Magazyn koscian.net

09 września 2020

NFZ nie widzi potrzeby

Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie planuje obecnie zawarcia nowych umów na prowadzenie oddziału neurologicznego na obszarze powiatu kościańskiego. Taką odpowiedź na interpelację posła Wiesława Szczepańskiego przesłało Ministerstwo Zdrowia

O tym, że Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Kościanie (WSN) nie wystąpi o nowy kontrakt na prowadzenie oddziału neurologicznego pisaliśmy pięć lat temu, w listopadzie 2015 roku. Powodem były rosnące wymagania stawiane szpitalom prowadzącym takie oddziały. Jednym z nich było stworzenie przy neurologii oddziału udarowego, czego szpital neuropsychiatryczny nie był w stanie zrobić z przyczyn finansowych i organizacyjnych. Problem ten dyrektor WSN sygnalizował staroście kościańskiemu. Zaproponował jednocześnie dyrektorowi szpitala SP ZOZ w Kościanie przejęcie kontraktu. Ten nie był jednak zainteresowany.

Kontrakt na neurologię dla WSN obowiązywał do końca marca 2018 roku. Jego roczna wartość wynosiła 3,2 miliona złotych. Na oddziale w ciągu roku leczyło się około 1200 pacjentów. Dwie trzecie stanowili mieszkańcy powiatu kościańskiego.

- Od kilku lat obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na leczenie pacjentów z niedokrwiennym udarem mózgu. Nasz szpital de facto nie ma szans na spełnienie wymogów stawianych przed oddziałami, w których stosuje się leczenie trombolityczne. Daje ono szansę na pełen powrót do zdrowia włącznie z ustąpieniem deficytów neurologicznych – mówił na naszych łamach w 2015 roku dyrektor WSN Marian Zalejski dodając, że wymogi jakie NFZ stawia oddziałom leczenia niedokrwiennych udarów są niemożliwe do spełnienia przez WSN. Szpital musiałby mieć przez całą dobę lekarza anestezjologa i specjalistów z innych dziedzin oraz szeroki dostęp do diagnostyki laboratoryjnej.

Dwa lata po zamknięciu oddziału mieszkańcy powiatu zwrócili się do ministra zdrowia z prośbą o „reaktywowanie” oddziału neurologicznego i podjęcie przez ministerstwo realnych działań na rzecz poprawy warunków leczenia udarów mózgu w regionie kościańskim. List, którego inicjatorem był kościański radny Łukasz Naglik, podpisało trzy i pół tysiąca mieszkańców.

Niemal w tym samym czasie sprawą zainteresował się także poseł na Sejm RP Wiesław Szczepański z Lewicy, który w lipcu skierował do ministra zdrowia pismo w sprawie przywrócenia oddziału neurologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie.

„Szanowny Panie Ministrze!
Do końca 2017 r. w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie działał oddział neurologiczny. Na oddziale w ciągu roku leczyło się około 1200 pacjentów. Dwie trzecie stanowili mieszkańcy powiatu kościańskiego. Od kwietnia 2018 r. mieszkańcy zmuszeni są do korzystania ze szpitali w Lesznie, Śremie czy Puszczykowie. Według mieszkańców to się nie sprawdza. W przypadku udaru mózgu szczególne znaczenie ma czas. Im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym większa jest szansa na powrót do zdrowia. W chwili obecnej na skutek inicjatywy jednego z kościańskich radnych zbierane są wśród mieszkańców powiatu kościańskiego podpisy pod apelem do Pana Ministra o podjęcie działań zmierzających do reaktywowania kościańskiego oddziału neurologicznego. Decyzja likwidująca wiosną 2018 r. ten oddział odbiła się szerokim echem wśród lokalnego społeczeństwa i jest nadal żywa wśród mieszkańców tej ziemi. Opieka neurologiczna znacznie się oddaliła od mieszkańców Kościana, a występują przypadki, że z uwagi na brak miejsc chorzy nie są przyjmowani na oddział Szpitala Wojewódzkiego w Lesznie.
Kościaniacy liczą, że oddział neurologiczny winien wrócić do Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie, co winno przyczynić się do poprawy warunków leczenia udarów mózgu, a co za tym idzie - poprawy bezpieczeństwa publicznego w Kościanie oraz całego regionu kościańskiego.
W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z prośba, a jednocześnie pytaniem: Czy istnieją możliwości reaktywacji i powrotu do Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie świadczeń na oddziale neurologicznym?”

Posłowi Szczepańskiemu, w imieniu ministra, odpowiedział podsekretarz stanu Janusz Cieszyński. W odpowiedzi na interpelację czytamy między innymi:

„Do czasu zaprzestania funkcjonowania oddziału neurologii w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Kościanie, podmiot ten realizował w zakresie neurologia – hospitalizacja jedynie podstawowe procedury neurologiczne oraz leczenie udarów mózgu, które nie wymagały leczenia w oddziale udarowym i mogły być również wykonywane w oddziale chorób wewnętrznych, który funkcjonuje w tym podmiocie leczniczym. W przypadku pacjentów z Kościana i okolic, u których zdiagnozowano udar mózgu wymagający leczenia w warunkach oddziału udarowego, pacjenci byli kierowani do sąsiadujących szpitali w Śremie, Lesznie oraz Poznaniu.
(...) W chwili obecnej na terenie województwa wielkopolskiego świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie oddziału neurologii są realizowane przez 14 podmiotów leczniczych. Pacjenci z powiatu kościańskiego z chorobami neurologicznymi, w tym z udarem mózgu wymagającym leczenia w oddziale udarowym, w dalszym ciągu są kierowani są do sąsiadujących szpitali posiadających oddziały udarowe.
Jak wskazuje Wielkopolski OW NFZ, z uwagi na obecny stan zabezpieczenia dostępu pacjentów do omawianych świadczeń, w chwili obecnej nie jest planowane ogłoszenie postępowania uzupełniającego w sprawie zawarcia umowy na realizację świadczeń w zakresie oddziału neurologicznego na obszarze powiatu kościańskiego.”

Na „reaktywację” oddziału w najbliższym czasie nie ma zatem co liczyć. W dłuższej perspektywie szanse także wydają się niewielkie. (s)

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (4)

w dniu 09-09-2020 09:03:26 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

I dobrze, bo był to oddział o niskiej jakości leczenia. Lepiej jechać do szpitala o wyższym pozimie i wyposażeniu.

I dobrze, bo był to oddział o niskiej jakości leczenia. Lepiej jechać do szpitala o wyższym pozimie i wyposażeniu.

w dniu 09-09-2020 09:18:34 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Ale ludzie mieli prace

Ale ludzie mieli prace

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.222.44.156

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.