Magazyn koscian.net

2003-04-24 15:01:59

Samowolka w Gołębinie

Problemy związane z pracami wykonywanymi w budynku starej szkoły w Gołębinie Starym (gmina Czempiń) zaczęły się ponad rok temu.
(GK nr 173 z 5.06.2002)

Przeprowadzono wówczas kompleksowe zmiany w tamtejszej infrastrukturze szkolnej. Nowe pomieszczenia przydzielono miejscowemu przedszkolu. W głównym budynku szkolnym zlikwidowano mieszkanie służbowe, a pochodzącą z początku ubiegłego wieku tzw. starą szkołę przeznaczono na mieszkania komunalne. Następnie w budynku rozpoczęto prace adaptacyjne. Dokonano m.in. wymiany okien na nowocześniejsze z pcv. Stan ten zaniepokoił Dorotę Lew ówczesną wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej, która skierowała 20 listopada 2001 pismo do kierownika Delegatury Służby Ochrony Zabytków w Lesznie. W liście tym stwierdziła:
 ,,Jako radna Rady Miejskiej w Czempiniu zaniepokojona jestem pracami jakie prowadzne są za przyzwoleniem burmistrza i wiceburmistrza gminy Czempiń w budynku starej szkoły w Gołębinie Starym, która mieści się w spisie adresowym budynków architektury budownictwa i jednocześnie objęta jest ochroną. Jest to obiekt z około 1910 roku. Obecnie trwają tam prace remontowe bez zgody waszych służb i zmieniony został częściowo wygląd zewnętrzny budynku. Według moich informacji działania takie są niedozowolne bez zgody i wytycznych wojewódzkiego konserwatora zabytków. Proszę o rozpoznanie sprawy [...].’’
 Służby konserwatorskie nie zareagowały jednak od razu. Dopiero ostatnio, po monitach i zażaleniu, czempińska radna otrzymała w tej sprawie odpowiedź Aleksandra Starzyńskiego - od paru tygodni Wojewódzki Konserwator Zabytków. Stwierdza on w niej że: budynek dawnej szkoły w Starym Gołębinie nie jest wpisany jednostkowo do rejestru zabytków. Niewątpliwie jednak posiada wartość historyczną dla najbliższej okolicy i bryłę charakterystyczną dla budynków szkolnych powstałych w drugiej połowie XIX w. Dlatego został ujęty w ewidencji adresowej zabytków architektury i budownictwa. Obiekt stoi poza zwartym układem przestrzennym wsi i poza strefami ochrony konserwatorskiej, określonymi miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym - podsumowuje Starzyński - jakakolwiek działalność budowlano-remontowa nie podlega uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Natomiast wymiana okien w części dawnej szkoły, w istotny sposób, zniekształciła wygląd elewacji. Skłoniło to konserwatora do negatywnej oceny podjętych działań. Pismo zawierało też wzmiankę o skierowaniu sprawy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kościanie.
 Powiatowy Inspektorat wyznaczył termin oględzin obiektu na 10 kwietnia br. Konsekwencją lustracji jest postanowienie Inspektoratu o wstrzymaniu robót budowlanych przy przebudowie budynku w Gołębinie. Stwierdzono też brak pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania części obiektu na lokal mieszkalny. W uzasadnieniu stwierdzono, że w ramach prowadzonych robót m.in. zamurowano jeden z otworów okiennych, przekuto mur pookienny w elewacji szczytowej osadzając w wykonanym otworze drzwi balkonowe z PCV, wewnątrz budynku dokonano częściowej przebudowy pomieszczeń szkolnych na lokal mieszkalny. Ponadto wybudowano ścianki działowe odgradzające z istniejącego korytarza wiatrołap. Utworzono również, w jednej z sal lekcyjnych, garderobę. Dokonano podziału innego pomieszczenia szkolnego na dwa mniejsze, mieszkalne. Inspektor zauważył też, że podczas przeprowadzania oględzin, przedstawiciele Urzędu Gminy Czempiń nie przedłożyli do wglądu książki obiektu i pozwoleń na budowę lub zmianę sposobu użytkowania. Czynności kontrolne potwierdziły także, że część budynku będącego w trakcie przebudowy i remontu jest już użytkowana jako lokal mieszkalny. Przebudowa starej szkoły na lokal mieszkalny prowadzona jest bez stosownej decyzji o pozwoleniu na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części przez właściwy organ budowlany. Świadczy to - jak stwierdził inspektor - o naruszeniu art. 71 ust. 2 prawa budowlanego.
 Po wydaniu niniejszego postanowienia, Wojciech Brylczk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, podjął decyzję nakazującą burmistrzowi gminy Czempiń, Kazimierzowi Dembnemu, przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania budynku. Ponadto stwierdził jednoznacznie, że działania zmierzające do utworzenia tam lokalu mieszkalnego podjęto samowolnie.
 Zgodnie z przepisami, burmistrzowi przysługuje prawo do odwołania w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. O dalszym przebiegu sprawy poinformujemy na łamach ,,GK’’.
 ROBERT GORCZYŃSKI
Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (0)

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.135.214.139

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.