Magazyn koscian.net
2003-11-19 09:53:49Śladem krwi...
Do połowy listopada kościański punkt krwiodawstwa zebrał już 1200 jednostek krwi. - Od 25 lat pracuję w tym punkcie i jeszcze nigdy nie było takiego miesiąca, byśmy w 17 dniu mieli zebrane 117 jednostek krwi. Tak się po prostu jeszcze nie zdarzyło - mówi Mariola Łakoma, pielęgniarka
18 października 2000 roku ,,Gazeta Kościańska’’ pod tym samym co dziś tytułem zamieściła artykuł na temat tragicznej sytuacji kościańskiego punktu krwiodawstwa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zagroziło jego likwidacją. Kościańska placówka terenowa zabezpieczyła wówczas zaledwie 700 jednostek krwi, choć na potrzeby szpitala trzeba było jej rocznie tysiąc jednostek. Krew trzeba było sprowadzać z placówek z Grodziska, Leszna, Poznania. W nagłych wypadkach oddawali ją na rzecz pacjentów pracownicy ZOZ-u. Nocą wyrywano ze snu honorowych dawców krwi. Ciągle jej brakowało. Przez trzy ostatnie lata wielokrotnie pisaliśmy o problemie punktu, przypominaliśmy, że krew to w wielu wypadkach życie, informowaliśmy: gdzie, kiedy i kto może oddać krew.
- Może ruszyło się sumienie? - zastanawia się Marola Łakoma. - Z pewnością pomogła nam prasa i z pewnością wiele dało to, że zamiast czekać na honorowych dawców krwi, wyszliśmy do ludzi...
,,Latający punkt krwiodawstwa’’ po raz pierwszy w akcji pojawił się dwa lata temu w liceum w Śmiglu. Młodzież maturalna z tej szkoły jako pierwsza regularnie od lat oddaje honorowo krew. W tym roku punkt krwiodawstwa na kilka godzin przeniósł się aż dziewięć razy: do Liceum Ogólnokształcącego w Śmiglu właśnie (17 jednostek- osób), do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie (23), na festyn Zespołu Szkół przy ulicy Mickiewicza w Kościanie (19), na festyn w Nietążkowie (12), w czasie Dni Kościana (23), do budynku straży pożarnej (19), do Kościańskim Ośrodka Kultury (12), do Urzędu Miejskiego w Kościanie (12) i do Kolegium uniwersyteckiego (40). (więcej str. 7). Podczas niedzielnej akcji w punkcie (26 października) zebano 35 jednostek krwi.
Latem tego roku na witrynie kościan.net pojawiła się strona internetowa poświęcona krwiodawstwu i krwiolecznictwu (adres internetowy: www.rckik.koscian.net.pl). Tam można na przykład przeczytać, kto może, a kto nie może zostać honorowym dawcą krwi, gdzie, o której godzinie i z jakimi dokumentami powinien się stawić, a wreszcie ile jej innym jednorazowo odda. Miesięcznie stronę odwiedza kilkadziesiąt osób.
- Jesteśmy spokojniejsze. Mamy najbogatszy od lat zapas krwi, ale niestety nie znaczy to, że nie potrzebujemy jej więcej. Dlatego mamy nadzieję, że ci którzy nas tak dzielnie wspomagali, będą to czynić nadal - mówi Mariola Łakoma.
Najczęściej brak krwi o ujemnym współczynniku Rh i krwi z grupy A Rh+ oraz 0 Rh+. Zdarza się, że dla ratowania życia jednego pacjenta trzeba krwi od trzydzistu dawców.
Punkt krwiodawstwa w Kościanie istnieje od lat sześćdziesiątych. W imię życia przelano w nim tysiące litrów krwi. Od tego, by zawsze była w ,,banku krwi’’ w Kościanie zależeć może w nagłych przypadkach życie moje, twoje, albo naszych bliskich. Czy możesz być wobec tego obojętny? (Al)