Magazyn koscian.net

2007-08-16 01:38:04

Nieprzeciętność w cenie

- Doceniam wagę i ciężar właściwy tego wyróżnienia.  Przy tej okazji powiem, że czuję się zaszczycona, wzruszona, ale i zażenowana – mówiła podczas uroczystości wręczenie nagród ,,Za nieprzeciętność” przyznawanych przez pismo regionalne ,,Wiadomości Kościańskie”, jedna z laureatek, Jadwiga Czarna.

- Bowiem przybywszy tutaj, w gościnne progi Kościana i tej Ziemi, to ja właściwie spotkałam ludzi wyjątkowych, a byli nimi regionaliści, pracownicy biblioteki, wielu innych, którzy okazywali mi serce i pokazywali ścieżkę i tę drogę, jak w tę Ziemię wejść. 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek w Cichowie. Redakcja ,,Wiadomości Kościańskich” już po raz siedemnasty wręczyła nagrody za nieprzeciętne dokonania w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym oraz wkład w rozwój Ziemi Kościańskiej. Statuetkę z brązu autorstwa rzeźbiarza Michała Gołąbka otrzymało już kilkadziesiąt osób. Za rok 2006  kapituła konkursowa zdecydował się wyróżnić trzy kolejne.
 Za osiągnięcia w dziedzinie kultury statuetką uhonorowano Jadwigę Czarną, która 31 lat przepracowała w kościańskiej bibliotece publicznej. Ukończyła polonistykę na UAM w Poznaniu, a także studium bibliotekarstwa i studium kulturalno-oświatowe. Kościaniakom przybliżyła twórczość emigracyjnego pisarza, rodem znad Obry, Adama Tomaszewskiego, który patronuje  dziś Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzięki niej biblioteka stała się miejscem spotkań z twórcami kultury i regularnych wystaw.
 Drugi laureat to Józef Kubicki – człowiek oświaty i regionalista. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Lesznie i wydział fizyki poznańskiego UAM. Pracował jako wychowawca w Państwowym Domu Dziecka w Bodzewie oraz w szkołach w Starym Bojanowie i Konojadzie. Uczył również w kościańskich szkołach podstawowych nr 2 i 3. Tą ostatnią kierował przez pewien czas. Pracował też w Urzędzie Miejskim i sprawował mandat radnego. Od 1988 roku jest sekretarzem redakcji ,,Wiadomości Kościańskich”. Zdobyte doświadczenie dziennikarskie wykorzystuje  pracując jako korespondent radia RMI FM i Radia Elka. Józefowi Kubickiemu przyznano nagrodę ,,za pióro i mikrofon”.
 - Dwóch zacnych Jerzych i Józef Jurga, którzy się tutaj znajdują wplątali mnie w przygodę, z którą dobrze mi było i nadal jest  - podkreślił Józef Kubicki po odebraniu nagrody.
 Za współpracę w imieniu redakcji Radia Elka Józefowi Kubickiemu podziękował Michał Wiśniewski przekazując pamiątkową statuetkę. 
  - Trzeba mieć wiarę, trzeba działać, wstawać rano, myśleć, że każdy dzień kończy się sukcesem.  A jeżeli nam  się nie powiedzie dziś, to jutro będzie lepiej. Trzeba tylko  być otwartym na sukces, trzeba go widzieć i chcieć – mówił laureat tegorocznej nagrody ,,Za przedsiębiorczość”, Jan Ludwiczak.
 Od 18 lat jest prezesem Zakładów Agro-Handel w Mościszkach. Firma jest potentatem na rynku mięsnym. Jan Ludwiczak swoje życie zawodowe związał z rolnictwem. Ukończył renomowane Technikum Rolnicze w Grzybnie. Przez kilkanaście lat zarządzał Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną w Gierłachowie. Dzięki jego wysiłkom wyroby Agro-Handlu były wielokrotnie nagradzane na targach branżowych w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma już takie nagrody jak Kryształową Piramidę za Menadżera Roku 2002 i Złotą Statuetkę Lidera Polskiego Biznesu 2006.
 Od 13 lat ,,Wiadomości Kościańskie przyznają również wyróżnienie ,,Dobry Gospodarz”. W tym roku drewniana rzeźba autorstwa Mariana Malińskiego trafiła w ręce Henryka Bartoszewskiego, wójta gminy Kościan. Kieruje on gminą nieprzerwanie od 1990 roku. Przez kapitułę konkursową został wyróżniony już po raz drugi. Przed jedenastu laty doceniono jego wzorowe gospodarowanie mieniem publicznym i inwestycje. Kolejne wyróżnienie przyznano mu za trud, upór i zaangażowanie w proces pozyskiwania dla mieszkańców powiatu dostaw tańszego gazu ziemnego wydobywanego z miejscowych złóż.
 - Tym wyróżnieniem byłem bardzo zaskoczony – powiedział dziękując wójt Bartoszewski. - Odbieram to wyróżnienie, ale zostaje mi taki niesmak bardzo ciężkiej cierniowej drogi. Kiedy ona się kończy, kiedy mamy efekt i finał, to jest kilku, którzy są wstanie opinią publiczną tak pokierować, żeby z radości zrobić psychozę niezadowolenia, niewiary, bezsensu. Każdego dnia mamy do czynienia z tym podejmowaniem wysiłku, rozwiązywaniem różnych spraw, problemów. I kiedy kończymy i kierujemy do adresatów owoc naszej prac i wysiłków, to adresaci ciągle są niezadowoleni. Wierzcie mi jednak, że warto pracować. Choćby,  jak to gdzieś napisano, tylko kilku  było zadowolonych, to jest sens pracy.
 Nagrody wręczył redaktor naczelny ,,Wiadomości Kościańskich” Jerzy Wizerkaniuk. Podkreślił, że pismo jest pierwszym ukazującym się poza koncernami prasowymi lat 80-tych  i w przyszłym roku minie dwudziesta rocznica ukazanie się pierwszego numeru. Gratulacje laureatom złożyli samorządowcy Ziemi Kościańskiej ze starostą kościańskim Andrzejem Jęczem na czele. Pamiątkowe adresy przekazał im również  poseł Wiesław Szczepański. Uroczystość zakończyła biesiada w soplicowskim sadzie w towarzystwie zwierzaków z filmowej akademii.   

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.222.78.65

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.