Magazyn koscian.net
2003-08-20 09:50:16Mieszkaniowe perturbacje
Ożywioną dyskusję podczas XII sesji Rady Miejskiej Czempinia (13 sierpnia) wywołały zapisy zawarte w projekcie uchwały dotyczącej zasad sprzedaży mieszkań komunalnych. Kwestionowano m.in. zasadność uwzględnienia niektórych obiektów w wykazie lokali przeznaczonych do sprzedaży.
- Składam formalny wniosek o wykreślenie z tej listy obiektu przy ulicy 24 Stycznia 11, a ściślej mieszkań znajdujących się w budynku dawnego kina Zorza - mówił radny Wiktor Fitt. - Sądzę, że gmina powinna zatrzymać te lokale, zostawiając sobie możliwość wykorzystania obiektu na potrzeby Centrum Kultury.
Z radnym nie zgodziła się burmistrz Czempinia Dorota Lew. Swoje stanowisko poparła m.in. tym, że mieszkania tam istniejące nie przynoszą gminie znaczących dochodów (w roku ubiegłym... 90 zł). Ponadto, zdaniem burmistrz, aby zapobiec dewastacji obiektu konieczne jest dokonanie szeregu gruntownych prac remontowych na zewnątrz i wewnątrz budynku, co mocno obciąży gminne finanse.
Formalny wniosek w sprawie wykreślenia z listy obiektu przy ulicy Gruszkowej 1 złożył natomiast Krzysztof Giemza, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Czempinia. Jego zdaniem, sytuacja budynku nie została do końca wyjaśniona.
- Działa tam biblioteka, a obecnie programem przygotowań do sprzedaży objęte zostałoby tylko jedno mieszkanie, co mogłoby zablokować ewentualne inne decyzje w przyszłości - argumentował Giemza.
Burmistrz Lew wyjaśniła, że zgodnie z jej planami w najbliższej przyszłości biblioteka zostałaby przeniesiona do lokalu przy ul. Parkowej, gdzie mieszczą się obecnie placówki medyczne, a obiekt nie jest do końca zagospodarowany. Biblioteka zajęłaby pomieszczenia na parterze, natomiast placówki lekarskie przeniesionoby na wyższe kondygnacje. W konsekwencji, wolny budynek przy ul. Gruszkowej zmieniłby przeznaczenie, stając się budynkiem mieszkalnym.
Wnioskowano też o wykreślenie z listy obiektu przy ul. Rynek 25, ze względu na istnienie tam pomieszczeń sklepowych, a także, na wniosek radnego Stanisława Owsiannego, o dopisanie do listy bloków przy ul. Spółdzielców 5 i 7. Przewodniczący Rady Bolesław Ratajczak wnosił o ustalenie bonifikat przy sprzedaży mieszkań w trybie ratalnym w wysokości 40%, zamiast postulowanej w projekcie uchwały - 50% bonifikaty. Zmianę uzasadnił poczuciem sprawiedliwości w stosunku do osób w wobec których stosowano wcześniej 40% bonifikaty. Ostatecznie, radni, przy nielicznych głosach przeciwnych i wstrzymujących, przyjęli wnioski o wykreślenie z listy lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży obiektów przy ul.: Gruszkowej 1, 24 stycznia 11 i Rynek 25, a bonifikaty ustalono na 40%.
Ponadto radni nie przyjęli uchwały w sprawie przystąpienia do Związku Międzygminnego Gmin Nadobrzańskich. Upoważniono natomiast burmistrza do zaciągnięcia zobowiązania przekraczającego wcześniejsze ustalenia budżetowe na 2003 rok na finansowanie modernizacji oświetlenia przy drodze do Tarnowa
Nowego.
Ustalono też skład zespołu opiniującego kandydatury na ławników sądowych. Znaleźli się w nim radni: Krzysztof Sankiewicz (przewodniczący), Przemysław Sztukowski, Włodzimierz Kuciak, Aleksander Wieliński i Zofia Bartkowiak.
(Gorcz)