Magazyn koscian.net

28 sierpnia 2013

Leśna Pani i powstaniec (foto)

W święto Matki Boskiej Zielnej pod Sepnem mszę odprawiono na leśnej drodze. Na dębie wisi tam owiany legendą obrazek. - Jestem dziś bardzo wzruszony. Nigdy nie myślałem, że będzie nas tak wielu przy tak małym obrazku. On ma siłę! - bo przyszliście! – wołał ksiądz Stanisław Walenszczak, a echo niosło te słowa po pachnących sianem łąkach i po okolicznych lasach.


   
Mszę zaplanowano na piętnastą, ale mieszkańcy Sepna kręcili się tam od samego rana. Pracy było sporo. Dwa kilometry od wsi, w głąb lasu wożono ławki, polowy ołtarz, rozstawiano słupki, rozwijano taśmy. O czternastej wszystko było dopięte na ostatni guzik. Droga zamknięta, parkingowi kierowali pojazdy na dwa odgrodzone postoje -  dla aut i osobny dla motocyklistów, gotowy ołtarz  w słonecznikach na środku zamkniętej drogi, a w ławkach już spora grupa wiernych z bukiecikami.
   
Rozłożysty dąb rośnie na skraju lasu, przy drodze, za głębokim rowem. Obrazek wisi wysoko na drzewie, w drewnianej witrynce. Przedstawia Matkę Boską Częstochowską, ale tu, w okolicy nazywają ją Matką Boską Leśną Panią. Jest nieduży, spłowiały, a jego pokruszone boki zasłonięto zgrabnie umarszczoną wstążką.
   
- Ta msza to pomysł, który narodził się podczas kolędy – wyjaśnia Agnieszka Spyrka z Sepna, jedna z organizatorek święta w lesie. -  Wuj Jurek Jóźwiak wtedy zaproponował a proboszcz był na tak. Wiosną spotkaliśmy się: I co, robimy? Jasne, że robimy! Potem wybraliśmy dzisiejszą datę - piętnasty sierpnia, w Matki Boskiej Zielnej i proszę sobie wyobrazić, podczas oględzin obrazka – z lupą -  znaleźliśmy na nim pieczątkę i datę – piętnasty sierpnia tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku. To data wydania obrazka. I tu kolejna ciekawostka – przez Warszawską Kurię Metropolitarną. Skąd tu obrazek z Warszawy, nie wiemy. Wiadomo tylko, że to nie jest pierwszy obrazek w tym miejscu.
   
Rów przy dębie jest głęboki, pięknie wykoszony. Stoi w nim woda. Kilkanaście lat temu dwaj panowie z Sepna ofiarnie zbudowali nad rowem przejście, by nie trzeba  było pod dąb przez wodę skakać z kwiatami. To, czego potrzebowali  wozili ze wsi taczkami. Dwa tygodnie temu mostek wyłożono kostką darowaną przez proboszcza. Odnowiono też ostatnio kapliczkę  - witrynkę w której schowany jest obrazek. Wota wiszące dotąd wprost na pniu drzewa, przełożono na specjalnie skleconą tablicę. Wiszą tam obrazki, krzyżyki, szkaplerze, różańce i znaczek z tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę.  
   
- Co tu przyjadę, więcej tego – mówi spokojnie pani Irena z Kościana. Bywa tu od czasów gdy miała sześć lat. Przywiózł ją wtedy tato. Wozem – Pamiętam ten dzień... Wiszą tu i moje wota... W Licheniu byłam kilkanaście razy, ale wolę tu. Tam tylko przepych i złote ramki z fundatorami, a tu cisza, spokój, las, Maryja i ja. Można w spokoju się pomodlić... To cudowne miejsce.
   
Ludzi na łące przybywa. Idą pieszo całymi rodzinami, przyjeżdżają rowerami, samochodami. Traktor z przyczepą i siedzeniami kursuje co rusz do Sepna i przywozi tych, co ani dojść, ani dojechać sami nie mogą. Przyjechały też dwie bryczki. Ktoś na quadzie, ktoś na motocyklu.         
   
- Gdzie ja nie byłam – wzdycha Spyrka. - W starostwie, w muzeum, w bibliotece, w urzędzie miasta... Chcemy wiedzieć więcej o tym miejscu, ale nigdzie nie trafiam na żadną wzmiankę. Może w Kurii byłyby jakieś notatki, czy to naszej, czy tej Warszawskiej. W Księgach parafialnych nic ponoć nie znajdziemy, bo te spaliły się w czasie pożaru kościoła. Ci, co coś pamiętali, nie żyją, a tego co ludzie opowiadają, nie ma gdzie potwierdzić...
   
