Magazyn koscian.net
2004-07-13 14:57:25Powiatowe obligacje
Rada Powiatu Kościańskiego na ostatniej sesji przyjęła uchwałę o emisji obligacji. Za głosowało 16 radnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.
- Spodziewamy się, że te papiery wartościowe wykupi jedna instytucja. Będą więc one na rynku zamkniętym, nie publicznym – stwierdził starosta Andrzej Jęcz.
Stopa procentowa obligacji równa będzie rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych.
- O ile dobrze pamiętam ten wskaźnik na dziś wynosi 6,98 procenta. Jest on ciut niższy od wskaźnika, który na ogół stanowi podstawę oprocentowania kredytów – wyliczył starosta.
Marża dla inwestorów nie może być większa niż 0,80 procent dla obligacji 3-letnich, 1 procent dla 4- i 5-letnich oraz 1,10 procent dla 6-letnich. Wydatki związane z wykupem i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte w całości z dochodów budżetu powiatu w latach 2005-2010.
- Prognoza zadłużenia powiatu pozwala w sposób bezpieczny założyć płynność finansową i zapewnia zgodność wskaźników zadłużenia z granicami określonymi w ustawie o finansach publicznych – poinformowała radnych skarbnik Grażyna Szproch. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych maksymalny roczny poziom zadłużenia nie może przekroczyć 60 procent, natomiast roczne obciążenia obsługą długu - 15 procent.
Kazimierz Józefowski, przewodniczący komisji budżetu i finansów odczytał pozytywną opinię komisji o projekcie uchwały. Zanim jednak rada przegłosowała uchwałę radny Jerzy Dolata zwrócił się do pani skarbnik z prośbą o wyjaśnienie co kryje się za pojęciem indywidualnych adresatów, do których skierowana ma być propozycja nabycia obligacji.
- Mogą być to osoby fizyczne i prawne – wyjaśniła skarbnik Szproch.
- Czy to jest jasny zapis, bo mam wątpliwości – zwrócił się do radcy prawnego radny Dolata.
W odpowiedzi starosta Jęcz wyjaśnił, że zapis ten został przepisany z ustawy o obligacjach.
- Oczywiście, może się zdarzyć, że osoba mająca pieniądze zechce wykupić nasze obligacje, na przykład Bill Gates, jednak jak do tej pory nic takiego się w Polsce nie zdarzyło – podkreślił starosta.
Radny Dolata zaproponował też wprowadzenie ścisłego zapisu ile pieniędzy z refundacji wydatków przez SAPARD zostanie przekazanych na sfinansowanie zadań inwestycyjnych. Skarbnik Szproch przekonywała, że jeśli środki wpłyną, to będą mogły być skierowane na inne zadania, o czym zdecydują podczas posiedzenia radni powiatowi.
- Uchwała dotyczy całej kwoty 2,5 milionów złotych, które w pierwszym rzucie przeznaczone zostaną na drogi - przekonywała pani skarbnik.
- My wiemy, że niedźwiedź jest i skóra będzie, ale nie wiemy jeszcze kiedy – zakończył metaforycznie dyskusję starosta Andrzej Jęcz.
Ostatecznie uchwała przyjęta została większością głosów (16 za, 2 wstrzymujące). (kar)
GK nr 28?2004