Magazyn koscian.net
19 kwietnia 2019Odysei ciąg dalszy...

Na szóstym miejscu w Polsce zakończyła kreatywne zmagania pięcioosobowa drużyna Odysei Umysłu z Kościana. Jesienią przystąpi do rozwiązywania kolejnego problemu walcząc o prawo reprezentowania Polski na światowych finałach w USA
Od czterech lat kibicujemy młodzieży z powiatu kościańskiego, która pod szyldem Fundacji Młody Politechnik, staje w szranki światowego konkursu kreatywnego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów „Odyseja Umysłu”.
Od trzech lat kościańscy Odyseusze wygrywają eliminacje regionalne dla województw wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i awansują do finału ogólnopolskiego w Gdyni. Tam walczą o prawo reprezentowania Polski na finale światowym w USA lub na Eurofestiwalu. W tym roku drużyna występowała w składzie: Maja Olszewska, Michał Rzeźnik, Oskar Kościański, Kuba Ciążkowski i Mikołaj Sałacki. Troje Odyseuszy było na finale krajowym po raz drugi, jedna osoba po raz trzeci i jedna debiutowała na zmaganiach najlepszych polskich drużyn Odysei Umysłu.
- Byliśmy o krok od podium, ale ostatecznie zmagania zakończyliśmy na szóstym miejscu – mówi Artur Molendowski, trener kościańskich Odyseuszy. - Drużyna wróciła z Gdyni zmotywowana do dalszych działań. Jesienią przystąpi do rozwiązywania kolejnego problemu.
Kościańscy Odyseusze powrócili z Gdyni z nagrodą specjalną. Fundacja Odyssey of the Mind Polska przyznała drużynie Młodego Politechnika z Kościana Nagrodę Omera. To nagroda za postawę godną naśladowania i przestrzeganie zasady fair-play. Prowadzący galę finałową zaprosili zaskoczonych Odyseuszy na scenę i poprosili półtora tysiąca uczestników finału o owacje dla drużyny Młodego Politechnika z Kościana za pokazanie czym jest prawdziwy hart ducha i wola walki. Nagrodzono w ten sposób zespół, który w pewnym momencie nie walczył o wynik, a o sam udział w konkursie. Tuż przed eliminacjami regionalnymi jeden z członków drużyny złamał rękę w nadgarstku. Jako, że zadanie, z którym się zmagali wymagało dwukrotnego montowania na scenie zaprojektowanego przez drużynę pojazdu, ta niedyspozycja wprowadziła konieczność zmiany ćwiczonego od miesięcy scenariusza. Tuż przez finałem w Gdyni drugi członek zespołu złamał rękę w łokciu. Na dokładkę Odyseusz z największym doświadczaniem zapadł na przewlekłą chorobę, której skutkiem jest częsta gorączka. Pomimo tych problemów zespół wygrał eliminacje, a na finałach był bliski awansu do dalszej rywalizacji.
- Mogą być z siebie dumni. Pokonali niespodziewane przeszkody i bardzo dobrze zaprezentowali rozwiązanie konkursowego problemu – mówi Artur Molendowski.
Z kolei drużyna jest dumna ze swego trenera, który w tym roku był nominowany do Nagrody Profesor Sołowiej przyznawanej trenerom, którzy – oprócz wzorowej opieki nad swoimi drużynami – z własnej woli w wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju Odysei Umysłu w Polsce.
Choć w Kościanie działa osiągająca dobre wyniki drużyna prowadzona przez wyróżniającego się w kraju trenera, to sam konkurs jest wciąż mało znany w powiecie. Czym jest Odyseja Umysłu? To program edukacyjny w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Odyseusze pracują w drużynach, które liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje i nie narzuca własnych pomysłów.
Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć problemów długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie, które wiosną przedstawia sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z problemem spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.
- To przygoda, podczas której rozwijane są zdolności twórcze, które posiada każdy młody człowiek – mówi trener Molendowski. - Odyseja uczy kreatywnego i krytycznego myślenia, nieszablonowego działania, łamania schematów, podejmowania ryzyka, pracy w grupie. Uczy, że błąd to nie porażka, a źródło wniosków na przyszłość. Rozwija to, czego tradycyjna szkoła nie dostrzega, a bywa, że wręcz niszczy.
Korzyści z udziału w programie są uniwersalne, rozwijają postawy i umiejętności na całe życie. Od dzieci utalentowanych po młodzież ze środowisk społecznie zagrożonych, od przedszkolaków po studentów: wszyscy stają się bardziej niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie. Dlatego – jak przekonują organizatorzy - w Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą. (s)
Dotychczasowe sukcesy kościańskiej drużyny Odysei Umysłu:
- trzykrotne wygranie eliminacji regionalnych dla województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego i trzykrotny udział w finałach krajowych w Gdyni,
- w roku 2017 drużyna została laureatem Nagrody Ranatra Fusca za wybitną kreatywność. Nagroda Ranatra Fusca to najwyższy zaszczyt w Odysei Umysłu. Przyznawana jest drużynom, które podjęły wyjątkowe ryzyko twórcze lub wykazały się niezwykłą kreatywnością i działaniem łamiącym schematy,
- W roku 2019 Fundacja Odyssey of the Mind Polska przyznała drużynie Nagrodę Omera. To nagroda za postawę godną naśladowania i przestrzeganie zasady fair-play,
- w roku 2019 Artur Molendowski był nominowany do Nagrody Profesor Sołowiej przyznawanej trenerom, którzy w wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju Odysei Umysłu w Polsce.
Osoby zainteresowane dołączeniem do kościańskich Odyseuszy mogą pisać na adres: [email protected]. Bieżące informacje na stronach: facebook.com/MlodyPolitechnik , mlodypolitechnik.pl
Czytaj także : Burmistrz spotkał się z grupą kościańskich Odyseuszy >>>
Burmistrz Piotr Ruszkiewicz i przewodniczący rady miejskiej Maciej Zielonka spotkali się z grupą kościańskich Odyseuszy
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Brawo Wy!