Magazyn koscian.net
15 kwietnia 2014Samorządowy biuletyn pod kontrolą
Rada programowa będzie decydować o zawartości biuletynu informacyjnego „Kurier Krzywiński” wydawanego przez Urząd Miasta i Gminy w Krzywiniu. To odpowiedź części radnych na stronnicze, ich zdaniem, artykuły zamieszczane w piśmie
Decyzję o stworzeniu biuletynu informacyjnego gminy podjął burmistrz Krzywinia Jacek Nowak na początku swojej kadencji. Pierwszy numer darmowego pisma „Kurier Krzywiński” ukazał się na początku 2011 roku. Zdaniem części radnych materiały publikowane w kolejnych numerach były stronnicze. Jeden z artykułów, który wywołał kontrowersje wśród krzywińskich rajców poświęcony był zadłużeniu gminy na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Podczas styczniowego posiedzenia Rady Miejskiej Krzywinia część radnych proponowała powołanie organu, który będzie miał wpływ na treści publikowane w „Kurierze Krzywińskim”. W programie ubiegłotygodniowej sesji Rady Miejskiej znalazł się projekt uchwały dotyczący wydawania gazety samorządowej, przygotowany przez radnych: Romana Majorczyka, Bolesława Ratajczaka, Andrzeja Kaczmarka i Zbigniewa Zielińskiego.
- Czy do tej pory „Kurier Krzywiński” wydawany był nielegalnie? - pytała radna Krystyna Motławska. Zapowiedziała, że będzie przeciwna podjęciu uchwały. - Ta uchwała moim zdaniem nie zapewni ładu, porządku, spokoju pomiędzy organami władzy w naszej gminie. Uważam, że brak dobrej woli jest najistotniejszy w tym temacie.
- Uregulowanie tej kwestii jest jak najbardziej potrzebne – mówił radny Roman Majorczyk. Powołał się na artykuł dotyczący pism samorządowych z dziennika „Rzeczpospolita”. - Myślę, że w radzie programowej gazety powinni się znaleźć przedstawiciele radnych, sołtysów.
W projekcie uchwały zapisano, że w gazecie samorządowej powinny być publikowane materiały dotyczące gminy Krzywiń, a w szczególności informacje o działalności Rady Miejskiej, burmistrza, urzędu, jednostek organizacyjnych i sołectw. Celem nadrzędnym powinno być upowszechnianie idei samorządności. W „Kurierze Krzywińskim” powinny być zamieszczane deklaracje, stanowiska, apele i opinie Rady Miejskiej, opinie komisji stałych Rady Miejskiej i stanowiska radnych opozycyjnych. W gazecie nie mogą być publikowane materiały wyborcze. Ma się ona ukazywać raz na kwartał. Za przygotowanie i publikację tekstów odpowiedzialny ma być redaktor naczelny powołany przez burmistrza. Organem opiniodawczym i doradczym ma być Rada Programowa, w której zasiadać będą: przewodniczący Rady Miejskiej, po jednym przedstawicielu komisji stałych Rady Miejskiej i przedstawiciel sołtysów. Kadencja rady programowej ma odpowiadać kadencji Rady Miejskiej.
Za podjęciem uchwały określającej zasady wydawania gazety samorządowej opowiedziało się ośmiu radnych. Trzech było przeciw takiemu rozwiązaniu, a dwóch wstrzymało się od głosu. (h)
GK 14/2014