Magazyn koscian.net
16 Lut 2015Historia Królewskiego Kościana w 13,5 minuty
Wzbogaconą o multimedialną prezentację dioramę XVII-wiecznego Kościana można oglądać w Muzeum Regionalnym im. dra Henryka Florkowskiego w Kościanie. To pierwsza w Polsce taka makieta i przyznać trzeba, że robi wrażenie
Zaprezentowana historia Królewskiego Kościana obejmuje czas od połowy XIII wieku aż do 1655 r., czyli potopu szwedzkiego. Projekcja trwa 13 i pół minut. Prace nad multimedializacją trwały rok. Makieta przybliża zwiedzającym najważniejsze wydarzenia z historii dawnego Kościana, prezentuje układ średniowiecznego miasta, jego przestrzeń miejską, zabudowę i fakty historyczne. Dioramę można oglądać na II piętrze muzeum, w dawnej Galerii 25. Na makiecie zlokalizowano 40 poświadczonych w źródłach obiektów historycznych w skali 1:380. Obszar o wymiarach 2,5 m x 3 m obejmuje znajdujący się w obrębie murów miejskich Kościan wraz z zamkiem starościńskim. Poza murami zobaczyć można dwa przedmieścia leżące na głównym szlaku handlowym, biegnącym z Poznania do Głogowa, który przebiegał przez Kościan. Na dioramie znajdują się m.in. zamek starościński, kościańska fara z wieżą, klasztor dominikański, klasztor bernardynów, dwa młyny wodne i machina wodna zwana rurmusem. Wszystko to ożyło dzięki video-mappingowi, do którego użyto projektora multimedialnego. Jej przygotowaniem zajęła się firma Modulor z Warszawy, według której jest to pierwszy w Polsce mapping na dioramie/makiecie miasta. Multimedializacja kosztowała niewiele ponad 21 tys. zł.
- Prace nad udźwiękowieniem i zwizualizowaniem dioramy zajęły nam rok. Uznaliśmy, że właśnie to rozwiązanie daje nam największe możliwości. Video-mappig pozwolił nam podświetlić i animować w jednym czasie różne obiekty. Cieszymy się z efektu – nie krył podczas piątkowego pokazu dla mediów Dariusz Kram, dyrektor kościańskiego muzeum, stwierdzając, że ma nadzieję, że ta forma przekazu historycznego spodoba się także zwiedzającym.
Burmistrz Michał Jurga chwalił pomysł, stwierdzając, że obraz znacznie więcej mówi niż tysiąc słów.
Publiczne projekcje ruszą już w czasie ferii zimowych. Bezpłatne pokazy dla dzieci i młodzieży zaplanowano pomiędzy 16 a 20 lutego, w godz. 11-13. Wpuszczane będą około 10-osobowe grupy. Po 20 lutego prezentacja zostanie udostępniona w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp bezpłatny.
- Pracujemy nad wzbogaceniem dioramy o panel dotykowy, aby zwiedzający mogli sami uruchomić na makiecie odpowiednie elementy i zapoznać się z ich historią. Chcemy też nałożyć siatkę współczesnego miasta, bo wielu zwiedzających pyta, gdzie obecnie jest jaka ulica. Wersję roboczą mamy już gotową. Mam nadzieję, że w czerwcu uda się nam udostępnić film przygotowany specjalnie dla przedszkolaków i uczniów klas I-III – zdradził dyrektor Dariusz Kram.
Na tym nie koniec. Jak wzbogacona zostanie diorama XVII-wiecznego Kościana, póki co cicho sza... (kar)