Magazyn koscian.net
08 stycznia 2014Rok Kolberga
2014 rok będzie Rokiem Kolberga zdecydował 6 grudnia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przyjmując stosowną uchwałę. Ma to związek z 200. rocznicą urodzin Oskara Kolberga, polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, który jako pierwszy w historii polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową.
- Jestem absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie, dlatego chciałbym wyrazić swoje poparcie i pochwałę dla inicjatywy ogłoszenia przez Sejm roku 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Warto, aby rok poświęcony Kolbergowi był rokiem refleksji nad różnorodnością kultur w naszym kraju, ukłonem w stronę ludowości. W czasach nam współczesnych tematy te są mało popularne i szczególnie młodzieży warto przybliżać znaczenie piękna regionalizmu, jakie możemy poznać dzięki Oskarowi Kolbergowi – powiedział podczas sejmowej debaty poseł Wojciech Ziemniak, dociekając, czy jest szansa włączenia kościańskiego ogólniaka w obchody. - Byłoby to ogromne wyróżnienie dla społeczności Kościana oraz cenne doświadczenie dla licealistów i grona pedagogicznego.
W uzasadnieniu sejmowej uchwały podkreślono, że dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga, dokumentujący kulturę ludową XIX wieku, jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii.
Organizacją obchodów Roku Kolberga zajmie się Instytut Muzyki i Tańca. Organizatorom zależy na tym, aby Rok Kolberga nie skupiał się wyłącznie na kulturze ludowej, ale aby był to okres poznawania szeroko rozumianej tradycji w codziennej jej obecności, także w środowiskach miejskich.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski ogłosił specjalny program „Kolberg 2014 – Promesa”, który ma za zadanie przygotować jak największą liczbę przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych i popularyzatorskich, związanych z postacią i twórczością Oskara Kolberga oraz kulturą i sztuką tradycyjną. Do podziału były 2 mln zł. Na liście pozytywnie ocenionych projektów znalazły się dwa z powiatu kościańskiego: Centrum Kultury z Czempinia pn. ,,Słowo i gest inspirowane tradycjami Ziemi Czempińskiej’’ i Stowarzyszenia Miłośników Folkloru ,,Żeńcy Wielkopolscy’’ pn. ,,Folklor muzyczny powiatu kościańskiego na podstawie zbiorów Oskara Kolberga’’. Żaden z nich nie otrzymał jednak dofinansowania.
Do uczczenia swojego patrona przygotowuje się też kościańskie I Liceum Ogólnokształcące. Gotowy jest już harmonogram działań. Będą wystawy, konkursy, folkowy festiwal i happening. Na początek, w lutym, zostanie otwarta wystawa „Oskar Kolberg – ten, który umiłował lud”. Wówczas ogłoszony zostanie też konkurs na logo szkoły z motywem rocznicowym. W marcu zaplanowano konkurs w formie teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu’’ pn. ,,Czy znasz swojego patrona?’’ i II Powiatowy Konkurs Ortograficzny ,,Złote pióro Kolberga’’, którego motywem przewodnim będzie życie, działalność i twórczość Oskara Kolberga. Kwiecień będzie miesiącem konkursu krasomówczego „Godejcie jak kiedyś godali – gwara wielkopolska zapisana w dziełach Kolberga”. Najwięcej imprez zaplanowano na czerwiec. Wówczas szkoła świętować będzie Dzień Patrona, bawić się na Folkowym Festiwalu (muzyka ludowa na rockowo), a uczniowie będą rywalizowali w turnieju klas w rękodziele artystycznym i znajomości tradycji, obrzędów oraz przyśpiewkach ludowych. Ponadto rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszy strój gospodarza i gospodyni ph. „Chłop potęgą jest i basta” i „Cudze chwalicie swego nie znacie”, czyli tłumaczenia tekstów gwarowych na współczesną polszczyznę. Na finał zaplanowano happening ,,Kolberg naszym patronem’’, podczas którego odbywać się będą akcje teatralne i muzyczne. Nad całością czuwa wicedyrektor I L.O.Wojciech Morawski. (kar)
GK 52/2013
Zgłaszasz poniższy komentarz:
:0 Nasz burmistrz jest łudząco podobny ja nie żartuję.