Magazyn koscian.net

20 czerwca 2011

Proces o. Bernarda wznowiony (foto)

Zaprzysiężenie trybunału i komisji historycznej przez ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wznowiło proces beatyfikacyjny lubińskiego zakonnika o. Bernarda z Wąbrzeźna.



    Wznowienie procesu beatyfikacyjnego poprzedziła specjalna modlitwa. Istotę i znaczenie uroczystości zaprzysiężenia przybliżył wiernym przewodniczący trybunału ks. dr Rafał Pajszczyk. Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, wręczył dekrety mianujące członków trybunału i komisji historycznej. Życiorys o. Bernarda z Wąbrzeźna i dotychczasowe działania zmierzające do beatyfikacji przedstawił postulator procesu beatyfikacyjnego o. Karol Meissner. Następnie zaprzysiężono trybunał i komisję historyczną. Uroczystość zakończyła msza koncelebrowana przez benedyktynów i licznych kapłanów.    
   
-  Ten syn zakonu świętego Benedykta odkrył, że nie tyle nauka jest jego pierwszą i najważniejszą miłością i powołaniem, lecz chwała boża wyrażona w liturgii – podkreślił w homilii arcybiskup Stanisław Gądecki.
   
W nabożeństwie wzięli udział pielgrzymi z Wąbrzeźna, rodzinnego miasta o. Bernarda oraz Grodziska Wlkp., które od lat widzi w lubińskim benedyktynie swojego orędownika.
   
Przypomnijmy, że o. Bernard z Wąbrzeźna żył w  latach 1575 – 1603. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w Kolegium Jezuickim w Poznaniu. Szczególne umiłowanie Matki Boskiej sprawiło, że po ukończeniu studiów wstąpił do klasztoru benedyktynów w Lubiniu. Tamtejszy kościół od 1145 roku jest poświęcony matce Chrystusa. Już jako uczeń wykazywał niezwykłą dojrzałość duchową. Po wstąpieniu do klasztoru i odbyciu nowicjatu przyjął święcenia kapłańskie. Opat lubiński uczynił go mistrzem nowicjatu. Zmarł w cztery lata po wstąpieniu do zakonu, po krótkiej, ciężkiej chorobie. Do jego grobu zaczęli przybywać świadkowie jego świętobliwego życia, prosząc o rozmaite łaski.
   
Proces beatyfikacyjny o. Bernarda z Wąbrzeźna dwukrotnie był przerywany. Częściowo zachował się spis zeznań o otrzymanych darach duchowych składanych przed komisjami ustanowionymi przez poznańskich biskupów.
   
Pierwsze posiedzenie trybunału i komisji historycznej było otwarte. Kolejne będą obywały się już bez udziału wiernych. (h)

GK 24/2011
Uroczystość odbyła się w 10 czerwca 2011

Fot. Hanna Danel

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (2)

w dniu 24-06-2011 20:13:42 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Hm....

Hm....

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 18.227.209.101

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.