Magazyn koscian.net
2003-12-03 11:31:16Narkotykom nie!
28 listopada policjanci wraz z psem Reksiem, foksterierem do wykrywania środków odurzających, przeszukiwali budynek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie.
W akcji trwającej 45 minut uczestniczyli też policjanci operacyjni z wydziału kryminalnego. W tym czasie skontrolowano pięć sal lekcyjnych i salę gimnastyczną. Losowo wybrano też klasy. Zdecydowano, że przeszukane zostaną torby pierwszo- i czwartoklasistów. Nieprzypadkowo wybrano też termin. Andrzejki to bowiem czas wzmożonego handlu narkotykami.
- Dzisiejsza akcja jest pokłosiem działań Starostwa Powiatowego, które wystąpiło do dyrekcji szkół z prośbą o umożliwienie policji monitorowania tych obiektów – poinformował Mateusz Marszewski z Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kościanie.
- Wszystko zaczęło się od rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2003 roku w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem - dodaje Tadeusz Frąszczak, dyrektor ZSP w Kościanie. – Działalność taka powinna polegać na systematycznym rozpoznawaniu i diagnozowaniu zagrożeń. My mieliśmy określić formy.
By takie akcje można było przeprowadzać wymagane było wprowadzenie odpowiednich zapisów w statutach szkół. Jako pierwsza zmiany zapisała rada ZSP w Kościanie (23 października br.). Zmiany konsultowano z radą rodziców. Zapisy te poprzedziły badania ankietowe, które przeprowadzono wśród 343 uczniów kl. I, 71 - kl. II, 39 - kl. III, 67 - kl. IV i 73 - kl. V. W sumie tę anonimową ankietę wypełniło 593 uczniów zespołu, czyli blisko połowa. Pytania zostały opracowane podczas spotkania dyrektorów podległych powiatowi szkół ze starostą Andrzejem Jęczem. Ankieta składa się z ośmiu pytań: jakie znasz narkotyki lub o jakich słyszałeś; w jakich miejscach (w domu, u koleżanki, w kawiarni, w dyskotece, w szkole, w kinie, w telewizji); czy kiedykolwiek spróbowałeś narkotyków - jeżeli tak to jakich; czy od początku roku szkolnego spotkałeś się z kimś kto chciał ci sprzedać środki odurzające – jeśli tak to gdzie; kto proponował (kolega-koleżanka, starszy kolega-koleżanka, osoba dorosła znajoma lub nieznajoma); co zrobiłeś (odmówiłeś-wziąłeś); czy zażywasz narkotyki lub inne środki odurzające; jak często i gdzie. Ponad 75 procent uczniów ZSP odmówiła wzięcia narkotyku. 14 procent badanych przyznało, że regularnie zażywa. Przeważająca część bierze narkotyki raz w tygodniu. Najczęściej na dyskotece, w pubie, u kolegów. Do brania w szkole przyznało się około 15 procent.
- Wyniki tej ankiety wpłynęły na decyzję rady pedagogicznej o zmianie regulaminu szkoły. W statucie dodaliśmy zapisy o współpracy z władzami i policją oraz o umożliwienie bezpośredniego monitorowania szkoły, sprawdzania pomieszczeń, uczniów i ich bagażu – cytuje dyrektor Frąszczak. – Baliśmy się, że rodzice będą mieli pretensje, ale na szczęście po zapoznaniu się z wynikami badań ankietowych, zrozumieli. Cieszę się, że są prowadzone takie działania profilaktyczne. Może komuś uratujemy życie...
– Nie znaleźliśmy żadnych środków odurzających – podsumował piątkową akcję w ZSP Mateusz Marszewski. – I bardzo dobrze. Chcemy jasno dać do zrozumienia, że w szkołach narkotyki nie są tolerowane.
Tego samego dnia policjanci przeprowadzili także kontrolę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie. Przeszukano trzy sale. Nie znaleziono narkotyków. Jak zapowiadają policjanci akcje będą powtarzane.
- To, że nie znaleźliśmy narkotyków nie jest równoznaczne z tym, że uczniowie nie mieli ich przy sobie. Żeby pies się nie rozpraszał młodzież opuszczała sale lekcyjne, zostawiający w środku tylko bagaże - stwierdza Marszewski. (kar)