Magazyn koscian.net
2008-05-21Selektem w śmieci
- Sposób realizacji i finansowanie przedsięwzięcia jest ewenementem w skali kraju. Nie ma inwestycji w taki sposób finansowanej i budowanej. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z umową i w lipcu 2011 roku zakład ruszy pełną parą – mówi burmistrz Czempinia Dorota Lew o mającym powstać w Piotrowie Centrum Zagospodarowania Odpadów.
Wczoraj w Czempiniu Związek Międzygminny SELEKT, zrzeszający 16 gmin podpisał umowę z TEW Entsorgung GmbH &Co. KG, Porta Westfalica. Niemiecka firma wybuduje zakład i w imieniu członków związku realizować będzie zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi.Trudne początki
Koncepcja powstania zakładu recyklingu na terenie gminy Czempiń pochodzi sprzed roku 2002. Wówczas to Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała gminie grunt o powierzchni 18 ha z przeznaczeniem na cel związany z gospodarką odpadami. Wstępną koncepcję opracował Instytut Logistyki i Magazynowania. Przedsięwzięcie miało nie tylko przyczynić się do rozwiązania problemu śmieci, ale także wpłynąć na ożywienie popegeerowskich terenów. Wstępny projekt zakładał, że zakład, który powstanie w Piotrowie, będzie obsługiwał około 26 gmin.
- Wróciłam do tematu po roku 2002. Doskonale zdawałam sobie sprawę z problemu śmieci nie tylko na terenie gminy, ale także województwa i kraju – wspomina burmistrz Czempinia Dorota Lew. – Zaprosiłam na ileś z rzędu spotkań przedstawicieli wszystkich gmin, które kiedyś były rzekomo zainteresowane rozwiązaniem problemu. Efektem tych paru spotkań było podpisanie listu intencyjnego. Wtedy zapadła decyzja, że będziemy działać jako związek.
Na początku 2003 roku wolę wspólnego działania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi wyraziło 10 gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Grodzisk Wielkopolski, Miasto Kościan, Gmina Kościan, Miasto Luboń, Mosina, Puszczykowo i Stęszew. Gmina Śrem listu intencyjnego nie podpisała, ale wyraziła chęć uczestniczenia w dalszych spotkaniach.
Kolejnym krokiem było zabezpieczenie wpisania centrum do Wielkopolskiego Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami. Następnie ustalono treść uchwał niezbędnych do rejestracji oraz statut Związku Międzygminnego Międzygminne „Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT”.
- Ustalenie statutu nie było łatwym przedsięwzięciem. W jednym statucie trzeba było pogodzić interesy dziesięciu gmin. Gmin o różnej wielkości, z różnymi problemami, z różnym stanem finansowym – podkreśla burmistrz Lew. – Ten etap udało nam się zamknąć w lutym 2004 roku. Całość dokumentów, statut i treść uchwał dotyczących wstąpienia poszczególnych gmin do związku złożyliśmy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W efekcie Związek Międzygminny SELEKT został zarejestrowany w lipcu 2004 roku, a w styczniu 2005 roku po ukonstytuowaniu się władz rozpoczął swoją działalność.
Przewodniczącą zarządu związku została burmistrz Czempinia Dorota Lew. Funkcję tę pełni do dziś. W 2006 roku do związku przystąpiły trzy kolejne gminy: Granowo, Rakoniewice i Kamieniec. W 2007 roku gmina Śrem zrezygnowała z udziału w przedsięwzięciu.
- Gmin, które mają świadomość problemu, nie trzeba było przekonywać. Te, które chcą, żeby od nich coś zależało też szybko przystąpiły do związku – podkreśla burmistrz Dorota Lew.
Już na początku zadecydowano, że każda gmina będzie wnosić wkład finansowy w wysokości złotówki od mieszkańca. Od wielkości składek nie uzależniono jednak ilości głosów. Każdy z członków w równym stopniu może decydować o polityce związku. Gminy otrzymały po jednym głosie.
Znaleźć sposób
W lipcu 2006 roku grunt w Piotrowie został przekazany związkowi z przeznaczeniem na budowę zakładu gospodarki odpadami. Jego członkowie zaczęli poważnie zastanawiać się nad sposobem realizacji inwestycji.
- Nasz związek znalazł się w polu zainteresowań trzech firm. Wszystkie zaprosiliśmy do rozmów. Wystosowaliśmy konkretne pytania dotyczące okresu i sposobu realizacji inwestycji oraz technologii. W oparciu o te pytania firmy przygotowały oferty współpracy – wyjaśnia szefowa SELEKT-u.
Dwie z firm zdecydowały się przygotować pisemną ofertę. Wybór został więc zawężony do Remondis Sanitech Polska i TEW Entsorgung GmbH &Co. KG. Obie firmy działają na polskim rynku.
