Magazyn koscian.net
12 lipca 2011Inter Active „prześwietlił” przedsiębiorczych...

71 proc. firm, które otrzymało dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy w Kościanie w latach 2004 -2009 wciąż utrzymuje się na rynku – Uważam, że to bardzo wysoka efektywność. Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni – mówi Ewa Beba, dyrektor PUP w Kościanie
PUP w Kościanie w latach 2004 – 2009 udzielił 388 dotacji, z czego analizie zostało poddanych 274. Sprawozdanie opracowała firma Inter Active z Krakowa pod koniec 2010 r. Celem było ustalenie, komu z korzystających z dotacji udało się utrzymać na rynku, i co na to wpłynęło.
Podobne badania w przeszłości kościański urząd pracy przeprowadzał we własnym zakresie.
- Byliśmy w stanie stwierdzić czy osoba zawiesiła lub zamknęła działalność gospodarczą i czy ponownie zarejestrowała się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy w PUP. To niewiele. Dla sprawnego zarządzania tym programem, stanowiącym priorytet lokalnej polityki rynku pracy realizowanej przez starostę kościańskiego konieczna jest pełna wiedza. Dlatego zleciliśmy przeprowadzenie badań profesjonalistom - mówi dyrektor Beba.
Jak wynika ze sprawozdania 71 proc. osób, które otrzymało środki na otwarcie własnej działalności gospodarczej nadal prowadzi firmy. Wśród nich najwięcej, bo 39 proc. było osób do 30. roku życia, 31. proc. stanowili bezrobotni między 31. a 40. rokiem życia, a najmniej było tych po czterdziestce. Zdecydowanie z dotacji częściej korzystali mężczyźni niż kobiety - 66 proc.
1/3 osób, które uzyskało wsparcie finansowe z PUP w Kościanie posiadało wykształcenie zawodowe, 37 proc. średnie zawodowe, 22 proc. wyższe, 12 proc. średnie ogólne, 1 proc. podstawowe.
- Osoby młodsze mają większe możliwości i większy potencjał. Co ciekawe ukończenie studiów wyższych nie gwarantuje sukcesu w biznesie, częściej utrzymują się na rynku firmy założone przez osoby z wykształceniem zawodowym – zasadniczm i średnim. Dzieje się tak dlatego, że działalność gospodarcza prowadzona jest z reguły jednoosobowo i trzeba polegać na własnych umiejętnościach i doświadczeniu. Ważny jest też charakter motywacji, która skłoniła ankietowanych do założenia własnej firmy.
Osoby, które dążyły do samodzielności, możliwości realizacji swoich zainteresowań, i osiągnięcia wyższych zarobków miały zdecydowanie większy wskaźnik przetrwania.
Firmy, które nadal funkcjonują zajmują się: działalnością usługową, budownictwem, handlem hurtowym i detaliczym. Natomiast najczęściej wymieniane przyczyny likwidacji działalności to: niski popyt na oferowane produkty, wysoka konkurencja, problemy z płynnością finansową, zła sytuacja w branży, problemy z kontrahentami, podjęcie innej pracy zarobkowej.
Większość przedsiębiorstw, którym udało się przetrwać zajmuje się przetwórstwem przemysłowym - 78 proc. i budownictwem - 76 proc. Najczęściej likwidowano lub zawieszono te firmy, które trudniły się handlem lub działalnością usługową. Większość z nich - 40 proc., zlokalizowanych jest w Kościanie, 31 proc. w innych miastach, 28 proc. na wsi. Zdecydowanie lepiej jako przedsiębiorcy radzili sobie mężczyźni - 76 proc, a także osoby do 40. roku życia - 74 proc.
Firmy, które powstają w powiecie kościańskim dzięki środkom jakie oferuje PUP stwarzają nowe miejsca pracy. Jest to szansa dla osób, które są bezrobotne. Jeszcze w tym roku ma w nich powstać 140 nowych stanowisk pracy głównie dla: robotników budowy dróg, monterów instalacji urządzeń sanitarnych, sprzedawców, pracowników budowlanych malarzy i mechaników pojazdów samochodowych. Tylko 2 proc. firm przewiduje w najbliższym czasie zwolnienia pracowników.
Wsparcie finansowe jakie przyznawał PUP w Kościanie w minionych latach wynosiło dla jednej osoby od 12 do 18 tys. zł. W przeprowadzonej ankiecie 61 proc. badanych zaznaczyła, że była to kwota wystarczająca, 21 proc., że trochę niska, a 15 proc. zdecydowanie za niska.
- Badania dostarczyły ciekawych informacji, które zostaną wykorzystane przy rozpatrywaniu kolejnych wniosków. Raport zostanie także zaprezentowany radnym naszego powiatu – podkreśla Ewa Beba. (kat)
27/2011