Magazyn koscian.net
13 czerwca 2014Rejestracja na wyłączność?
Można zarabiać na załatwianiu za kogoś urzędowych formalności, takich jak np. rejestracja pojazdu? Okazuje się, że tak. Nasz czytelnik zainteresował redakcję sprawą, która bulwersuje wielu petentów Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Kościanie.
- Gość zawodowo zajmuje się rejestrowaniem samochodów i tak rozkręcił już swój biznes, że bardzo prawdopodobne jest, że niedługo nie będzie innej opcji załatwienia sprawy w komunikacji jak płatna przez niego. Ponoć bardzo pomógł mu w tym elektroniczny system rezerwacji internetowej wizyt. Blokuje jednocześnie wszystkie stanowiska, nawet na ponad dwie godziny dziennie, bo rejestruje się przez internet i dodatkowo wyciąga numerki. I z dnia na dzień ma więcej zleceń. Niby wszystko OK, ale jak gość blokuje wydział, to w poczekalni aż kipi – stwierdza czytelnik, zastanawiając się czy są jakieś możliwości ograniczenia tego procederu.
Chcąc osobiście zarejestrować samochód trzeba poświęcić sporo czasu na czekanie w kolejkach i dojazdy. Kościańska firma zajmie się kompleksowym załatwieniem wszelkich formalności w urzędach celnym i skarbowym oraz rejestracją pojazdu. To, co dla jednych jest dużym ułatwieniem, dla innych jest kłopotem. Petenci wydziału komunikacji siedząc w poczekalni i widząc, że na tablicy wyświetlane są kolejne numery, a nikt nie wchodzi ani nie wchodzi, zaczynają się denerwować. Obrywa się za to urzędniczkom. Rejestracją pojazdów zajmuje się w wydziale 6 pracowników, którzy dziennie dokonują od 60 do 70 takich operacji.
Sprawdziliśmy w starostwie czy to prawda. Faktycznie, sytuacja taka ma miejsce i to od kilku lat. Od roku działalność ta się zintensyfikowała.
- Ten pan jest u nas codziennie. Ma dziennie od dziesięciu do piętnastu zleceń. Ostatnio pojawia się najczęściej po
d koniec dnia. Reprezentuje interesantów, ma wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia, więc nie ma podstaw, by mu tego zabronić. Ma prawo – stwierdza Ewa Szyguła-Marcinkowska, naczelnik Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Kościanie, dodając, że takie przypadki zdarzają się też w sąsiednich powiatach. Potwierdza, że osoba ta korzysta zarówno z możliwości rezerwacji internetowej wizyt, jak i z numerków. – Pośrednictwo stało się modne. Ludzie wolą zapłacić niż sami stać w kolejkach. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób tego zjawiska ograniczyć. (kar)
Gazeta Kościańska 22/2014
Zgłaszasz poniższy komentarz:
No i w czym problem? Przecież to normalne. Kto pierwszy ten lepszy w kolejce, tak było zawsze ...