Magazyn koscian.net
2006-10-31 09:42:49Potrójny jubileusz

W minioną sobotę Towarzystwo Śpiewu Lutnia działające przy kościańskim Cechu Rzemiosł Różnych świętowało 130-lecie działalności, 45-lecie dyrygentury i 50-lecie pracy artystycznej Zygmunta Cichockiego
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Pana Jezusa. Honorowy patronat nad jubileuszem objęli starosta Andrzej Jęcz i burmistrz Jerzy Bartkowiak.
Wieczorem w auli I Liceum Ogólnokształcącego chór dał koncert, w którym gościnnie wystąpili Barbara Mądra (sopran) i Kapela Zamku Rydzyńskiego. W pierwszej części koncertu Lutnia zaśpiewał ,,Pieśń o Kościanie’’, „Milenijny polonez’’ ze słowami i muzyką Zygmunta Cichockiego, ,,Moja piosenka’’ i ,,Hej orle biały’’. W drugiej części chór-jubilat wykonał sztandarowe pieśni m.in.: ,,Modlitwę’’ z ,,Kantaty Milda’’ Moniuszki, ,,Chór Cyganów’’ z II aktu opery ,,Trubadur’’ i ,,Modlitwę kapłana’’ z opery ,,Nabucco’’ Verdiego. W zastępstwie chorego Zygmunta Cichockiego chór poprowadziła Katarzyna Swinarska. Na widowni zasiedli m.in. Jan Pawlak – zastępca prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, prezes Tadeusz Paprocki i wiceprezes Krzysztof Kubiak z leszczyńskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, władze samorządowe miasta i powiatu, członkowie Klubu Sympatyków Lutni, rodziny, zaprzyjaźnione chóry. Były kwiaty, listy gratulacyjne i życzenia.
Lutnia jest najstarszym kościańskim chórem świeckim i jednym z najstarszych w Polsce. Zespół liczy 45 śpiewaków. Przypomnijmy, że kółko śpiewacze powstało 20 stycznia 1876 roku z inicjatywy Towarzystwa Przemysłowego w Kościanie, skupiającego głównie rzemieślników i kupców narodowości polskiej. Pierwszym dyrygentem chóru został Ludwik Malicki. Do 1960 r. chórem kierowało 16 dyrygentów, a niezmiennie od 45 lat dyrygentem Lutni jest Zygmunt Cichocki. Chór koncertował w kraju i poza granicami m.in. w Bułgarii (siedmiokrotnie), Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech, Czechach i Austrii. Za swą działalność Lutnia dwukrotnie otrzymała nagrodę ministra kultury i sztuki, Złoty Krzyż Zasługi i najwyższe odznaczenie śpiewacze – Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym i Złotą Odznakę Kilińskiego. (kar)
GK 44/2006