Magazyn koscian.net

2006-02-08 09:09:28

Powiat bezpieczny

W 2005 roku w powiecie kościańskim popełniono mniej przestępstw niż w latach poprzednich przy utrzymaniu wysokiego wskaźnika wykrywalności przestępstw. Dzięki temu kościańska komenda policji plasuje się na drugim miejscu w Wielkopolsce

O stanie bezpieczeństwa w powiecie kościańskim w roku 2005 rozmawiano podczas ubiegłotygodniowego spotkania w Komendzie Powiatowej Policji. We wtorkowej odprawie wzięli udział m.in.: mł. inspektor Piotr Malarski – zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu, starosta Andrzej Jęcz i Przemysław Rajch – prokurator rejonowy. Szczegółowy raport o stanie bezpieczeństwa przedstawiła mł. inspektor Małgorzata Kielar, pierwszy zastępca komendanta powiatowego. Goście bardzo wysoko ocenili wyniki osiągnięte przez kościańską komendę. 

W roku ubiegłym o 78 w stosunku do roku poprzedniego spadła ilość popełnionych przestępstw (1839).
 - Natomiast wzrosło obciążenie pracą dochodzeniowo–śledczą – informuje Przemysław Mieloch, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kościanie wyliczając, że policjanci przeprowadzili 1150 postępowań przygotowawczych, czyli o 163 więcej. - Na bardzo wysokim poziomie utrzymaliśmy wskaźnik wykrywalności ogólnej przestępstw (89,9 %), co dało naszej jednostce drugie miejsce w województwie.

 Wskaźnik zagrożenia przestępstwami kryminalnymi jest dwukrotnie niższy od średniej wojewódzkiej. W ubiegłym roku doszło do 921 przestępstw kryminalnych (o 71 więcej), lecz wzrosła również wykrywalność (o 1,6 %). Kościańscy policjanci ustalili i zatrzymali aż 92,6 % osób poszukiwanych przez organy ścigania. Na gorącym uczynku i w bezpośrednim pościgu zatrzymano 453 sprawców przestępstw (o 132 więcej). Spośród 997 osób podejrzanych o dokonanie przestępstw aż 105 to nieletni.

 W 2005 r. w powiecie doszło do jednego zabójstwa. Odnotowano 239 kradzieży rzeczy (o 32 więcej) i 24 kradzieże pojazdów (o 12 więcej). O 20 (ze 176 do 196) wzrosła ilość kradzieży z włamaniem. W ciągu minionego roku doszło do 15 bójek (o 4 mniej) i do 20 przestępstw rozbójniczych (wzrost o 8). Aż do 16 takich zdarzeń doszło w mieście i gminie Kościan. Natomiast spadła liczba uszkodzeń ciała oraz popełnianych przestępstw narkotykowych (spadek o 27). Odnotowano o 351 mniej oszustw (581 w 2004 r.; 230 w 2005 r.), o 39 mniej fałszerstw (112; 73).

 Popełniono 456 przestępstw gospodarczych (o 205 mniej), z których aż 439 w mieście i gminie Kościan. Najniebezpieczniejszym miastem pozostał Kościan.

 Policjanci drogówki zatrzymali 355 nietrzeźwych kierowców (o 61 więcej). Mimo to zagrożenie ze strony nietrzeźwych użytkowników dróg nie zmalało. Odsetek spowodowanych przez nich zdarzeń drogowych wzrósł z 3,91 % do 6,3 %, a liczba ofiar wyniosła 10,7 %.
 W 2005 r. rejon działania komendy obsługiwało 117 policjantów (o jednego więcej niż w roku poprzednim), a statystycznie jeden policjant przypadał na 664 mieszkańców powiatu.

 Warto przypomnieć, że poza zadaniami ustawowymi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony porządku publicznego podstawowym dokumentem w realizacji zadań służbowych jest ,,Strategia Komendanta Powiatowego Policji w Kościanie na lata 2005-2007’’. Strategia ta znalazła również odzwierciedlenie w „Powiatowym programie zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego”, nad którego realizacją czuwa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku. Jej przewodniczącym jest starosta Andrzej Jęcz.
 - Realizując zadania związane z zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu współpracujemy z samorządami lokalnymi i stowarzyszeniami – dodaje nadkomisarz Mieloch.

 Dzięki finansowej pomocy samorządów kościańska komenda i posterunki policji zyskują nowoczesny sprzęt oraz poprawiają warunki lokalowe. W ubiegłym roku urządzono recepcję i pokój obsługi interesantów w krzywińskim posterunku, pomieszczenia zajmowane przez dzielnicowych w budynku komendy w Kościanie, które doposażono także w sprzęt komputerowy. Tylko w 2005 r. samorządowe wsparcie finansowe i rzeczowe policji wyniosło ponad 86 tys. zł.

 - Środki te zostały przeznaczone na doposażenie w sprzęt, umeblowanie i odświeżenie pomieszczeń, zakup samochodu oraz materiały profilaktyczne prewencji kryminalnej – wylicza P. Mieloch. – Ponadto Stowarzyszenie na Rzecz Zapobiegania Wypadkom Drogowym „Stop Śmierci” przekazało ponad 56 tysięcy złotych na poprawę pracy policjantów i bezpieczeństwa na drogach. Komendant Malarski złożył gratulacje i życzył dalszej dobrej współpracy z samorządami lokalnymi. (kar)

GK nr 6/2006

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.135.214.139

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.