Magazyn koscian.net

2006-08-16 12:10:39

Nowy przeor w Lubiniu

- Rewolucji nie będzie – mówi o klasztorze ojców benedyktynów w Lubiniu nowy przeor brat Izaak Kapała

Nominację odebrał 12 lipca z rąk opata, prezesa Belgijskiej Kongregacji Benedyktyńskiej Ansgara Schmidta.  Funkcję będzie pełnił przez dwa lata.


 - Nominacja była dla mnie zaskoczeniem – zwierza się przeor Izaak Kapała. - Moją kandydaturę zaproponowała wspólnota. A ja się z tym zgodziłem.

Opat Ansgar Schmidt spędził w Lubiniu cztery dni. Nominacji nie przywiózł „w teczce”. Decyzję poprzedziły rozmowy z zakonnikami. 31-letni br. Izaak Kapała z klasztorem w Lubiniu związany jest od 13 lat. Wcześniej pełnił funkcję prefekta Domu Gości. Przez pięć lat był też podprzeorem. Zaskoczeniem jest to, że nie ma on święceń kapłańskich. Jak zapewnia - w Zakonie Świętego Benedykta nie jest to nowość. Takie przypadki zdarzają się coraz częściej. W prawie tysiącletniej historii zakonu nie jest to sytuacja nadzwyczajna. Na zapisy świadczące o powołaniu na przeora tzw. laika można natrafić także w kronikach lubińskiego klasztoru.

- Jest to dla mnie duże wyzwanie. Przez ostatnie pięć lat obracałem się w zakresie zadań przeora. Z funkcją przełożonego wiąże się jednak większa odpowiedzialność – zaznacza nowy przeor. - Moim podstawowym zadaniem będzie budowanie wspólnoty osobowej i braterskiej więzi, a także troska o nowe powołania.

Obecnie w lubińskim klasztorze przebywa 15 mnichów i jeden postulant. We wrześniu dojdzie jeszcze dwóch kandydatów. Możliwe, że za 8 – 10 lat klasztor zostanie podniesiony do rangi opactwa. Potrzebne jest do tego 13 braci ze ślubami wieczystymi. Na razie jest ich dziesięciu, a dwóch złożyło śluby czasowe.  

Benedyktyni z Lubinia chcą się przygotować na przyjmowanie większej liczby gości. Rocznie klasztor odwiedza około 900 osób. Ten rok jest rekordowy. Pokoje gościnne są obłożone nawet w środku tygodnia. Pobyt trwa najczęściej od 3 do 7 dni.

- Przyjeżdżają do nas ludzie praktycznie  z całej Polski, od dzieci po studentów, osoby pracujące i ludzie w starszym wieku. Goście włączają się w modlitwę, pracują w ogrodzie, sadzie lub szkółce. Mają też okazję porozmawiać z mnichami na interesujące ich tematy.   Przyciąga ich atmosfera ciszy i modlitwy - stwierdza przeor Izaak Kapała. - Chcemy rozbudować jedno ze skrzydeł, które zostało zburzone przez rząd pruski. Rozpoczęliśmy starania o pozyskanie na ten cel środków z Unii Europejskiej. Współpracujemy z wielkopolskim konserwatorem zabytków. Wszystko zależy od funduszy. Jeżeli uda nam się je pozyskać, to budowa może ruszyć już w przyszłym roku.

Po objęciu funkcji przez nowego przeora w klasztorze trwa podział oboiwązków. Bracia nowe funkcje obejmą z początkiem września. Nowym podprzeorem jest już o. Piotr Włodyga OSB z Tyńca. Funkcję prefekta Domu Gości i magistra nowicjatu powierzono o. Serafinowi Chorzępie OSB. Dotychczasowy przeor o. Kornel Filipowski nadal pełni funkcje proboszcza lubińskiej parafii.  (h)

GK nr 33/2006

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.217.208.220

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.