Magazyn koscian.net
2005-01-11 15:38:12Matura na próbę
Do próbnego egzaminu maturalnego przystąpili w ubiegłym tygodniu uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Przez trzy dni (6-8 stycznia) maturzyści z Wielkopolski oraz województw lubuskiego i zachodniopomorskiego rozwiązywali testy przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. Wyniki znane będą 20 stycznia
W kościańskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga do próbnej matury przystąpiło 317 uczniów. Na zdawanie poziomu rozszerzonego zdecydowało się 143 trzecioklasistów. Aż 220 osób zdawało język angielski (w tym 157 rozszerzony), język francuski – 3 (2), język niemiecki - 85 (31), język rosyjski 9 (5). Aż 98 maturzystów jako przedmiot dodatkowy wybrało matematykę (w tym 87 rozszerzony), 92 osoby biologię (90), 5 - chemię, 2 – fizykę, 28 – geografię (26), 82 - historię (75), 10 - wiedzę o społeczeństwie.
Egzamin dojrzałości rozpoczynają egzaminy ustne. Podczas ustnych matur uczniowie będą zdawali język polski i obcy. Na ustnej maturze trzecioklasiści będą oceniani jak dotychczas w swojej szkole, jednak egzamin będzie się różnił od tego ze starej matury. Część ustna egzaminu z języka polskiego egzamin będzie trwać około 25 minut i składać się z dwóch części. W pierwszej zdający zaprezentuje przygotowany temat mogąc wykorzystać materiały pomocnicze, natomiast w drugiej odpowie na pytania egzaminatorów, dotyczących prezentowanego tematu i bibliografii. Do końca września uczniowie musieli podjąć decyzję jakie przedmioty i na jakim poziomie będą zdawać. W części pisemnej do zdania będzie obowiązkowy język polski i obcy oraz wybrany przedmiot (maksymalnie trzy - biologia, chemia, fizyka z astronomią, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie lub wiedza o tańcu). Przedmioty obowiązkowe zdawane są na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W całym kraju wszyscy maturzyści będą mieli takie same zestawy zadań i tematów.
Część ustną egzaminu maturalnego oceniać będą przedmiotowe zespoły egzaminacyjne (co najmniej jeden nauczyciel w tym zespole powinien być zatrudniony w innej szkole lub w placówce; w skład zespołu nadzorującego nie mogą wchodzić nauczyciele danego przedmiotu oraz wychowawcy zdających). Natomiast część pisemna przez egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wpisanych do ewidencji egzaminatorów powołanych przez dyrektora OKE. Prace będą sprawdzane i oceniane poza szkołą. Nie będą podpisane nazwiskiem, ale opatrzone kodem przydzielonym każdemu maturzyście przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Podczas egzaminu pisemnego zdający nie mogą opuszczać sali egzaminacyjnej, a w przypadku konieczności wyjścia z sali muszą pozostawić zamknięty arkusz na swoim stoliku. Czas nieobecności będzie odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu. W przypadku zauważenia przez komisję ściągania lub podpowiadania praca zostaje unieważniona.
Wyniki egzaminu ustnego i pisemnego wyrażone będą w skali procentowej. A egzaminatorzy stosować będą szczegółowe kryteria oceniania arkuszy egzaminacyjnych, opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Aby zdać egzamin maturalny trzeba uzyskać co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania z każdego ze zdawanych przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz 30 procent na poziomie podstawowym w części pisemnej.
Wszyscy przystępują do egzaminu na poziomie podstawowym, a dopiero po przerwie odbywa się egzamin rozszerzony. Na napisanie pakietu podstawowego z j. polskiego maturzyści mieli 170 minut i maksymalnie mogli zdobyć 70 punktów, natomiast w pakiecie rozszerzony trwającym 130 minut - 40 punktów. Na poziomie podstawowym należało przeczytać tekst i odpowiedzieć na 14 pytań (rozumienie tekstu), wybrać jeden z dwóch tematów: różne wizje zaświatów na podstawie ,,Trenu X’’ Jana Kochanowskiego i wiersza ,,Urszula Kochanowska’’ Bolesława Leśmiana, zwracając uwagę na portret dziecka i kreacje innych bohaterów oraz ,,To chory kąt...’’ – analizując fragment, zwróć uwagę na przemyślenia Stanisława Wokulskiego dotyczące sytuacji w kraju i odnieś je do innych opinii o społeczeństwie wyrażonych w ,,Lalce’’ Bolesława Prusa. Na poziomie rozszerzonym wybrać spośród dwóch tematów: stwórca i jego dzieło - analiza i porównanie sposobów przedstawienia Boga, świata i człowieka na podstawie ,,Hymnu’’ Jana Kochanowskiego i fragment hymnu ,,Święty Boże’’ Jana Kasprowicza; jednostka w świecie ograniczeń – analiza zachowania bohaterów zwierzęcych oraz ukształtowanie językowe podanego fragmentu, odczytaj metaforyczny sens sceny i jej związek z przesłaniem powieści Zofii Nałkowskiej ,,Granica’’.
- Jeśli na maturze w maju polski byłby taki jak na próbnej, to byłoby dobrze. Przed polskim był duży stres, bo nie wiadomo było jak będzie wyglądał egzamin. Podstawowy pakiet z języka angielskiego był w miarę łatwy, natomiast rozszerzony nieco trudniejszy. Najwięcej trudności było ze słówkami, nad którymi trzeba będzie przysiąść. Zdecydowanie wolałybyśmy zdawać starą maturę. Będzie trudniej dostać się na studia – powiedziały ,,GK’’ Sylwia Zajeska i Alicja Napierała, uczennice kl. III h I LO w Kościanie.
