Magazyn koscian.net
2004-12-08 09:07:01Rosną podatki nad Obrą
Na XXVII sesji Rady Miejskiej Kościana, która miała miejsce 2 grudnia, przyjęto projekt uchwały w sprawie podatku od nieruchomości
- Podwyżka podatku od nieruchomości podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą jest niewskazana, gdyż nie stymuluje rozwoju. Podmioty gospodarcze znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej. Dla małych firm kumulacja kosztów spowoduje zmniejszenie rentowności. - mówił radny Ruszkiewicz.
- Podatki od nieruchomości powinny pozostać na tym samym poziomie. Wzrost podatków w dużym stopniu obciąża budżety domowe i podmioty prowadzące działalność gospodarczą. - kontynuowała wątek radna Sworacka.
Zastrzeżenia radnego Bartczaka wiązały się z bardzo niskim wzrostem inflacji w ciągu ostatnich 2 lat. W odpowiedzi burmistrz Jerzy Bartkowiak wskazał na przewidzianą na przyszły rok inflację i zaznaczył, że wzrost nie będzie duży – do 4%. Wnioski wysunięte przez radnego Ruszkiewicz i radną Sworacką, o utrzymanie stawek podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie, zostały odrzucone.
Roczne stawki podatku ustalono na poziomie:
1. od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej od 1m kw. - 0,65 zł
- pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych od 1 ha – 3,52 zł
- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego od 1 m kw. powierzchni - 0,30 zł
2. od budynków lub ich części od 1m kw.:
- mieszkalnych – 0,54 zł
- wiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 17,33 zł
- zajętych na prowadzenie działalności w zakresie obrotu materiałem siewnym – 8,35 zł
- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych- - 3,59 zł
- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 5,99 zł.
Radni głosowali także nad projektami uchwał dotyczącymi podatku od posiadania psów (zachowano na dotychczasowym poziomie 50 zł), podatku od środków transportu (również nie zmieniono) oraz średniej ceny skupu żyta za 1q przyjmowanej jako podstawę podatku rolnego (obniżono do 35 zł za 1 q).
GK nr 49/2004