Magazyn koscian.net
2005-11-16 15:09:37Klupsz nadal radnym
Wracamy do tematu radnego Rady Powiatu Kościańskiego Stefana Klupsza, który prowadzi działalność gospodarczą w budynku należącym do powiatu
– Sprawa nie jest jednoznaczna i nie jest pilna. Teraz Rada zajęta jest pracami nad przyszłorocznym budżetem. – oznajmił w rozmowie telefonicznej przewodniczący Edward Strzymiński.
Jeszcze kilka miesięcy temu przewodniczący Strzymiński zapewniał ,,Gazetę’’, że jeżeli radcy orzekną, że to jest niezgodne z prawem, to zostaną podjęte wszelkie kroki przewidziane przez ustawodawcę, co oznacza, że radny będzie musiał złożyć mandat.
- Jeżeli sam tego nie zrobi, to ja będę musiał to uczynić. Jeżeli nie rada, to wojewoda może podjąć taką decyzję – informował w sierpniu br. przewodniczący Rady Powiatu. Ponadto zapewnił, że w październiku Rada przegłosuje stosowną uchwałę. Jednak mimo jednoznacznej opinii radcy prawnego Starostwa, którzy stwierdził, że Stefan Klupsz powinien złożyć mandat, nic takiego się nie zdarzyło.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Przypomnijmy, sprawą zajęliśmy się, po sygnale otrzymanym od naszego stałego czytelnika (,,GK’’ 15 czerwca br.). Śmigielanin w Radzie Powiatu zastąpił 18 marca 2003 r. radnego Stefana Stachowiaka, który przyjął stanowisko wiceburmistrza Śmigla. Dla Stefana Klupsza to druga kadencja radnego.
- W trakcie kadencji zmienił się właściciel budynku przychodni w Śmiglu, który należał wcześniej do szpitala. Nie było więc przeszkody prawnej do objęcia mandatu. Powiat stał się właścicielem budynku 23 kwietnia 2004 roku i sytuacja się zmieniła. W budynku tym mieści się spółka lekarza rodzinnego, ale Stefan Klupsz nie jest jej szefem – wyjaśnił Edward Strzymiński, przewodniczący Rady Powiatu. - Rozumiejąc, że sprawa staje się publiczna po naszej pierwszej rozmowie poprosiłem radców o ekspertyzę prawną. Mam wątpliwości, bo cała zmiana nastąpiła w trakcie kadencji, a poza tym nie wiem czy prawo powinno działać wstecz. Poprosiłem też radnego Klupsza, by przedstawił status prawny spółki. Zamiar ustawodawcy był taki, że sprawowanie funkcji nie powinno ułatwiać działalności gospodarczej. W tym przypadku nie ma to zastosowania, bo praktykę tę prowadził wcześniej, a poprzednio przez 25 lat był kierownikiem ośrodka zdrowia w Śmiglu.
Dodajmy, że ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw stanowi, że wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności. Wygaśnięcie mandatu stwierdza rada w drodze uchwały, najpóźniej w trzy miesiące od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu radnego doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu i przesyła wojewodzie oraz komisarzowi wyborczemu.
- Sprawa nie jest jednoznaczna z prawnego punktu widzenia. Zmiany zaszły podczas trwania kadencji. Sprawowanie przez pana Klupsza mandatu radnego w żaden sposób nie wpływa na jego działalność gospodarczą i nie przynosi mu żadnych dodatkowych korzyści. Z uwagi na te fakty i w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi wydaje mi się, że nie ma konieczności podejmowania działań w tej sprawie – oświadczył Edward Strzymiński. (kar)
GK nr 46/2005