Magazyn koscian.net
08 stycznia 2014Miliony na inwestycje
Budżet na 2014 rok zatwierdzono podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Śmigla. Blisko osiemnaście milionów złotych zapisano na inwestycje. Na co gmina przeznaczy taką kwotę?
Projekt budżetu poddano pod głosowanie podczas ostatniej w 2013 roku sesji Rady Miejskiej Śmigla. Radni nie mieli wątpliwości. Zatwierdzili plan dochodów i wydatków w kształcie zaproponowanym przez włodarza gminy.
Dochody w 2014 roku zaplanowano na poziomie 55,4 milionów złotych. Ponad 7,1 mln złotych to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie budowy systemu kanalizacyjnego. Natomiast po stronie wydatków zapisano kwotę 62,6 miliona złotych. Gmina najwięcej wyda na oświatę, prawie 23 mln złotych, co stanowi blisko 37% ogółu wydatków. Ponad 14% to wydatki związane z opieką społeczną. Na wysokim poziomie gminie uda się utrzymać wydatki majątkowe. Lokalny samorząd na inwestycje zamierza przeznaczyć 17,7 miliona złotych, co stanowi ponad 28% ogólnej kwoty wydatków. 2,6% gmina przeznaczy na kulturę (dotacja dla Centrum Kultury w Śmiglu), a 0,75 procent na sport (dotacja dla Ośrodka Kultury Fizycznej i Sportu w Śmiglu).
- 2014 rok to kontynuacja programu kanalizacyjnego. Dostaliśmy zgodę na rozszerzenie zakresu realizacji projektu „Kompleksowe zagospodarowanie ścieków zlewni rzeki Obry”, czyli rozbudowę oczyszczalni ścieków i budowę sieci kanalizacyjnej w Wonieściu, Karśnicach i Poladowie. To są wydatki na prawie dwanaście i pół miliona złotych. Budując sieć w Poladowie wykonamy kanalizację deszczową. Ponadto planujemy remont wraz z przebudową pałacu w Czaczu. Przeznaczyliśmy na ten cel czterysta tysięcy złotych. Pozostałe wydatki majątkowe związane są z remontami dróg – wyjaśnił burmistrz Śmigla Wiktor Snela.
Budżet gminy na 2014 przewiduje deficyt w wysokości 7,2 mln złotych. Włodarz gminy liczy na to, że ostatecznie kwota ta będzie dużo niższa.
- Zadania inwestycyjne zostały wpisane do budżetu zgodnie z kosztorysami. Przetargi przynoszą oszczędności w wysokości 25 – 30 procent. Drugim elementem, który wpłynie na zmniejszenie deficytu będzie wprowadzenie do budżetu wolnych środków. To będą znaczące kwoty. Sądzę, że z tego deficytu niewiele zostanie – tłumaczył burmistrz Snela. - Myślę, że nie będzie to trudniejszy rok niż wtedy, gdy realizowaliśmy zadania kanalizacyjne na poziomie 16 – 17 milionów złotych. Skala trudności będzie podobna. Kwota przeznaczona na ten cel jest niższa, ale czasy są trudniejsze. (h)
GK 52/2013
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Kolejny rok zadłużania gminy trwa....W imieniu ZWiK Sp.z o.o. dziękuję za nową,piękną siedzibę oraz za zgodę na coroczne podwyżki cen wody i ścieków. Mamy się czym chwalić-mamy najwyższe ceny w regionie !!!!!!!!!!!!!!!!!! O niedopuszczalnej jakości wody już wszyscy zapomnieli,a z Sanepidem jakoś się załatwi kolejną prolongatę.......