Magazyn koscian.net
2003-07-01 15:43:37Nie mogę nie zabrać głosu!
Burzliwy przebieg miała X sesja rady Miejskiej Czempinia, która odbyła się 25 czerwca w czempińskim Urzędzie Gminy. Emocjonującą polemikę wywołała kwestia zmian w tegorocznym gminnym budżecie.
- Nie mogę nie zabrać głosu w sytuacji, gdy z tegorocznego planu dochodów znika kwota 120 tysięcy złotych dotacji z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, które miały być przeznaczone na kanalizację gminy - mówił radny Krzysztof Sankiewicz, przewodniczący komisji finansów. - Podobnie niepokojące jest wykreślenie 300 tysięcy złotych przychodu z tytułu pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która regularnie spłacana spowodowałaby umorzenie należności rzędu 30% pożyczonej kwoty. Czyli de facto w gminie pozostałoby 90 tysięcy. Mówię to w kontekście głośnego swego czasu wykreślenia przez panią burmistrz ponad 500 tysięcy złotych z planowanego budżetu, jako dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Przypomnę, że pani burmistrz mówiła wówczas o wirtualnej kwocie wymyślonej przez poprzedni Zarząd Gminy. Jak wobec tego wygląda to teraz?
Radnemu odpowiedział wiceburmistrz Czempinia Jan Marciniak. Podkreślał on, że podjęto wszelkie możliwe działania, aby pieniądze te uzyskać. Niepowodzenie natomiast tłumaczył ogólną sytuacją w kraju, która jego zdaniem, była główną przyczyną odmowy udzielenia dotacji i pożyczki.
- O skali naszych zabiegów może świadczyć to, że zwracając się do Wojewódzkiego Funduszu byliśmy świadomi, że nasza prośba była niezgodna z regulaminem przydzielania pożyczek - mówił wiceburmistrz. - Regulamin ten określa wyraźnie, że nie udziela się ich na opłacanie inwestycji zakończonych, a tak ma się sprawa budowy kanalizacji do Piechanina i Tarnowa Nowego, której finansowanie było tematem wniosku. My jednak liczyliśmy na punkt ostatni regulaminu, który mówi o tym, że organ udzielający może uchylić warunki udzielania pożyczek specjalną uchwałą.
Innego zdania był Bolesław Ratajczak, przewodniczący Rady Miejskiej Czempinia. Wyraził on wątpliwość, czy wszystkie możliwe działania zostały podjęte. Przy czym stwierdził, że on także kontaktował się z przedstawicielami instytucji władnych udzielić dotacji i pożyczki i z rozmów tych wynikało, że gmina ma szanse na ich uzyskanie. Poddał też w wątpliwość fakt ukończenia budowy kanalizacji do Piechanina i Tarnowa Nowego. Swój pogląd uzasadnił brakiem funkcjonującej instalacji elektrycznej, co uniemożliwia rozruch kolektorów. W odpowiedzi, wiceburmistrz Jan Marciniak zaproponował spotkanie z przedstawicielami Agencji i Wojewódzkiego Funduszu w celu dokładnego wyjaśnienia sytuacji i powodów odmowy. Ponadto, na polecenie burmistrz Doroty Lew, zapoznano radnych z treścią protokołu odbioru technicznego kanalizacji łączącej Tarnowo Nowe i Piechanin z czempińską oczyszczalnią, co świadczy o jej ukończeniu.
Ostatecznie projekt zmian w budżecie przyjęto. Radni przyjęli też m.in. uchwałę w sprawie zaciągnięcia przez gminę kredytu w wysokości 600 tys. zł w Banku Millenium S.A., ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej na finansowanie budowy gimnazjalnego kompleksu. Określono również zasady sprzedaży napojów alkoholowych. (Gorcz)