- Oj, nie prowadziliśmy tego, jak należy. Nikogo tu już nie ma, by mógł opowiedzieć – wzdycha pan Franciszek, ale ludzie jednak opowiadają. Pani Agnieszka zna wersję opowiadaną przez swoją mamę.
   
- Tu były bagna. Do dziś jest tu bardzo mokro... Mamie ktoś z Sepna opowiadał, że jemu dziadek opowiadał, a temu jego dziadek, że za czasów gdy on z kolei był małym chłopcem szedł tędy do domu żołnierz i zaczął się tu topić. Powstaniec listopadowy. Prosił o pomoc Matkę Bożą. Ukazała mu się – mówią jedni, inni - że to była jakaś świetlista postać. Cokolwiek to było, wyprowadziło go z bagien. Na pamiątkę tego zdarzenia rodzina żołnierza powiesiła na drzewie obraz – wyjaśnia pani Agnieszka.
   
Pani Irenie tata opowiadał, że żołnierz ten miał siedmioro małych dzieci. Że gdy wpadł w bagno, był w drodze do domu i modlił się, by mu Matka Boska pomogła z topieli się wydostać dla tych dziatek maleńkich. Pomogła.
   
- Od dwudziestu lat tu przyjeżdżam. Kiedyś myślałam, że tu po prostu jakiś wypadek się zdarzył, ale potem mi pani w Kokorzynie opowiadała, że żołnierz, że z przepustki wracał, że topił się i Matka Boska go uratowała – wyjaśnia pani Krystyna z Kościana.
   
Ktoś twierdzi, że to było w czasie powstania styczniowego, ktoś, że w czasie I wojny światowej, ale najczęściej ludzie powołują się na rok 1830.
    - Już w tysiąc pięćset którymś roku się tu coś ponoć stało – woła przez ramię pani Stanisławy mężczyzna i znika gdzieś w tłumie. Co? Nie wiadomo.
    - Wiem tyle, że obraz tu zawsze był i teraz też jest  – mówi Czesław Łuczka z Sepienka. Na mszę w lesie przybył w wojskowym mundurze. - Mam dziewięćdziesiąt lat! Daleko sięgam pamięcią! Wiem, że interesował się nim właściciel tego majątku, Władysław Kościelski, ale czego się dowiedział, tego już nie wiem...
   
Agnieszka Spyrka, słyszała, że rosyjscy żołnierze do obrazka strzelali. Ktoś doniósł o tym Niemcowi i ten, gdy nadarzyła się okazja, wszystkich ich potem rozstrzelał. To miało być w I wojnę, a w drugą do obrazka strzelali już Niemcy.
    - Mój tato tu, na tej łące, w czasie okupacji siano zwoził – opowiada pani Irena -  Na majątku pracował. Do tego Niemca, właściciela, goście przyjechali. Wszyscy pijani do obrazka strzelać zaczęli. Śmiali się i strzelali, ale żaden trafić nie mógł. W końcu ze śmiechem pojechali do domu, a mój tato długo jeszcze, co tu przejeżdżaliśmy, to ślady po kulach na dębie liczył.
   
W opowieści, którą Justyna Konieczna słyszała, któryś z Niemców raz trafił, szybę zbił, ale obrazek pozostał nietknięty. Czy tak było? Nie wiadomo. Witrynka czasów II wojny nie pamięta. Obrazek, ani też dąb – jak się zdaje – powstania pamiętać nie mogą. Obrazek jednak przyciąga.
Wszyscy zgadzają co do jednego, że to wyjątkowe miejsce.
    - Cudowne. Wyjątkowe. To taka oaza spokoju. Co tydzień tu przyjadę, kwiaty przywiozę... pomodlę się. Cicho tu... – mówi Stanisław Wychowałek z Kościana. Pani Stanisława z Kokorzyna opowiada, że bywają tu młode pary, bo ślubne bukieciki tu często stoją i komunijne wiązanki z kwiatów. Ona sama z kwiatami jeszcze przez rów do dębu skakała.  
   
Słońce świeci coraz mocniej. Jest 14.48. Ludzi ciągle przybywa. Są z Kokorzyna, z Sepienka, Szczodrowa, Sierakowa, Kiełczewa, Kościana... Na parkingu stoi już około stu aut. Rowery opierają się o przydrożne topole. Śpiewają ptaki, tną komary a dokładnie o 15.00  leśną ciszę przeszywa ryk trzydziestu ciężkich motorów.  To motocykliści z Motoklubu Sokół w Bukówcu Górnym i Żurawie z Kościana. Ryk milknie, gdy maszyny stają na łące, a z jednej z największych zeskakuje proboszcz parafii w Konojedzie - ks. Stanisław Walenszczak.
    - Przerosło mnie to wszystko... Jak pięknie to przygotowaliście – zawołał na powitanie.
   
