Magazyn koscian.net
2005-10-18 09:13:50Okruszki już w Muzeum
Dwieście pięćdziesiąt dziewięć zdjęć zrobionych piątego maja 2005 roku w różnych zakątkach powiatu kościańskiego trafiło do Muzeum Regionalnego w Kościanie
- Nazywamy to listem do przyszłych pokoleń. Jego podtytuł brzmi: ,,wiadomość z piątego dnia piątego miesiąca piątego roku XXI wieku’’ - powiedział Paweł Sałacki sekretarz redakcji ,,Gazety Kościańskiej’’.
Ot i finał akcji fotograficznej zorganizowanej wspólnie przez redakcję naszej gazety i starostę Andrzeja Jęcza pod tytułem ,,PKS050505 - dzień z życia powiatu’’ . Przypomnijmy, w akcji uczestniczyło pięciu fotoreporterów ( Mariusz Forecki, Sławomir Skrobała, Edward Baldys, Bogdan Ludowicz, Maciej Mosur i Alicja Muenzberg-Czubała), którzy wylosowawszy jedną z gmin powiatu ruszyli fotografować codzienność jej mieszkańców. Wykonali razem 177 zdjęć. Do dokumentowania dnia zaprosiliśmy też mieszkańców powiatu, którzy nadesłali 82 zdjęcia swoich bliskich wykonane podczas codziennych czynności.
- Pomysł projektu podchwyciłem, przejąłem patronat nad tym przedsięwzięciem i zaoferowałem pomoc finansową. Zaprosiliśmy znakomitych fotografów. Rozjechali się po terenie powiatu. W każdej gminie, w każdym mieście, był jeden. Dzięki temu mamy zdjęcia życia codziennego naszych mieszkańców wykonane w czasie pracy, modlitwy, wypoczynku... - mówił starosta Jęcz w ubiegły piątek.
Część zdjęć fotoreporterów i wszystkie ,,amatorów’’ trafiły na wernisaż w cichowskim skansenie Soplicowo w gminie Krzywiń (,,Okruszki na sznurku’’ ,,GK’’ z 20 lipca 2005 roku).
- Przez osiem lat, przez jeden dzień w roku, będziemy dokumentować życie powiatu zawsze z pozycji wędrowca. Bez ustalonego tematu, bez planu. W ten sposób zbieramy okruchy codzienności, z których składamy portret powiatu. Portret niepełny, ale prawdziwy – mówił otwierając wystawę w Cichowskim skansenie Soplicowo Paweł Sałacki.
Za rok więc fotoreporterzy fotografować będą 6 czerwca (06.06.06), potem 7 lipca (07.07.07) i tak... do roku 2012.
- Ma to być dokument z życia naszych mieszkańców. Jako, że ma to być dokument, chcemy go gdzieś zdeponować. Najlepszym miejscem wydało nam się muzeum, stąd zaprosiliśmy panią dyrektor i chcielibyśmy te zdjęcia przekazać - powiedział starosta i wspólnie z Jerzym Wizerkaniukiem redaktorem naczelnym i Pawłem Sałackim, sekretarzem ,,GK’’ przekazał Magdalenie Lajszner, dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Kościanie dwie ciężkie walizki. W nich znajdują się teczki ze zdjęciami w wystawienniczym formacie. Każdy z autorów otrzymał własną, czerwoną teczkę. W osobnej znajdują się zdjęcia nadesłane przez mieszkańców powiatu. Do pakietu dołożono płytę CD z wirtualną wystawą i płytę ze zdjęciami w pełnej rozdzielczości, które w przyszłości będzie można ponownie wydrukować. Całość wzbogacono o katalog dla łatwiejszego poruszania się po dokumentach.
Kolejne edycje projektu fotograficznego PKS opatrzone mają być wspólnym tytułem ,,Okruchy codzienności’’.
- Akcja będzie trwała osiem lat. Zakończymy ją dwunastego grudnia dwa tysiące dwunastego roku i wtedy też, umówiliśmy się z panią dyrektor, w roku dwa tysiące trzynastym w Muzeum Regionalnym w Kościanie odbędzie się duża, a nawet wielka retrospekcyjna wystawa, na której przedstawimy dorobek tych lat - powiedział Sałacki.
- Na pewno przechowamy ten materiał. Już się cieszę, że będzie on co roku przyrastał i myślę, że w tym dwutysięcznym trzynastym roku będziemy mieli kosmiczny problem, co z tego wybrać - stwierdziła dyrektor Lajszner.
Zdjęcia cały czas funkcjonują na stronie www.pks050505.pl. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że za rok fotograficzna dokumentacja nadsyłana przez mieszkańców będzie bogatsza. Kto wiec przymierza się, by wpisać się w historię regionu, niech szykuje aparat fotograficzny. Kolejna akcja już 6 czerwca przyszłego roku!
- Gdyby nie mecenat starosty, list do przyszłych pokoleń z tego roku byłby niewątpliwie o wiele skromniejszy. - podsumowuje Jerzy Wizerkaniuk, redaktor naczelny ,,GK’’. (Al)
GK nr 42/2005