Magazyn koscian.net
2005-01-20 09:48:30Mali agenci w Kościanie
Pełnomocnik do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych prowadzi w kościańskim urzędzie miejskim nabór agentów gotowych zadać cios Ameryce. ,,Gazeta” apeluje o powołanie komisji śledczej. W sprawę zamieszany jest ,,Pierwszy’’
Nabór prowadzony jest wśród dzieci - uczniów kościańskich szkół podstawowych (klas III-VI) pod przykrywką konkursu. Konkurs ogłosił ,,Pierwszy’’ - szef obrony cywilnej w mieście powszechnie znany jako burmistrz Jerzy Bartkowiak. On też nadał mu tytuł: ,,Nazwij mnie - chcę Cię chronić i pomagać w działaniach ratowniczych’’ .
Konkurs polegać ma na ,,wymyśleniu «» nazwy i życiorysu maskotce, która ma ,,towarzyszyć dzieciom i młodzieży podczas wszystkich zawodów i konkursów dotyczących obrony cywilnej’’ (z oświadczenia dla prasy). Celem konkursu jest promowanie wiedzy (sic!), a maskotką, którą mają nazwać dzieci jest najsłynniejsza postać rysunkowa na świecie - symbol amerykańskiej kultury - Myszka Miki Walta Disneya.
Konkurs więc wyłonić ma spośród dzieci najsprawniejszych mistyfikatorów, a potem za ich sprawą robić wodę z mózgu wszystkim dzieciom w mieście. Za kilka lat dowiemy się, że Walt Disney był kobietą a Myszka jest Polką i ma na imię Michalina. Pod przykrywką kolejnego ,,śmiałego projektu promocyjnego’’, na styku biznesu i polityki (maskotkę ufundowała jedna z kościańskich firm) kroi się jedna z najbardziej długofalowych akcji służb specjalnej troski.
MORTIMER
Dla osób pozbawionych poczucia humoru wyjaśnienie redakcji: to jest tekst satyryczny.
Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) to fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya.
Pierwszy raz postać ta pojawiła się w filmie „Parowiec Willie” („Steamboat Willie”) z 18 listopada 1928r. Na początku lat 30-tych Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki technicolorowi. Walt Disney w 1931/1932 otrzymał Oscara za stworzenie postaci Myszki Mickey. Rywalem Mickey Mouse’a do ręki Minnie w filmie Mickey’s Rival (1936) był Mortimer-mysz, a właściwie postać myszopodobna.
W 1942 Mickey zagrał w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowy filmie „Fantazja”.
W języku angielskim wyraz mouse (mysz) jest rodzaju męskiego, a nie jak w języku polskim - żeńskiego. Sugeruje to polskim widzom, że Myszka Miki to dziewczynka, w rzeczywistości jest to chłopiec. Wyraz Mickey to zdrobnienie od imienia Michael - polskie Michał. Ponieważ Myszka Michał brzmiałoby nieco dziwnie, w wersji polskiej pozostawiono wyraz Mickey zapisany podobnie jak wymawia się go w języku angielskim - Miki.
Źródło - Wikipedia - Wolna Encyklopedia
,,Gazeta Kościańska’’ ogłasza swój konkurs pod tytułem ,,Nazwij mnie - chcę Cię chronić i pomagać w działaniach ratowniczych’’. Proponujemy nazwać i napisać życiorys osoby na zdjęciu poniżej. Dla najbardziej twórczych przygotujemy nagrody. Propozycje prosimy przesyłać e-mailem lub na adres redakcji z dopiskiem ,,dla redakcyjnego Pełnomocnika Do Spraw Niejawnych’’.
GK nr 3/2005