Magazyn koscian.net

2005-02-09 09:39:06

Próba nie najgorsza

Znane są już wyniki próbnych matur, które od 6 do 8 stycznia pisali maturzyści z Wielkopolski oraz województw lubuskiego i zachodniopomorskiego. Do rozwiązania mieli testy przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu

W kościańskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga do próbnej matury przystąpiło 316 uczniów. Na zdawanie poziomu rozszerzonego zdecydowało się 143 trzecioklasistów. Aż 219 osób zdawało język angielski (w tym 153 rozszerzony), język francuski – 3 (2), język niemiecki - 85 (31), język rosyjski - 9 (4). Aż 97 maturzystów jako przedmiot dodatkowy wybrało matematykę (w tym 84 rozszerzony), 92 osoby biologię (90), 6 - chemię, 2 – fizykę, 28 – geografię (26), 82 - historię (81), 10 - wiedzę o społeczeństwie, 13 - informatykę.

 - Nie wiemy czy są to dobre, czy słabe wyniki. Moim zdaniem są średnie, ale dopiero po analizie porównawczej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu będziemy wiedzieli jak wypadliśmy. Rozmawiałam z kilkoma szkołami i ich wyniki są porównywalne, jednak to nas nie uspokaja  – stwierdza dyrektor Albińska. – Sądzę, że będzie dużo średnich ocen maturalnych, chociaż te klasy nie są takie złe. Prawdą jest, że zadania były łatwiejsze niż podczas próby w województwie mazowieckim.

Spośród 316 maturzystów egzaminu nie zaliczyło 21 - po 8 z podstawowego języka polskiego i matematyki, 2 z podstawowego języka angielskiego i po 1 z podstawowego języka niemieckiego, podstawowej fizyki i podstawowej informatyki. W rankingu klas najlepsza okazała się kl. III g, której średnia punktów na poziomie podstawowym wyniosła 76,8 procent punktów, a na rozszerzonym - 67,9.

Przypomnijmy, że wyniki maturalnych egzaminów ustnych i pisemnych wyrażone są w skali procentowej, a egzaminatorzy stosować będą szczegółowe kryteria oceniania arkuszy egzaminacyjnych opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Aby zdać egzamin maturalny trzeba uzyskać co najmniej 30 procent punktów możliwych z każdego ze zdawanych przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz 30 procent na poziomie podstawowym w części pisemnej.

Najwięcej, bo 88,7 procent punktów zdobyli licealiści z podstawowego języka francuskiego, a 81,5 procent punktów z języka angielskiego, natomiast na poziomie rozszerzonym najlepiej wypadł język rosyjski (80,8 procent punktów). Zdecydowanie najgorzej wypadł egzamin z dodatkowego przedmiotu - fizyki. Zdający (dwie osoby) uzyskali zaledwie 28,0 procent punktów na poziomie podstawowym i 18,0 na poziomie rozszerzonym. Jednak - jak oceniają nauczyciele - zadania z fizyki należały do najtrudniejszych. Do łatwych natomiast należał test z wiedzy o społeczeństwie.

- Bardzo mnie cieszą wyniki z języka francuskiego i matematyki. Uczniowie, którzy wybrali podstawowy poziom biologii spodziewali się czegoś trudniejszego – zdradza dyrektor Czesława Albińska. – Matematycy – a mam ich w szkole sześciu - stwierdzili, że zadania były dobre, lecz by je prawidłowo rozwiązać trzeba było bardzo się skoncentrować.

Zgodnie z oczekiwaniami wyniki próbnej matury dały pedagogom wiedzę na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, co uzupełnić, a co ugruntować.
 - Mamy dylemat co zrobić z informatyką, która należy do trudnych przedmiotów. Na trzynastu zdających jedna osoba nie zaliczyła poziomu podstawowego, a poziom rozszerzony zaliczyli z ledwością – mówi dyrektor Albińska wyliczając, iż punktacja z egzaminu z informatyki wyniosła 65,8 na poziomie podstawowym i 32,1 na rozszerzonym.

Próbne prace maturalne sprawdzane były przez nauczycieli – przedmiotowców z ,,Kolberga’’. Najdłużej trwało sprawdzanie arkuszy z języka polskiego, a trzy dni zarezerwowano na odkodowanie prac. Dyrekcja kościańskiego ,,Kolberga’’ przygotowując dodatkowe deklaracje umożliwiła uczniom sprawdzenie się z przedmiotów, które umieją mniej.

- Dlatego wynik próbnych matur nie jest obiektywny, ale maturzyści mogli się sprawdzić i zobaczyć czy opłaca im się zdawać dodatkowy przedmiot – podkreśla dyrektor Albińska. – Dobrze, że była ta próba.

Egzaminy maturalne, które rozpoczną się w ,,Kolbergu’’ już 18 kwietnia, będą wyglądały tak samo jak na próbnej maturze. W 14 salach zdawano pisemny język polski, w 20 salach – języki obce i w 17 salach – przedmioty obowiązkowe do wyboru. W 3-osobowych komisjach zasiadło całe grono pedagogiczne liczące 61 nauczycieli, łącznie z księżmi, nauczycielami dochodzącymi i czterema emerytami. Zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej każdy uczeń siedział przy osobnym stoliku. Do szkolnej komisji egzaminacyjnej powołano 82 pedagogów. Część ustną egzaminu maturalnego oceniać będą przedmiotowe zespoły egzaminacyjne, a co najmniej jeden zasiadający w zespole nauczyciel będzie zatrudniony w innej szkole. Natomiast część pisemna sprawdzana będzie poza szkołą przez egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wpisanych do ewidencji egzaminatorów i powołanych przez dyrektora OKE. Prace nie będą podpisane nazwiskiem, ale opatrzone kodem przydzielonym każdemu maturzyście przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Ostatecznie maturę ustną z języka angielskiego zdecydowało się zdawać w ,,Kolbergu’’ 142 trzecioklasistów (w tym 82 rozszerzony), język niemiecki - 68 (21 rozszerzony), język francuski – 2 (2), język rosyjski – 5 (4). Egzamin pisemny z j. angielskiego pisać będzie 224 maturzystów, z j. niemieckiego – 89, z j. francuskiego - 3, z j. rosyjskiego – 9, z matematyki – 117, z historii – 99, z biologii – 101, z geografii – 48, z fizyki – 26, z chemii – 33, z wiedzy o społeczeństwie – 74 i z informatyki – 13. Za wszystkich trzymamy kciuki.  (kar)

GK nr 6/2005
Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.147.68.39

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.