Magazyn koscian.net
30 kwietnia 2012Mosty do remontu
Każdy jest inny. Każdy ma inną konstrukcję. Jest ich szesnaście, z czego dziewięć wymaga remontu. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to w tym roku będziemy na półmetku – mówi o mostach na drogach powiatowych Dariusz Korzeniowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie
Zarząd Dróg Powiatowych w Kościanie sprawuje pieczę nad 16. mostami znajdującymi się w ciągu dróg powiatowych. Aż sześć z nich znajduje się w samym Kościanie. Jaki jest ich stan techniczny? Każdy z nich należałoby rozpatrywać indywidualnie. Każdy z nich ma inną konstrukcję. Przeglądy ich stanu technicznego zgodnie z prawem budowlanym powinny być wykonywane co roku. Szczegółowo stan techniczny obiektów bada się co pięć lat.
- Nie mieliśmy mostów, które groziły zawaleniem, ale szczegółowy przegląd wykazał, że wymagają remontów. Pokazał, co należy wykonać w pierwszej kolejności - ocenia Dariusz Korzeniowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie. - W ciągu ostatnich lat ograniczano się tylko do ich malowania.
Jako pierwszy wyremontowany został most w Gryżynie. Kolejny został zmodernizowany przy przebudowie drogi Brońsko – Kotusz. Od 2008 roku Zarząd Dróg Powiatowych korzysta z programu przebudowy mostów ministerstwa infrastruktury. Z pozyskanych dofinansować udało się poprawić stan techniczny mostów na drodze Jurkowo – Świniec oraz na ul. Wrocławskiej, ul. Piłsudskiego, ul. Łąkowej i wiaduktu na ul. Północnej w Kościanie. Ministerstwo dało pieniądze nie tylko na remont mostów, ale również dróg dojazdowych do nich.
- To bardzo dobry, logicznie pomyślany program. Nie wiem, czy bez tych pieniędzy zarządcy dróg w ogóle zajęliby się tym tematem - stwierdza dyrektor Korzeniowski. - W Wielkopolsce jesteśmy w czołówce, jeżeli chodzi o korzystanie z tych środków. Złożyliśmy już kolejny wniosek na modernizację mostu na drodze Bruszczewo – Stare Bojanowo. Pomyślnie przeszedł weryfikację. Czekamy na decyzję. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to w tym roku będziemy na półmetku w dziedzinie remontów mostów.
Ile kosztuje modernizacja mostu? Koszty są bardzo zróżnicowane. Zakres prac trudno precyzyjnie ustalić. Wszystko wychodzi „w praniu”.
- Co jest w środku widzimy dopiero w trakcie remontu – podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie. - Na ul. Wrocławskiej natrafiliśmy na bruk, cegły, glinę i przewody, których nie było w ewidencji. Od spodu widać, że łuki zostały wykonane z cegły z odzysku.
Przebudowy mostów w centrum Kościana wymagały konsultacji z konserwatorem zabytków. Obiekty przy ul. Wrocławskiej i ul. Piłsudskiego znajdują się w strefie konserwatorskiej.
- Nie mieliśmy z tym problemów. Projekty nawiązywały do poprzednich konstrukcji. Na ulicy Piłsudskiego wykorzystaliśmy te same kraty. Przyczółki zostały wzmocnione poniemieckimi płytami nagrobkowymi. Na ulicy Wrocławskiej wykorzystaliśmy zdemontowane płyty granitowe i stare cegły – dodaje dyrektor Korzeniowski.
Wyremontowane obiekty nie powinny sprawiać problemów przez następne dwadzieścia lat. (h)
17/2012
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Most na ul. Piłsudskiego po remoncie nie został wykonany z tych samych krat jakie istniały przed remontem. Tylko został zastosowany podobny wzór krat. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kościanie p. Dariusz Korzeniowski się myli.