę zostanie poprowadzona do Bronikowa.
- W Śmiglu budowa gazociągu ma jedną podstawową zaletę. Dziś na niektórych ulicach występują okresowo problemy z ciśnieniem gazu. Budowa kolejnej nitki gazociągu powinna w odciążyć gazociągi niskiego ciśnienia. To w wyraźny sposób powinno poprawić sytuację. Wszyscy mieszkańcy miasta, którzy mieszkają przy planowanym przebiegu rurociągu i nie mają gazu, mogą występować do Polskiej Spółki Gazownictwa o warunki przyłączeniowe. Jest szansa na to, że zostaną podłączeni do sieci – mówi burmistrz Snela. - Wieś Bronikowo nie jest na razie przewidziana do zgazyfikowania. Jeśli mieszkańcy będą występowali o warunki przyłączeniowe, to spółka rozważy rozbudowę sieci. Podobnie wygląda sytuacja w Morownicy. Rurociąg zostanie poprowadzony wzdłuż głównej drogi. Pominie ulicę Leśną. Ważne jest to, że przez te miejscowości będzie przebiegał gazociąg średniego ciśnienia, od którego można zbudować odgałęzienia boczne.
Z punktu widzenia gminy ważna jest również lokalizacja gazociągu w okolicy szkoły, Domu Działkowca i Schroniska Młodzieżowego w Śmiglu. Obecnie ciepło do tych obiektów dostarczane jest z kotłowni węglowej.
- Mamy już warunki przyłączeniowe do sieci niskiego ciśnienia dla Centrum Kultury i Gminnego Centrum Informacji. Gdy te obiekty zostaną odłączone od kotłowni, zostanie już praktycznie tylko szkoła – podkreśla włodarz Śmigla. - Wymieniliśmy już większość okien w budynku. Wszystkie stropodachy zostały ocieplone. Pozostaje zaprojektowanie i zbudowanie kotłowni, a później przejście na gaz. Kotłownia węglowa będzie mogła zostać zlikwidowana.
Lokalny samorząd jest w trakcie wydawania decyzji o lokalizacji celu publicznego. Spółka opracowuje natomiast dokumentację budowlaną. Inwestycję planuje zrealizować do października br.
Rozbudowa sieci gazowej nie będzie wiązała się z takimi utrudnieniami w ruchu, z jakimi mieszkańcy gminy mieli do czynienia przy budowie systemu kanalizacji sanitarnej w Śmiglu. Realizacja inwestycji będzie wymagała rozkopania ul. Orzeszkowej w Śmiglu. Po zakończeniu robót ciąg komunikacyjny zyska nową nawierzchnię. W Poladowie rurociąg ma być budowany w tym samym czasie, co sieć kanalizacyjna. (h)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Wielki czas aby Poladowo było cywilizowaną wsią, chodzi o przyłącza gazowe i kanalizację.