Magazyn koscian.net

02 września 2014

Grób znajdziesz w internecie

O cmentarzu komunalnym z Pawłem Michałowskim – kierownikiem Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Dróg w Kościanie – rozmawia Paweł Sałacki

   

- Cmentarz komunalny jako pierwsza z kościańskich nekropoli trafił do internetu. Przy pomocy komputera, a po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji także przy pomocy laptopa lub smartfona, można znaleźć grób każdej z pochowanych na tym cmentarzu osób.
    - Tak, system wyszukiwania na ogólnopolskiej platformie grobonet nie tylko wskaże drogę do kwatery, ale pokaże zdjęcie mogiły i pozwoli na skontaktowanie się z administratorem cmentarza. Wkrótce będzie można sprawdzić czy mogiła jest opłacona i zamówić opiekę nad grobem. Obecnie prowadzimy ostatnie prace przy weryfikacji wprowadzonych przez grobonet danych. Wyłapujemy pojedyncze błędy, najczęściej dotyczą one fotografii grobów. Sądzę, że do końca września się z tym uporamy i wtedy będziemy szeroko informować o takiej usłudze.
   
- Ale wyszukiwarka działa już dziś.
    - Tak, ale z wszystkich funkcji będzie można korzystać w październiku.
   
- Skąd pomysł na komputerową mapę cmentarza?
    - Coraz więcej cmentarzy dołącza do ogólnopolskiej wyszukiwarki ponieważ coraz częściej opiekujemy się grobami poza miejscem zamieszkania. Widzimy to także u nas. Potomkowie pochowanych na naszym cmentarzu osób wyprowadzili się w różne zakątki kraju i świata. Gdy przyjeżdżają na grób bliskich, a nie działa nasze biuro, to długo poszukują grobów. Pamięć ludzka bywa zawodna i tu pomocna będzie wyszukiwarka grobów, która pokaże mapę cmentarza, dokładną lokalizację grobu i jego zdjęcie.
   
- A szukać trzeba wśród...
    - Mamy na cmentarzu trzy i pół tysiąca grobów: pojedynczych, podwójnych i grobowców rozlokowanych na powierzchni ośmiu i pół hektara.
   
- Na długo wystarczy tutaj miejsca?
    - Tak. Rocznie odbywa się tu do stu dwudziestu pogrzebów, ale w większości są to pochówki do istniejących grobów. Nowych mogił przybywa rocznie kilkanaście. Mamy dużo wolnych kwater, a w odwodzie teren za płotem, który przeznaczony jest na poszerzenie cmentarza.
   
- Ile kosztuje miejsce na cmentarzu komunalnym?
    - Opłaty wnoszone są na dwadzieścia lat i wynoszą 200 złotych za grób pojedynczy lub 400 złotych za podwójny. W przypadku grobowca opłata jest pobierana na sto lat i wynosi 2400 złotych.
   
- Najstarsze groby mają ponad czterdzieści lat. Ile z nich jest zapomnianych i ile już zlikwidowaliście?
    - Żadnego, choć mamy groby nieopłacone. Jeśli się nie zapadają i nie stwarzają jakiegoś zagrożenia, to pozostawiamy je. Skoro nie ma jeszcze problemu z miejscem na nowe pochówki, to staramy się zachować wszystkie istniejące groby. Kto wie, może dzięki ogólnopolskiej wyszukiwarce pochowanych ktoś odnajdzie na naszym cmentarzu swojego przodka i zechce objąć grób opieką?
   
- Można taką opiekę u was zamówić?
    - Tak, to nowa usługa. Dziś trzeba ją jeszcze zlecić osobiście, ale już wkrótce, po uruchomieniu strony internetowej, będzie można zlecić nam opiekę z dowolnego miejsca na ziemi. Wystarczy wypełnić formularz i wnieść opłatę. To dobra usługa dla osób spoza Kościana, ale i dla tych którzy będąc na miejscu nie mają wystarczająco dużo sił lub zdrowia, aby osobiście troszczyć się o grób bliskiej osoby.
   
- To droga usługa?
    - Jednorazowe posprzątanie pojedynczego grobu to wydatek rzędu 30 złotych. Usługa obejmuje uprzątnięcie grobu i jego otoczenia oraz zapalenie znicza, który świeci się przez trzy doby. Zlecający po wykonaniu usługi otrzyma od nas dwa zdjęcia grobu: przed i po sprzątaniu.
   
- Widzę w cenniku usługi abonamentowe...
    - Tak, mamy w ofercie comiesięczne sprzątanie grobu i zapalanie znicza – taka usługa kosztuje 270 złotych na rok, czyli 22 złote za miesiąc. Mamy też opiekę rocznicowo-świąteczną w cenie 225 złotych na rok. Grób jest wówczas sprzątany na Wielkanoc, Boże Narodzenie, w rocznicę urodzin i śmierci oraz w imieniny.
   
