Magazyn koscian.net

2005-03-24 08:47:18

Misterium na 112

W Niedzielę Palmową w Teatrze 112 wystawiono misterium męki pańskiej pt. ,,Jam jest...’’ w reżyserii Janusza Dodota. 22 marca misterium pokazano w klasztorze benedyktynów w Lubiniu, gdzie zarejestrowała je telewizja.

- Pomysł, by zagrać w kościele zrodził się w roku ubiegłym – zdradza Janusz Dodot. – Rozesłaliśmy płyty z zarejestrowanym materiałem do kościołów. Nauczycielki z Krzywinia zorganizowały spotkanie z ojcem Kornelem, który zgodził się na zagranie misterium w Lubiniu.

Spektakl, do którego scenariusz napisali Janusz Dodot i Artur Hojan w 2003 r. pokazywany był w sali widowiskowej KOK. Konsultantem był ks. Ireneusz Rachwalski, a na scenie zaprezentowali się: Anna Grzymska, Agnieszka Molska, Piotr Pawlicki, Michał Rutkowski i Arkadiusz Wesołek.

Przypomnijmy, że ,,Jam jest...’’ to spektakl niezwykle wizyjny, symboliczny i plastyczny jak obrazy wielkich mistrzów malarstwa. Widowisko przepełnione jest teatralnymi miniaturami, za sprawą których widz odbywa wraz z Jezusem podróż. Uczestnicząc w uczcie u Szymona, zdradzie Judasza, prowadzeniu od Kajfasza do Piłata i Heroda, skazaniu na śmierć, wejściu na Golgotę, ukrzyżowaniu i śmierci Chrystusa. Niemi aktorzy grają wśród publiczności, w surowej przestrzeni, wzmacniającej poczucie obcowania z ostatecznością odkupienia. Słowa ewangelii i aktorskie kwestie płyną z taśmy, towarzyszy im grana na żywo muzyka Michała Dolaty, Marcina Ruszkiewicza, Mariusza Zakrzewskiego.

 - Poszliśmy znacznie dalej, wzbogacając spektakl od strony muzycznej. Dołożyliśmy śpiew na żywo. Pieśni wielkopostne wykonuje Julia Stolpe – informuje reżyser podkreślając, że istotna była prostota ich wykonania i dostosowanie ich do sytuacji na scenie. – W konstrukcji i formie nic nie zmienialiśmy. Urok tego misterium polega bowiem na surowości i oszczędności. Sądzę, że rozbudowa zacznie owocować w przyszłym roku.

Mottem widowiska są słowa: ,,Panie nadal idziesz tą samą drogą. Potykając się i upadając pod ciężarem tego samego krzyża, jakim jest Twoja miłość do nas. My ludzie jesteśmy Twoim krzyżem...’’. Widzowie od początku wprowadzeni są w teatralną konwencję. Aktor grający Jezusa na ich oczach przebiera się w chrystusowe szaty, tym samym przeistaczając się w graną postać, a po słowach ,,wypełniło się’’ wychodzi pozostawiając jezusową szatę przewieszoną przez stłuczone lustro. Lustra bowiem pełnią ważną rolę w dodotowskim misterium. Są - jak wszystko w tej sztuce - symbolem. Odbijają się w nich widzowie ,,na kształt i podobieństwo’’. Symbolem jest także krzyż, wyłaniający się z ciemności i oświetlony punktowym światłem, w którym zawiera się cała tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania. Misterium Teatru 112 nie jest tylko i wyłącznie próbą rekonstrukcji wydarzeń opisanych w Piśmie Świętym. Jest przede wszystkim alegorią życia i śmierci. kar)
Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.219.231.197

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.