Magazyn koscian.net
2006-07-12 09:01:42Rozpoczęto poszukiwania twierdzy
Kościański Zamek wzniesiony został prawdopodobnie w XIV wieku, a być może nawet wcześniej
Na pewno za to w połowie XVII wieku został spalony przez Szwedów. Zamek królewski w Kościanie powstał na planie czworoboku zbliżonego do kwadratu. Otaczały go mury i fosa, także od strony miasta, z którym łączyły go mury miasta. W ubiegłym tygodniu, we wtorek, rozpoczęły się archeologiczne poszukiwania pozostałości twierdzy. Pierwszy wykop powstał na parkingu, tuż przy torach, szpitala SP ZOZ.
Nadal natomiast trwają prace na Placu Niezłomnych i końca nie widać. Pomimo, że tu na badania planowano dwa tygodnie prace prawdopodobnie jeszcze potrwają jakiś czas. Choć odsłonięty został kamienny obiekt znaleziony w centralnym miejscu placu, to nadal trwa dyskusja o jego przeznaczeniu. Dziś najbardziej prawdopodobna wydaje się pierwotna hipoteza głosząca, iż jest to pozostałość studni. W ubiegłym tygodniu prowadzący wykopaliska Janusz Grupiński, archeolog z Muzeum Regionalnego w Kościanie, poinformował, że cegła użyta przy tej konstrukcji pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Całość może być jednak starsza. Kamienie użyte do jej zbudowania ułożono bez jakiejkolwiek zaprawy. Dopiero ostatnie warstwy (najwyższe) są z cegły łączonej zaprawą. Być może po jakimś czasie użytkowania, gdy poziom gruntu podwyższył się, ułożono kolejne warstwy, by móc nadal czerpać wodę ze studni.
Taka jest w tej chwili najbardziej prawdopodobna hipoteza, choć pytany o opinię konsultant naukowy kościańskich wykopalisk, Zbigniew Karolczak z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, woli na razie żartować, że to ,,istne kościańskie cudo’’.
W piątek Z. Karolczak wizytował Kościan i omawiał dalszy zakres prac. Oglądając wykop przy szpitalu zasugerował konieczność otwarcia drugiego wykopu, będącego przedłużeniem pierwszego w kierunku Poznania. Przy odrobinie, a może i całkiem sporej dawce szczęścia badaczom uda się uchwycić narożnik zamkowych fortyfikacji. (c)
GK nr 28/2006