Magazyn koscian.net
2004-09-01 09:44:01Słoneczny dach w śródmieściu
Coraz więcej osób interesuje się alternatywnymi źródłami energii. Jednym z najbardziej dostępnych i najtańszych sposobów pozyskiwania ,,czystej’’ energii są kolektory słoneczne
System grzewczy składa się ze zbiornika na wodę, wymiennika ciepła, pompki i regulatora. Uzyskana w ten sposób energia cieplna gromadzona jest w zasobnikach, z których następnie może być wykorzystywana do ogrzewania mieszkań i do produkcji ciepłej wody. Kolektory słoneczne montowane są na dachach, na specjalnie przystosowanych stelażach, bądź też po prostu na ziemi. Najpopularniejsze są kolektory płaskie. Powinny być zwrócone szklaną powierzchnią na południe i pochylone o około 45 stopni względem poziomu.
Kolektory słoneczne znajdują zastosowanie przede wszystkim do podgrzewania wody w domkach kempingowych, mieszkaniach, domkach jednorodzinnych, hotelach, pensjonatach, obiektach sportowych i rekreacyjnych, w budynkach inwentarskich, paszarniach, a także do podgrzewania wody w zbiornikach i basenach oraz wody technologicznej w małych zakładach przemysłowych. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystywanie kolektorów słonecznych do ogrzewania mieszkań i budynków. Przewiduje się że w najbliższym dziesięcioleciu w Polsce zainstalowanych zostanie blisko 2,5 mln m kw. kolektorów słonecznych.
Najlepsze warunki helioenergetyczne Polski o najwyższym nasłonecznieniu (ponad 1200 kWh/m kw. rocznie) występują w środkowo-wschodniej części kraju - na Wyżynie Małopolskiej i Roztoczu oraz w pasie nadmorskim Wybrzeża. Najgorsze zaś na Śląsku, w południowo-zachodniej Polsce oraz na Pomorzu i Mazurach. Kościan znajduje się w drugiej strefie nasłonecznienia (do 1100 kWh/m kw. rocznie). Największe nasłonecznienie występuje od kwietnia do września.
- Koszt na dwie osoby to ponad 2 tysiące złotych, lecz koszty zwracają się po około trzech latach – informuje Kowalski zaznaczając, że jeden solar wystarcza na dwie osoby. – Do ogrzewania wody nie potrzebuję już innych źródeł. Dziś przy częściowym zachmurzeniu woda ma 50 stopni, a temperatura czynnika grzewczego wynosi 32 stopnie. Nawet zimą, przy minus 14 stopniach, dwie godziny słońca wystarczą do zagrzania 300-litrowego zbiornika wody.
Kolektory słoneczne są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego, dają ciepłą wodę bez rachunków i opłat, wysoką sprawność energetyczną, możliwość uzyskania wysokiej temperatury wody w stosunkowo krótkim czasie. Dają też możliwość wspomożenia instalacji centralnego ogrzewania oraz innych instalacji grzewczych z pompami ciepła, długi czas eksploatacji dzięki zastosowaniu materiałów odpornych na korozję. Przy tym zużywają minimalną ilość prądu przez układ regulacyjno-zabezpieczający. Posiadają automatyczną regulację bez ingerencji człowieka, instalację bezciśnieniową, zwiększają sprawność poprzez ewentualne zastosowanie obrotowej konstrukcji kolektora i szybki zwrot kosztów inwestycji instalacji solarnej.
KARINA JANKOWSKA
GK nr 35/2004