Magazyn koscian.net
12 Mar 2014Obserwatorium otwarło podwoje
Od piątku czynne jest obserwatorium astronomiczne w kościańskiej wieży ciśnień. Zajmuje ono najwyższą kondygnację wieży, a w obrotowym dachu umieszczono teleskop, umożliwiający spoglądanie w gwiazdy
Podczas piątkowego spotkania inauguracyjnego burmistrz Michał Jurga i prof. dr hab. Edwin Wnuk - dyrektor Instytutu Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu podpisali list intencyjny o dalszej współpracy. Tym samym poznański instytut objął kościańskie obserwatorium swoim patronatem i nadzorem merytorycznym. Wcześniej, 5 listopada 2009 r., obie strony podpisały pierwszą umowę, dzięki czemu miasto pozyskało środki unijne na realizację projektu ,,Kościański trakt rekreacyjny’’.
- Chcemy, aby nie tylko ścianki wspinaczkowe, ale i obserwatorium z teleskopem przynosiło wiele przyjemności, satysfakcji i pobudzało by coraz częściej patrzeć w gwiazdy, z których wiele można wyczytać - powiedział burmistrz Michał Jurga, podkreślając, że celem współpracy jest propagowanie astronomii, fizyki i obserwacji nieba.
- Kiedy byłem tu pierwszy raz, nie chciało się wierzyć, że z tego może powstać obserwatorium – nie krył prof. Edwin Wnuk, przyznając, że zmodernizowana wieża wygląda znakomicie. – Mieszkańcy mogą nie być usatysfakcjonowani tym, że nie mają bezpośredniego dostępu do teleskopu, tylko muszą obserwować niebo przez komputer. Warto więc, aby zaistniał tu mniejszy teleskop, by móc w ciągu dnia popatrzeć na słońce i drugi, choćby zwykła luneta, do obserwacji nocnych księżyca i jego kraterów. Jeśli dzieci i młodzież zasmakują w astronomii, to będzie miejsce, do którego będą przychodzić. Gratuluję i życzę rozwoju.
Podczas spotkania inauguracyjnego przedstawiono wybranego w konkursie opiekuna obserwatorium, którym został Mateusz Maliczak z Kościana, student V roku astronomii na poznańskim UAM-ie. Został on wybrany w drugim konkursie, do którego stanęło kilkunastu kandydatów.
- Od kiedy pamiętam fascynowały mnie gwiazdy i lubiłem w nie patrzeć. Nigdy nie przypuszczałem, że będę miał tak profesjonalną zabawkę jak ten teleskop - przyznał Mateusz Maliczak, zapewniając, że będzie rozbudzał astronomiczną pasję wśród odwiedzających i zachęcał do nauki, bo – jak ocenił – poziom wiedzy jest niezadowalający. – Może w przyszłości wyrośnie w Kościanie jakiś profesor lub odkrywca planet.
- Zasada jest taka, że każdy, kto chce przyjść do obserwatorium musi wcześniej umówić się telefonicznie – podkreślił wiceburmistrz Maciej Kasprzak, dodając, że chodzi przede wszystkim o komfort osób odwiedzających obserwatorium, które może jednorazowo pomieścić grupę liczącą do 30 osób. – Na razie założyliśmy, że opiekun obserwatorium będzie do dyspozycji dziesięć godzin w tygodniu.
Kościańskie obserwatorium astronomiczne wyposażone jest w teleskop z obiektywem o średnicy 356 mm z hiperbolicznym zwierciadłem głównym o średnicy 362 mm. Ogniskowa 3556 mm pozwala na uzyskanie powiększenia do 850 razy. System sterowania teleskopu automatycznie poziomuje go i koduje prawdziwą północ korzystając z technologii LNT i 16-kanałowego systemu GPS. Dodatkowym wyposażeniem obserwatorium jest m.in. kamera.
Znany jest już plan działania obserwatorium, w którym będzie można wziąć udział w bezpłatnych wykładach i obserwacjach nieba. Raz w miesiącu odbywać się będą otwarte wykłady popularnonaukowe. Wygłaszać je będą pracownicy naukowi poznańskiego UAM. Już w najbliższy piątek (7 marca), o godz. 18, godzinną prelekcję pt. „Władca Pierścieni”, wygłosi dr Krzysztof Kamiński. Po jego zakończeniu – jeśli pogoda pozwoli - będzie można poobserwować niebo. Liczba miejsc jest ograniczona, więc chętni do wzięcia udziału w spotkaniu proszeni są o wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie pod nr 500-014-582. W kwietniu będzie można wysłuchać wykładu dr Justyny Gołębiowskiej - „Instrukcja obsługi nieba”, a w maju dr. Wojciecha Borczyka - „Dlaczego niebo jest niebieskie?”. Ponadto w każdą środę wieczorem organizowane będą obserwacje nieba. W marcu będzie można popatrzeć w gwiazdy w godz. 19-22 (konieczne telefoniczne zgłoszenie). Warunkiem przeprowadzenia obserwacji jest bezchmurne niebo. Przy niepogodzie uczestnicy będą mogli obejrzeć zarejestrowane wcześniejsze obserwacje lub prezentacje nieba z użyciem programu Stellarium. Dodatkowe spotkania odbywać się będą, jeśli na kościańskim niebie pojawią się ciekawe obiekty lub zjawiska astronomiczne. Informacje będzie można znaleźć wcześniej na stronie internetowej wieży ciśnień i na fanpage’u Facebooku. Ponadto obserwatorium organizować będzie odpłatne spotkania z astronomem dla uczniów okolicznych szkół połączone z prowadzeniem obserwacji teleskopowych lub z programu Stellarium, zwiedzaniem wieży z przewodnikiem. W przygotowaniu jest też cykl zajęć dla najmłodszych. (kar)
GK 9/2014
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Zabarwienie tematyczne - bezcenne.