- Firma Remondis chciała, żebyśmy partycypowali w kosztach budowy zakładu i to w dość wysokim stopniu. To wymagałoby uchwalenia składki inwestycyjnej. Każda gmina musiałaby się do tego dołożyć. Mieliśmy wyłożyć pieniądze, a firma użytkowałaby zakład – mówi o procedurze wyboru wykonawcy burmistrz Lew. Ostatecznie wybór padł na firmę niemiecką. – Podpisujemy umowę na dwadzieścia dziewięć lat. Firma z własnych środków buduje zakład. Realizuje zadania w naszym imieniu i po okresie objętym umową przekazuje nam zakład.
Po wyłonieniu inwestora pozostało już tylko przekonać do koncepcji budowy zakładu mieszkańców Piotrowa i okolicznych miejscowości.
Mieszkańcy są ,,za”
Mieszkańcy gminy od początku byli zainteresowani inwestycją. Obaw mieli jednak sporo. Dotyczyły one przede wszystkim lokalizacji zakładu w pobliżu zabudowań. Obawiali się także plagi gryzoni i nieprzyjemnych zapachów. Wątpliwości nie rozwiały spotkania z przedstawicielami SELEKT-u. Decydująca okazała się wizyta w zakładzie gospodarki odpadami w Kobiernikach koło Płocka. Wybór tej miejscowości nie był przypadkowy.
- Ten zakład sąsiaduje z osiedlem. Mieszkańcy, który zdecydowali się na wyjazd, mogli przekonać się w jakiej odległości od budynków mieszkalnych jest on usytuowany, jak funkcjonuje i jak wygląda w nim praca i zarobki. Przekonali się, że inwestycja nie będzie wchodzić w kolizję z dotychczasowym ładem i porządkiem – wyjaśnia Dorota Lew.
Przedstawiciele związku wybrali się także do zakładu stłuczki szklanej w Południowej Westfalii. Nie mieli żadnych uwag dotyczących jego funkcjonowania. Stopień automatyzacji był bardzo wysoki. W zakładzie w Piotrowie ma być wyważony, tak żeby mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli znaleźć w nim pracę.
Wkrótce budowa
29 700 000 złotych netto – to szacowany koszt budowy Centrum Gospodarki Odpadami w Piotrowie. Na 1 lipca 2009 roku inwestor zaplanował zakończenie etapu uzyskiwania stosownych pozwoleń. Zakład ma być gotowy w lipcu 2011 roku. W jego skład wejdą: hala sortownicza, budynek z pomieszczeniami administracyjnymi i socjalnymi oraz płyta kompostowa ze zbiornikiem do odcieków.
Podstawowym zadaniem zakładu będzie odbiór i utylizacja odpadów komunalnych poprzez: doczyszczanie surowców wtórnych oraz sortowanie odpadów zmieszanych, kompostowanie odpadów zielonych oraz wysegregowanych odpadów biodegradowalnych, demontaż i odzysk odpadów wielkogabarytowych i budowlanych oraz produkcja paliwa alternatywnego. Rocznie ma przerabiać około 100 tysięcy ton odpadów komunalnych.
Zastosowane technologie mają zapewnić poziom odzysku i unieszkodliwiania odpadów wyznaczone w wojewódzkich, powiatowych i gminnych planach gospodarki odpadami.
Przyjmą nowe gminy
- Na dzień dzisiejszy członkami związku jest szesnaście gmin. Docelowo związek ma obsługiwać około trzydziestu dwóch gmin. Będzie to teren zamieszkany przez czterysta czterdzieści tysięcy mieszkańców – podkreśla Dorota Lew.
Trwa właśnie procedura przyjęcia kolejnych członków. Będą nimi gminy: Zbąszyń, Komorniki, Dopiewo. W dalszej kolejności mają to być gminy: Wielichowo, Rokietnica, Kaźmierz i Tarnowo Podgórne. Przygotowywane jest także porozumienie ze Związkiem Międzygminnym Odra w Wolsztynie skupiającym trzy gminy.
Umowa podpisana
- Sposób realizacji i finansowanie przedsięwzięcia jest ewenementem w skali kraju. Nie ma inwestycji w taki sposób finansowanej i budowanej. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z umową i w lipcu 2011 roku zakład ruszy pełną parą – mówi przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego SELEKT.
Wczoraj (20 maja) w czempińskim Urzędzie Gminy nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Związkiem Międzygminnym SELEKT a TEW Entsorgung GmbH &Co. KG. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich gmin należących do związku przedstawiciele niemieckiej firmy oraz czempińscy radni. W imieniu polskiej strony umowę podpisali: przewodnicząca zarządu SELEKT-u Dorota Lew, jej zastępca wójt gminy Brodnica Marian Flaczyński oraz członkowie zarządu: wójt gminy Granowo Zbigniew Kaczmarek, burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański i burmistrz Stęszewa Włodzimierz Pinczak. W imieniu strony niemieckiej podpisy pod umową złożyli: Andreas Klein i Piotr Miloszewski – członkowie zarządu spółki TEW Entsorgung GmbH &Co. KG, Porta Westfalica. (h)
GK 21/2008