- Pozostańmy przy kosztach. Ile kosztuje pogrzeb?
    - Standardowy pochówek kosztuje 977 złotych. Niewiele osób wie, że można u nas zamówić całą usługę związaną z pogrzebem, łącznie z transportem zwłok, zakupem trumny i utensyliów. Ceny mamy najniższe w okolicy, ale nie możemy, w odróżnieniu od firm komercyjnych, wypłacić od ręki zasiłku pogrzebowego przez co nie mamy zbyt wielu zleceń.
   
- Kremacja zwłok nie jest w Polsce popularna, choć ich liczba stale wzrasta. Czy planujecie wybudowanie specjalnego miejsca do składania urn z prochami?
    - Mamy miejsce na wybudowanie kolumbarium, ale nie ma jeszcze takiej potrzeby. Nikt o taką możliwość pochówku dotąd nie zabiegał. Mamy rocznie kilkanaście pochówków urn do istniejących grobów. Ludzie decydują się na kremację jeśli przepisy nie pozwalają na tradycyjny pochówek w rodzinnym grobie, czyli jeśli od ostatniego pochówku w danej mogile nie upłynęło dwadzieścia lat. Wówczas możemy do takiego grobu złożyć jedynie urnę z prochami.
   
- Skoro kolumbarium budować nie będziecie, to na co wydaliście ostatnie dotacje z miejskiej kasy?
    - Utwardziliśmy drogę prowadzącą do domu pogrzebowego, wymieniliśmy zasilanie w energię elektryczną i rozpoczęliśmy  remont ogrodzenia, który będziemy w tym roku kończyć. Szczególnie kosztowna była droga, którą trzeba było zrobić na podbudowie betonowej, ponieważ jeżdżą po niej śmieciarki. Warto przy okazji powiedzieć czym się zajmujemy na co dzień w ramach cmentarnictwa. Poza prowadzeniem dokumentacji, pobieraniem opłat i organizowaniem pogrzebów dbamy o drogi, ścieżki, zieleń, ogrodzenie, dostarczanie wody i wywóz śmieci. Opiekujemy się także miejscami pamięci narodowej na cmentarzach parafialnych, czyli Mauzoleum ofiar II wojny światowej, kwaterą żołnierzy radzieckich i Kwaterą Obrońców Rzeczpospolitej.

 

***

Dzięki internetowej wyszukiwarce GROBONET błyskawicznie można odnaleźć miejsce pochówku swoich bliskich, o ile cmentarz na którym spoczywają został włączony do sieci, w której   zgromadzono już informacje o ponad 1.800.000 pochowanych.
    Oprócz podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko, daty urodzenia i śmierci, wyszukiwarka pokaże fotografię nagrobka oraz mapę cmentarza z wyróżnionym sektorem, w którym znajduje się poszukiwany grób. Za pośrednictwem strony można się skontaktować z administratorem cmentarza, zlecić sprzątanie nagrobka, opłacić miejsce na cmentarzu.
    Dane dotyczące osób pochowanych na cmentarzu komunalnym w Kościanie są obecnie  weryfikowane, co oznacza, że na stronie mogą się pojawić drobne pomyłki. Kościańska podstrona jest obecnie dostępna pod adresem www.polski-cmentarz.pl/koscian/grobonet

GAZETA KOŚCIAŃSKA 34/2014

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (7)

w dniu 03-09-2014 08:54:00 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Niestety jest sporo błędów. Nieodpowiednie dopasowanie zdjęć do nazwisk i całkowity brak grobów. Inicjatywa fajan

Niestety jest sporo błędów. Nieodpowiednie dopasowanie zdjęć do nazwisk i całkowity brak grobów. Inicjatywa fajan

w dniu 03-09-2014 09:43:16 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Na wypożyczenie georadaru policji nie dali ani grosza...

Na wypożyczenie georadaru policji nie dali ani grosza...

w dniu 04-09-2014 18:04:59 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Czy pozostałe cmentarze w Kościanie też zostaną dodane do tej bazy?

Czy pozostałe cmentarze w Kościanie też zostaną dodane do tej bazy?

w dniu 18-09-2014 10:27:10 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A ja się tak zapytam z głupia frant. Po co to i do czego ma to służyć? Oczywiście oprócz nabijania kabzy dla prowadzącej ten interes firmy.

A ja się tak zapytam z głupia frant. Po co to i do czego ma to służyć? Oczywiście oprócz nabijania kabzy dla prowadzącej ten interes firmy.

w dniu 18-09-2014 16:18:59 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

wszystko jest pomylone nie znalazłem żadnej zgodności... pomysł dobry wyszło jak zwykle...

wszystko jest pomylone nie znalazłem żadnej zgodności... pomysł dobry wyszło jak zwykle...

w dniu 26-09-2014 23:06:38 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Wielkie mi co w Czempiniu groby w internecie znajdziecie od 4 lat. Nawet można zapalić wirtualna świeczkę.

Wielkie mi co w Czempiniu groby w internecie znajdziecie od 4 lat. Nawet można zapalić wirtualna świeczkę.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.117.105.230

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.