Potem była msza, którą rozpoczęto uroczystym poświęceniem obrazka. Gdy Stanisław Wychowałek wieszał go na dębie, ponad trzydzieści motocykli zaryczało silnikami.
   
Ksiądz poświęcił bukieciki, a w kazaniu mówił o zawierzeniu Matce Bożej i szacunku do własnych matek.
    - Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła – przywołał słowa z Ewangelii. Opowiadał o najsłynniejszych ikonach i o ogromnym ołtarzu Wita Stwosza, który mierzy 13 na 11 metrów. - To nic, że ta Maryja nie ma kilkunastu metrów. Liczy się sama matka (…) Nigdy nie myślałem, że będzie nas tak wielu przy tak małym obrazku. On ma siłę! - bo przyszliście! (…) Niech mówią co chcą - Bóg Jest! - zawołał na koniec i zaśpiewał: ,,O Maryjo, miej w opiece dzieci swe...'', czyli nas wszystkich! Amen!
   
Po łące i po lesie poniosły się oklaski. Klaskano potem jeszcze kilka razy. Dla tych, co do Maryjki w lesie od lat pielgrzymują, dla tych co mszę przygotowali, dla motocyklistów, dla Boga, za to że dał tak piękny dzień i dla proboszcza.  Modlono się za tych, co do Leśnej Panny pielgrzymowali kiedyś i tych, co teraz tu bywają, i tych, co są tu po raz pierwszy, a potem zaczęto się rozchodzić. O 16.30 na łące niewiele zostało śladów po dopiero co zakończonej uroczystości.
     - To było po prostu piękne. Nigdy bym się nie spodziewała... Piękne przeżycie... – uśmiechała się pani Honorata z Sierakowa a i inni wracali uśmiechnięci.
   
Mieszkańcy Sepna już planują przyszłoroczną uroczystość. Mają też nadzieję, że do 15 sierpnia 2014 roku uda się rozwikłać związane z tym miejscem zagadki. Może któryś z regionalistów znalazł gdzieś w starych dokumentach wzmianki o tym miejscu? Może wiedzą coś nasi czytelnicy? Jeśli tak - prosimy o kontakt.
    - List! Dostałem list – mówi ksiądz Walenszcza. - Pani Włodarczykowa pisze w nim, że jej tę historię opowiadał nieżyjący już Ludwik Wojda z Sepna. Jemu, jak jej mówił, opowiadał o tym jego dziadek, że gdy tego dziadka dziadek był dzieckiem, przez bagna szła grupka żołnierzy na koniach i jeden z nich z koniem w bagno wpadł...  (Al)

Fot. Alicja Muenzberg-Czubała

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (7)

w dniu 28-08-2013 15:21:08 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

ciekawa historia , mam nadzieję że uda się poznać historię tego miejsca.

ciekawa historia , mam nadzieję że uda się poznać historię tego miejsca.

w dniu 28-08-2013 21:44:46 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Chciałbym delikatnie sprostować jako mieszkaniec tej miejscowości. Historia z Powstańcem jest nawet na logikę myśląc zmyślona ponieważ przez Wielkopolskę żadne Powstanie w latach 1860-80 (a tak by wynikało z ostatniej relacji) nie miało miejsca. W mojej opinii, co prawda jeszcze nie potwierdzonej (bo to ciężko będzie potwierdzić ale trzeba szukać w bibliotece wielkopolskiej w gazetach) prawdziwa jest wersja którą mi opowiadała moja prababcia (potwierdzona przez jej siostrę) że w tamtym miejscu pewnemu pasterzowi który pasł krowy na pobliskiej łące, ukazywała się niebieska poświata co zostało zgłoszone księdzu i w tamtym miejscu miejscowa ludność zdecydowała się powiesić obraz. Jako ciekawostkę można również nadmienić że w trakcie II wojny światowej Niemcy próbowali zestrzelić obraz jednak żadna z kul nie trafiła w obraz Matki Boskiej. Jak się dobrze przyjrzymy na Drzewie widoczne są ślady po kulach jednak już po latach nie do końca wyraźne. Pozdrawiam :)

