Magazyn koscian.net
2006-08-08 14:54:42Ile płacimy radnym?
Radni Śmigla otrzymują najwyższe diety w powiecie kościańskim. Najwyższe świadczenie wypłacane jest przewodniczącemu Rady Miejskiej Kościana. Wiesz ile zarabia twoja władza?
Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana jest rekordzistą powiatu. Otrzymuje co miesiąc ryczałtowo 1942,58 złotego, a jego zastępcy po 989,01 złotego.
Szeregowi radni Kościana dostają znacznie mniej, bo 449,55 złotych, a przewodniczący komisji niespełna sto złotych więcej - 539,46 złotych.
Niewiele mniej na rękę mają radni Czempinia – 400 złotych miesięcznie. Przewodniczący komisji – 500 złotych, wiceprzewodniczący rady – 700 zł, a przewodniczący najmniej wśród przewodniczących rad w powiecie bo ,,tylko’’ – 1150 złotych.
O pięćdziesiąt złotych wyższą dietę ma przewodniczący Rady Gminy Kościan, wiceprzewodniczący co miesiąc może liczyć na 500 złotych, sto złotych mniej przewodniczący komisji, a o kolejne sto mniej (300 złotych ) radni. To najniższa dieta w powiecie kościańskim.
O 82,77 złotego więcej otrzymują co miesiąc radni Krzywinia. Przewodniczący komisji i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzywinia – 510,37 złotych, a przewodniczący niewiele więcej, niż w gminie Kościan – 1275,92.
Najwyżej cenią się radni Śmigla. Za pracę na rzecz gminy co miesiąc urząd gminy wypłaca im aż po 758 złotych. Wiceprzewodniczący rady i przewodniczący komisji otrzymują w Śmiglu po 947 złotych. Przewodniczący rady jeszcze raz tyle co radni – 1515 złotych.
Potencjalnie najwyższe diety mogą mieć za to radni Rady Powiatu Kościańskiego. Szeregowy radny co miesiąc otrzymuje 430 złotych, ale dietę rozbudowuje o dopłaty 100 złotych za każde kolejne posiedzenie Rady. Wiceprzewodniczący rady otrzymuje miesięcznie 900, a przewodniczący 1500 złotych. Przewodniczący komisji za każde posiedzenie komisji otrzymują 180 złotych, wiceprzewodniczący komisji 130 złotych, a radni 110 zł. W bardzo pracowitym miesiącu radny więc może otrzymać dietę przekraczającą tysiąc złotych, ale nie wyższą jak 1500 złotych. To limit wyznaczony uchwałą rady. Tym samym przewodniczący rady nie ważne w ilu posiedzeniach będzie uczestniczył, zawsze otrzyma dietę w podstawowej wysokości.
Ile otrzymują radni innych jednostek samorządowych? W Święciechowie koło Leszna na przykład diety bywają jeszcze niższe niż w gminie Kościan. Przewodniczący rady otrzymuje 740 złotych (!), przewodniczący komisji 320 lub (jeśli dodatkowo pracuje w innej komisji) 420 złotych zaś radni pracujący w jednej komisji 320 złotych, a członkowie dwóch komisji 370 złotych. W gminie Przemęt radni otrzymują diety w wysokości zależnej od ilości posiedzeń.
Radni gmin powiatu kościańskiego, którzy otrzymują diety ryczałtowe za nieobecności karani są finansowo. W gminie Kościan każde wagary to 10% obniżka diety, w gminie Śmigiel jest to już 15%, a w gminie Czempiń po sto złotych za nieobecność na posiedzeniu komisji i 150 za nieobecność na sesji. Sto złotych za nie stawienie się na posiedzenie płacą też radni gminy Kościan. Radni miejscy Kościana tracą zaś dietę zupełnie, jeśli opuszczą połowę posiedzeń w miesiącu.
Diety rajców zwykle rosną nieznacznie z roku na rok. Uchwały rad gminnych określają bowiem ich wysokość w stosunku procentowym do ogłaszanej raz w roku minimalnej płacy pracowników. Rośnie owa minimalna, rosną wówczas diety. Wzrost jest to jednak zwykle kilkuzłotowy. Na znaczące podwyżki rady ostatnio sobie nie pozwalają. Samo hasło podwyżki wywołuje u wyborców agresję.
W Kościanie, zaraz na początku obecnej kadencji z propozycją stuprocentowej podwyżki wystąpiła komisja spraw społecznych (sic!). Pomysł spalił na panewce, bo na sesji nikt nie chciał się już przyznać do pragnień o wzroście dochodów.
- Nie ma mowy o podwyżce! - niemal krzyczał radny Stefan Kaczmarek, a jego imiennik radny Wawrzyniak uderzył w dramatyczne tony: - Czy my żyjemy w tym społeczeństwie, czy nie? Ludzie ze śmietnika żyją. Dzieci nie mają co jeść, a my myślimy o dietach?
Na wniosek radnego Stefana Żurka, przewodniczącego komisji spraw społecznych przegłosowano wówczas zamknięcie dyskusji. Wniosek tejże komisji o podwyżkę odrzucono jednogłośnie. Więcej prób podwyżek nie było. (Al)
GK nr 32/2006