Magazyn koscian.net
06 grudnia 2011Obowiązkowa autoryzacja do kosza?

- Czas zreformować instytucję, która nie przystaje do demokratycznych standardów – przekonywali w Warszawie prawnicy Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podczas konferencji „Autoryzacja wypowiedzi prasowej: spór dwóch Trybunałów. Co dalej z reformą prawa prasowego po wyroku ETPC w sprawie Wizerkaniuk przeciwko Polsce?”
W poprzednią środę Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Zakład Praw Człowieka Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały konferencję poświęconą nowelizacji prawa prasowego w kontekście sprawy wygranej przez redaktora naczelnego „Gazety Kościańskiej” w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.
O autoryzacji w polskim systemie prawnym rozmawiali: dr Adam Bodnar – wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka; Dominik Skoczek – dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; prof. Jacek Sobczak - sędzia Sądu Najwyższego, znawca prawa prasowego; dr Michał Zaremba - wykładowca w Zakładzie Prawa Prasowego w Instytucie Dziennikarstwa UW oraz Jerzy Wizerkaniuk - redaktor naczelny „Gazety Kościańskiej”. Moderatorem dyskusji była Dominika Bychawska-Siniarska – dyrektor merytoryczny Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC.
- Przekonywałem, że autoryzacja jest ważnym elementem warsztatu rzetelnego dziennikarza. Nie może być jednak instytucją prawną, która w dzisiejszej formie przypomina cenzurę i dlatego powinna zostać wykreślona z prawa prasowego - mówi Jerzy Wizerkaniuk. - Taki sam pogląd wyraził rozpatrujący moją skargę Europejski Trybunał Praw Człowieka. Podczas konferencji większość rozmówców była za zniesieniem obowiązku autoryzacji, jednak w przygotowywanym projekcie nowego prawa prasowego instytucja ta pozostaje. Należy się zatem spodziewać, że nie jest to koniec batalii o przestrzeganie europejskich norm w zakresie wolności słowa.
Była to druga debata na temat autoryzacji zorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Pierwsza odbyła się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września 2008 r., który uznał obowiązek autoryzacji za zgodny z Konstytucją RP. W lipcu br. Europejski Trybunał Praw Człowieka w orzeczeniu Wizerkaniuk p. Polsce przyznał rację redaktorowi naczelnemu „Gazety Kościańskiej” i skrytykował stanowisko TK oraz obowiązujące przepisy prawa prasowego, jednogłośnie orzekając, że obowiązek uzyskania przez dziennikarza autoryzacji oraz odpowiedzialność karna związana z jego niewypełnieniem stanowi naruszenie art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawa do wolności słowa). Trybunał zaznaczył, że przepisów o autoryzacji „nie daje się pogodzić z celami demokratycznego społeczeństwa i ze znaczeniem swobody wypowiedzi w kontekście takiego społeczeństwa”.
- Czas zreformować instytucję, która nie przystaje do demokratycznych standardów – przekonywały podczas konferencji i na łamach „Rzeczpospolitej” Dorota Głowacka i Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczki Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - Zmiany zaproponowane przez ministerstwo w ostatnim projekcie nowelizacji, szczególnie w kontekście wyroku Wizerkaniuk p. Polsce, wydają się niewystarczające. (z)
48/2011
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Panie redaktorze gratulacje ze wyrok w KE ale ja to sie ma do codziennej pracy ? powodzenia w szukaniu prawdy !!!