Chciałbym delikatnie sprostować jako mieszkaniec tej miejscowości. Historia z Powstańcem jest nawet na logikę myśląc zmyślona ponieważ przez Wielkopolskę żadne Powstanie w latach 1860-80 (a tak by wynikało z ostatniej relacji) nie miało miejsca. W mojej opinii, co prawda jeszcze nie potwierdzonej (bo to ciężko będzie potwierdzić ale trzeba szukać w bibliotece wielkopolskiej w gazetach) prawdziwa jest wersja którą mi opowiadała moja prababcia (potwierdzona przez jej siostrę) że w tamtym miejscu pewnemu pasterzowi który pasł krowy na pobliskiej łące, ukazywała się niebieska poświata co zostało zgłoszone księdzu i w tamtym miejscu miejscowa ludność zdecydowała się powiesić obraz. Jako ciekawostkę można również nadmienić że w trakcie II wojny światowej Niemcy próbowali zestrzelić obraz jednak żadna z kul nie trafiła w obraz Matki Boskiej. Jak się dobrze przyjrzymy na Drzewie widoczne są ślady po kulach jednak już po latach nie do końca wyraźne. Pozdrawiam :)

w dniu 28-08-2013 21:54:30 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

To że nie było tam walk - jeśli nie było - nie znaczy, że nie było powstańców - tak na logikę. Szczególnie wracających do domu. Nie znaczy też oczywiście, że byli :)

To że nie było tam walk - jeśli nie było - nie znaczy, że nie było powstańców - tak na logikę. Szczególnie wracających do domu. Nie znaczy też oczywiście, że byli :)

w dniu 28-08-2013 21:56:44 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

A powstanie listopadowe, o ile mnie pamięć nie myli, to 1830-1831 :)

A powstanie listopadowe, o ile mnie pamięć nie myli, to 1830-1831 :)

w dniu 05-09-2013 21:31:27 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Listopadowe na terenach Zaboru Pruskiego ? :) poza tym napisałem że rozmawiamy o latach 1860-80 (według ostatniej relacji w gazecie, ponieważ według drugiej hipotezy będzie to już XX wiek):) To jest oczywiście gdybanie, ponieważ póki nigdzie nie znajdziemy potwierdzenia to ciężko będzie mieć 100% pewność, po prostu dla mnie historia z powstańcem nie trzyma się kupy i jest pewnym przeistoczeniem historii z potopu szwedzkiego :) Tak przynajmniej ja to interpretuję.

Listopadowe na terenach Zaboru Pruskiego ? :) poza tym napisałem że rozmawiamy o latach 1860-80 (według ostatniej relacji w gazecie, ponieważ według drugiej hipotezy będzie to już XX wiek):) To jest oczywiście gdybanie, ponieważ póki nigdzie nie znajdziemy potwierdzenia to ciężko będzie mieć 100% pewność, po prostu dla mnie historia z powstańcem nie trzyma się kupy i jest pewnym przeistoczeniem historii z potopu szwedzkiego :) Tak przynajmniej ja to interpretuję.

w dniu 06-09-2013 15:47:05 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Powstaniec listopadowy miał tamtędy wracać. Nikt o walkach w tym miejscu nie mówi. To by romantyzm. Do walki pchali się ludzie z wszystkich zaborów i emigranci. Mickiewicz, gdyby mu się udało walczyć w powstaniu listopadowym i z niego wrócić, też pewnie przez Wielkopolskę by wracał. W każdym na powstanie jechał tędy (czytaj przez Wielkopolskę) a że tu miło było, to się ,,Panem Tadeuszem'', skończyło :)

Powstaniec listopadowy miał tamtędy wracać. Nikt o walkach w tym miejscu nie mówi. To by romantyzm. Do walki pchali się ludzie z wszystkich zaborów i emigranci. Mickiewicz, gdyby mu się udało walczyć w powstaniu listopadowym i z niego wrócić, też pewnie przez Wielkopolskę by wracał. W każdym na powstanie jechał tędy (czytaj przez Wielkopolskę) a że tu miło było, to się ,,Panem Tadeuszem'', skończyło :)

w dniu 07-10-2014 22:18:00 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Moim skromnym zdaniem miejsce to w poprzedniej szacie,bez pozbruku na łące-kładce z pierwszym starym od lat obrazem było prawdziwe dziś to miejsce jest sztuczne.To tylko moje zdanie-odczucie.znam to miejsce od 1970 roku i nie raz tam byłam.

Moim skromnym zdaniem miejsce to w poprzedniej szacie,bez pozbruku na łące-kładce z pierwszym starym od lat obrazem było prawdziwe dziś to miejsce jest sztuczne.To tylko moje zdanie-odczucie.znam to miejsce od 1970 roku i nie raz tam byłam.

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.133.123.162

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.