- Stres był wielki, szczególnie dziś przed językiem obcym – zdradziła Olga Franek z kl. III d zaraz po wyjściu z pisemnego języka rosyjskiego. – Zadania z polskiego mogły sprawić kłopot, ale tematy były banalnie łatwe. Rosyjski nie należał do łatwych. Na poziomie rozszerzonym najtrudniejsze było uzupełnienie tekstu, a nie wszystkie wyrażenia rozumiałam. Jutro zdaję historię i trochę się denerwuję.
- Jestem zaskoczony, że w samych arkuszach egzaminacyjnych zdarzały się błędy, a także że poziom rozszerzony z polskiego był dla mnie znacznie łatwiejszy od podstawowego. Jeśli taka będzie ta prawdziwa matura, to jestem spokojny o swoją przyszłość. Wystarczy jeśli zdobędę wymagane 30 procent punktów – stwierdził Mateusz Przybyła z kl. III d, który zdecydował się zdawać rozszerzony polski, angielski i matematykę. – Jest rygorystyczny regulamin i na sali nie wolno nawet szeptać. Myślę, że matura będzie łatwiejsza od próby. Będziemy w końcu lepiej przygotowani. Obawiam się tylko pewnego dyskomfortu przed obserwatorami z zewnątrz, ale mam nadzieję, że będą wyrozumiali.
Próbnej maturze z języków obcych przyglądał się wizytator Leszek Szczepaniak.
- Najtrudniejsza będzie matematyka, bo zakres materiału jest tak olbrzymi, że nie wiadomo jakie zadania mogą się pojawić. Do matury przygotowuję się całe trzy lata spędzone w liceum. Jeśli od początku się człowiek nie uczył, to przed samą maturą nie ma to sensu – przyznał Szymon z kl. III d zdający rozszerzony polski, angielski, matematykę. Jako dodatkowy przedmiot wybrał informatykę, którą interesuje się od dawna. Po maturze zamierza zdawać na Politechnikę Poznańską.
- Zdaję polski, angielski i biologię. Wszystkie na poziomie rozszerzonym, bowiem taki jest wymóg jeśli chcę dostać się na wymarzone studia. Minimum punktacji mi nie wystarczy – zapewnił Bartosz Grobelny z kl. III d. – Myślę, że nie powinienem źle wypaść, ale nie sprawdzałem wyników w ,,Gazecie Wyborczej’’, bo nie chcę się stresować. Najbardziej zaskoczyło mnie na angielskim słuchanie tekstu z kaset. Uważam, że nowa matura, podobnie jak stara, jest tak prosta, że trudno jej nie zdać.
- Z polskiego jestem zadowolony. Pisałem oba poziomy i oba planuję z języka angielskiego - wyjaśnia Mateusz Kunert, maturzysta ze śmigielskiego LO. - Gdybym miał wybierać między starą a nową maturą, wybrałabym nową. Podoba mi się rozwiązanie z ustnym egzaminem z języka polskiego. Tematy znamy już od września. Ten egzamin będzie przypominał przygotowany wcześniej referat. Mniej stresów.
Mateusz jeszcze nie przesiaduje nad książkami całych wieczorów. Jako przedmiot dodatkowy wybrał geografię. Rozmawiał z ,,GK’’ tuż po podstawowym egzaminie próbnym z języka angielskiego.
Wyniki próbnej matury znane będą 20 stycznia. Próbne prace maturalne sprawdzane będą przez nauczycieli - przedmiotowców. Najdłużej trwać będzie sprawdzanie arkuszy z języka polskiego, a trzy dni zarezerwowano na odkodowanie prac.
- Podeszliśmy bardzo poważnie do próbnej matury – zapewniła dyrektor Czesława Albińska. – Pod względem organizacyjnym była to ogromna i męcząca praca. Egzaminy będą wyglądały tak samo jak na próbnej maturze. W 14 salach zdawano pisemny język polski, w 20 salach – języki obce i w 17 salach – przedmioty obowiązkowe do wyboru. Zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej każdy uczeń siedział przy osobnym stoliku. W 3-osobowych komisjach zasiadło całe grono pedagogiczne, łącznie z księżmi, nauczycielami dochodzącymi i czterema emerytami. Ta próba była dla uczniów. Komisje działały perfekcyjnie dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności nauczycieli. Zarówno uczniowie jak i kadra byli bardzo zdyscyplinowani. Próbę udało nam się przeprowadzić dzięki pomocy rady rodziców i organu prowadzącego – podkreśla dyrektor Albińska. Szkoła zakupiła 24 zegary, lupy, kalkulatory i radiomagnetofony z odtwarzaczami CD. – Od dwóch lat przygotowujemy się do nowej matury, zgodnie z harmonogramem przygotowań. Było dużo więcej pracy niż przy starej maturze i jesteśmy już strasznie zmęczeni. Chcemy by nasi uczniowie jak najlepiej zdali ten egzamin. Wyniki dadzą nam wiedzę na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, co uzupełnić, a co ugruntować.
W kościańskim I LO im. Oskara Kolberga pierwsze egzaminy ustne wyznaczono na 18 kwietnia. Zakończą się one 30 kwietnia, na pięć dni przed egzaminami pisemnymi, które zaplanowano na 5-24 maja. Trzymamy kciuki za wszystkich tegorocznych maturzystów. Powodzenia!
KARINA JANKOWSKA
GK nr 2/2005