Magazyn koscian.net
2004-12-01 09:12:57Przełom w świadomości
Z roku na rok coraz więcej dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego trafia do Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Kościanie
– Jest to wynikiem większej świadomości rodziców, którzy chcą jak najszybciej pomóc dziecku – mówi Maria Wieczorek, dyrektor placówki.
Podobnego zdania jest ordynator Oddziału Patofizjologii Noworodka kościańskiego szpitala Monika Witaszek-Kic.
- Medycyna poszła do przodu. Obecnie znacznie łatwiej niż kiedyś uratować dzieci, które urodziły się przedwcześnie lub z niską wagą – dodaje.
Poza tym opieka nad matką i dzieckiem prowadzona jest w trzystopniowym systemie. W przypadku zagrożenia życia noworodka istnieje możliwość szybkiego przewiezienia dziecka do Instytutu Neonatologii w Poznaniu. Najlepiej, jeżeli dziecko znajduje się wtedy jeszcze w łonie matki. Drugi poziom w tym systemie zajmują duże oddziały np. w Kaliszu, Koninie. Rodzice nie mają żadnych kłopotów z przyjęciem na specjalistyczny oddział. Noworodki, które po urodzeniu mają kłopoty ze zdrowiem trafiają natychmiast do poradni neonatologicznych, gdzie kontroluje się ich stan zdrowia, zleca się dodatkowe badania i kieruje na rehabilitację. Pod opieka poradni pozostają do drugiego roku życia.
W ciągu kilku ostatnich lat zmieniła się mentalność rodziców. Jeszcze niedawno rodzice często bagatelizowali opinię lekarza, który po rozpoznaniu choroby u dziecka, kierował je na rehabilitację. Teraz większość rodziców po otrzymaniu skierowania od razu kontaktuje się z ośrodkiem, w którym możliwe jest prowadzenie leczenia. Lekarze pierwszego kontaktu, także coraz szybciej interweniują, w przypadku zauważenia jakichś niepokojących symptomów u dziecka. Według dyrektor ośrodka w Kościanie jest to bardzo ważne:
- Wczesna rehabilitacja daje bardzo dobre efekty, często następuje duża poprawa lub całkowite wyleczenie. Dzieci, które zostają poddane rehabilitacji mają większe szanse na normalny rozwój i naukę.
Decyduje to także o stopniu usamodzielnienia, co w późniejszym okresie pozwala obniżyć koszty opieki społecznej.
Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Kościanie wyposażony jest w sprzęt, który umożliwia rehabilitację małych dzieci najnowszymi metodami: Vojty i MDT Bobath. W województwie wielkopolskim podobne zabiegi wykonuje się tylko w Poznaniu. Placówka dysponuje przeszkoloną kadrą specjalistów, która uzyskała odpowiednie certyfikaty, umożliwiające prowadzenie leczenia.
Pracownicy ośrodka starają się zapewnić kompleksową opiekę nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Od września działa „Grupa Wsparcia” dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową pod egidą stowarzyszenia „Dać Pomoc”. Grupę tworzą rodzice i pracownicy ośrodka. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 17. Są okazją do wymiany informacji i spotkań ze specjalistami. Jednak podstawowym celem jest współdziałanie i wzajemne wspieranie się rodziców. W przyszłości „Grupa Wsparcia” chciałaby dotrzeć na oddział noworodków i już tam udzielać pomocy, tak aby wiadomość o chorobie dziecka nie wywoływała u rodziców uczucia beznadziei i bezradności.
Działalność ośrodka finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Dyrekcja jest właśnie w przede dniu podpisania kontraktu na 2005 r. Życzeniem jest, żeby był on lepiej dostosowany do potrzeb placówki niż tegoroczny, w którym zabrakło funduszy na modernizację i remonty. (h)
GK nr 48/2004