Magazyn koscian.net

2006-08-23 09:25:37

Paszporty po nowemu

Wprowadzono zmiany w systemie wydawania paszportów dotyczące fotografii paszportowych

Był to pierwszy etap dostosowywania obowiązującego systemu do wymagań unijnych. Na tym jednak nie koniec. Od 28 sierpnia wydawane będą nowe paszporty biometryczne. Nowe dokumenty mają być znacznie lepiej zabezpieczone przed fałszerstwem. Sprawdziliśmy czy zmiany te skomplikowały życie osób starających się o paszport oraz urzędników i fotografów.

 Nowy paszport nadal będzie przypominał niewielką książeczkę. Jednak w jego okładce ma być umieszczany chip z danymi biograficznymi posiadacza paszportu i zeskanowanym zdjęciem. Sam wniosek ma wyglądać tak samo. Nie będą wymagane żadne nowe dane. Wprowadzone zmiany dotyczą przede wszystkim fotografii paszportowych. Zdjęcie musi być wykonane w formacie 35 x 45 mm. Musi pokazywać całą głowę i górną część szyi, w pozycji en face. Wysokość głowy musi zajmować 70-80% zdjęcia (tj. 31-36 mm). Przy dużej objętościowo ilości włosów należy zwrócić uwagę, aby głowa była w pełni odwzorowana (część fryzury może być poza kadrem). Oczy powinny znajdować się na wysokości 20-30 mm od dolnej krawędzi zdjęcia, w przypadku dzieci (do 11 roku życia) dolna granica może zostać przesunięta do 15 mm. Twarz musi znajdować się w osi pionowej zdjęcia i musi być równomiernie oświetlona. Osoba fotografowana musi patrzeć prosto w obiektyw aparatu. Oczy muszą być otwarte, wyraźnie widoczne (nie mogą być zakryte przez włosy czy okulary, przez które oczy muszą być dobrze widoczne, bez szkieł barwionych i przeciwsłonecznych). Wygląd twarzy naturalny z zamkniętymi ustami. Dzieci do 5 roku życia nie wymagają zdjęć zawierających cechy biometryczne.

 Pierwszych kilka dni po wprowadzeniu nowych przepisów były dla fotografów prawdziwym horrorem. Jak na razie ceny pozostały bez zmian (koszt około 20 zł za komplet).
 - Zawsze robiliśmy po dwie, trzy fotografie i wybieraliśmy najlepszą. Teraz robimy według szablonu. Mieliśmy klientkę, która za żadne skarby nie chciała zdjąć okularów tłumacząc, że ma zeza. Przekonaliśmy ją i była bardzo zdziwiona, że tak dobrze wyszła - mówi Anna Szajkowska z zakładu fotograficznego przy ul. Nadobrzańskiej. – Do tej pory mieliśmy tylko dwie reklamacje.

 - Z początku były problemy, szczególnie z wielkością głowy, ale teraz już wiemy jak robić. Byliśmy w starostwie, gdzie nam wszystko wytłumaczono i dano plakaty. Zrobienie zdjęcia do paszportu trwa teraz 5-7 minut, do tej pory trwało 3-4 minuty - wylicza Marta Szajkowska przyznając, że pierwsze dni obowiązywania przepisów były ciężkie i dla fotografów i dla klientów. – Teraz nie mamy już stresu, gdy klient prosi o zdjęcie do paszportu.

 Fotografowie muszą uważać, by na twarzy nie było refleksów, cieni oraz efektu ,,czerwonych oczu”. Zdjęcie powinno być wykonane na papierze wysokiej jakości o dużej rozdzielczości, nie może posiadać załamań ani być brudne. Zdjęcie musi być neutralne kolorystycznie i odwzorowywać naturalny koloryt skóry.

 Nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów dostosowuje polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej (dyrektywy zawarte w Rozporządzeniu Rady WE 15139/04 w sprawie standardów zabezpieczeń i identyfikatorów biometrycznych w paszportach obywateli Unii Europejskiej). Nowy wzór dokumentu – jednego z najnowocześniejszych na świecie - ma zapobiec kradzieżom tożsamości i fałszerstwom dokumentów. Zabezpieczenie biometryczne - to zabezpieczenie stosowane w dokumentach publicznych niektórych krajów np. w zezwoleniach na pobyt, w paszportach, polegające na umieszczaniu na dokumencie danych biometrycznych: wizerunek twarzy, zapis linii papilarnych palców, zapis obrazu tęczówki. Zabezpieczenie to ma na celu eliminacje fałszerstw wynikających z braku precyzyjnych i jednoznacznych powiązań dokumentu danej osoby z tą właśnie osobą.
 Wydawanie paszportów z elementami biometrii wymaga zarówno zmian systemowych jak i organizacyjnych. Wszystkie punkty przyjmujące wnioski i punkty wydające spersonalizowane dokumenty muszą zostać wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem. Ze względu na ograniczone fundusze, jakie przeznaczone są na wprowadzenie biometrii, ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów na oprzyrządowanie punktów wydawania paszportów, które wydawały rocznie najwyżej kilkaset dokumentów, jest niemożliwe. W związku z tym wszyscy wojewodowie musieli wybrać optymalne rozmieszczenie punktów paszportowych tak, aby zapewnić wszystkim obywatelom możliwość uzyskania paszportu w ustawowym terminie. Jednocześnie należało zapewnić bezpieczeństwo systemu, a wszyscy przy nim zatrudnieni muszą spełniać wymogi ustawy o ochronie danych osobowych, czyli posiadać odpowiednie certyfikaty dopuszczenia do informacji niejawnych – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Wnioski o paszport biometryczny przyjmowane będą po 28 sierpnia br. Poza wypełnionym wnioskiem - kwestionariuszem paszportowym należy złożyć także dwie jednakowe fotografie wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy o wymiarach 35 x 45 mm, odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia, odpis skrócony aktu małżeństwa (jeżeli osoba ubiegająca się o paszport zawarła związek małżeński za granicą), pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego (jeżeli o paszport ubiega się osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych), pisemną zgodę rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów, dowód opłaty paszportowej.

 Kościan jest jednym z 31 miejsc w województwie wielkopolskim, gdzie po 28 sierpnia będzie można składać wnioski o wydanie paszportu. Biuro paszportowe mieści się w Starostwie Powiatowym przy ul. Gostyńskiej 38, tel. (0-65) 512 70 67. Natomiast po odbiór dokumentu kościaniacy, podobnie jak mieszkańcy powiatu gostyńskiego i rawickiego, będą musieli pojechać do Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego do Leszna (Pl. Kościuszki 4 budynek A, pokój 6, tel. (0-65) 529 48 38 wew. 331, 332, 336 czynne w poniedziałki w godz. 8–16, wtorki – piątki - 7–15). W Wielkopolsce wyznaczono pięć takich punktów (Oddział ds. Paszportów WUW w Poznaniu oraz w delegaturach w: Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile).

 9 czerwca br. wojewoda wielkopolski wypowiedział powiatowi kościańskiemu porozumienie dotyczące powierzenia wykonywania zadań wynikających z ustawy o paszportach, które podpisano 4 stycznia 1999 r. na czas nieograniczony.

 - Biuro paszportowe będzie działało w Kościanie do końca tego roku, choć zgodnie z trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowa wygasa 8 września. Nie wiemy co będzie po 1 stycznia, ale staramy się, by punkt nadal istniał - informuje Sylwia Sałacka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Kościanie.

 Na początku lipca wicestarosta Michał Jurga zwrócił się do wojewody Tadeusza Dziuby z wnioskiem o rozważenie możliwości pozostawienia biura paszportowego w Kościanie, a co za tym idzie nie ograniczanie dostępu do usług paszportowych i nie podwyższanie kosztów uzyskania paszportu. Zadeklarował też gotowość do współfinansowania kosztów wprowadzenia nowego systemu i zakupu sprzętu informatycznego z oprogramowaniem.

 - Format zdjęć sprawdzam przykładając do niego szablon - dodaje Bożena Bobkiewicz, inspektor ds. paszportów w kościańskim Starostwie Powiatowym. Z Kościana wnioski wysyłane są do Leszna, a stamtąd do Warszawy, gdzie są drukowane. – Pracuję „w paszportach” od 1990 roku i to jest największe zawirowanie jakie widziałam.

 Za paszport biometryczny zapłacimy o 40 zł więcej (140 zł). Dla osób niepełnoletnich i studentów będzie obowiązywać 50-procentowa zniżka. Czas oczekiwania na paszport wyniesie do 30 dni. Stare paszporty wydane przed 28 sierpnia będą obowiązywać do końca terminu ich ważności.  (kar)

GK nr 34/2006

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.12.34.209

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.