Magazyn koscian.net
07 sierpnia 2012Śmieci w kostkach (foto)
Ponad dwieście ton odpadów przyjeżdża tutaj każdego dnia. Po trzynastu miesiącach działalności zakład w Piotrowie Pierwszym w gminie Czempiń przygotowuje się do uruchomienia trzeciej zmiany. Wysegregowane surowce wtórne wyjeżdżają stąd w kostkach
Związek gmini niemiecki kapitał
Budowa zakładu recyklingu w Piotrowie Pierwszym trwała nieco ponad rok. Pochłonęła 35 milionów złotych. Realizacja inwestycji to ewenement w skali kraju. Siedemnaście wielkopolskich gmin, działających w ramach Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT z siedzibą w Czempiniu, powierzyło budowę zakładu prywatnemu inwestorowi. Wybór padł na niemiecką grupę TEW Entsorgung GmbH &Co. Ta powołała do życia spółkę córkę – Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT w Piotrowie Pierwszym. Firma będzie użytkowała zakład przez 29 lat. Po tym okresie przejdzie on na własność Związku Międzygminnego CZO SELEKT. Zakład recyklingu oficjalnie otwarto 1 lipca 2011 roku. Trzy dni później przyjechała tam pierwsza partia śmieci.
Coraz więcej śmieci
Zakład w Piotrowie Pierwszym jest przystosowany do przyjęcia rocznie 165 tysięcy ton odpadów, przy pracy w trybie trzyzmianowym. Początkowo działał na jedną zmianę i zatrudniał 17 pracowników. Obecnie 32 pracowników pracuje na dwie zmiany.
- Zaczynaliśmy z jedną zmianą. Teraz przygotowujemy się do uruchomienia trzeciej – wyjaśnia Dariusz Buchwald, członek Zarządu Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT w Piotrowie Pierwszym.
Każdego dnia do Piotrowa Pierwszego przyjeżdża około dwudziestu ciężarówek z odpadami. Przywożą średnio od 200 do 230 ton odpadów. Miesięcznie jest to około 4500 – 4700 ton odpadów komunalnych. Do tego dochodzą surowce wtórne pochodzące z selektywnej zbiórki.
- Ilość przywożonych śmieci zwiększa się. Mamy coraz więcej surowców wtórnych – tłumaczy Dariusz Buchwald. - Dążymy do tego, aby jak najwięcej śmieci było segregowanych. Szacujemy, że zbiórka selektywna prowadzona jest w około połowie gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym SELEKT.
Największy ruch w zakładzie zaczyna się przed południem. Wówczas przyjeżdżają ciężarówki z odpadami i surowcami wtórnymi. Wywożone są także odpady przeznaczone do dalszego przetworzenia.
Odpady komunalne trafiają do hali przyjęć. Stamtąd do sortowni. Poszczególne surowce trafiają do odpowiednich boksów. Następnie są prasowane. Zakład opuszczają w kostkach. Pozostałe materiały trafią do kompostowni w celu stabilizacji. Wykorzystywane są do rekultywacji składowisk odpadów.
- Współpracujemy z firmami zajmującymi się produkcją paliw alternatywnych. Czeka nas jeszcze rozbudowa o kompostownię zamkniętą przeznaczoną do odpadów zielonych. Uruchomimy ją najpóźniej w przyszłym roku. Prowadzimy badania pod kątem certyfikatów. W przyszłości odpady te będą mogły być wprowadzone do rolnictwa – podkreśla członek Zarządu Centrum Zagospodarowania Odpadów SELEKT.
Nowe gminy w Związku
Do zakładu recyklingu trafiają śmieci z wszystkich gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym CZO SELEKT. Początkowo były to gminy: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Dopiewo, Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Komorniki, Gmina Kościan, Miasto Kościan, Miasto Luboń, Mosinę, Miasto Puszczykowo, Rakoniewice, Stęszew, Wielichowo i Zbąszyń. Niedawno dołączyły cztery kolejne: Rokietnica, Kaźmierz, Tarnowo Podgórne i Opalenica. Na mocy trójstronnego porozumienia do Piotrowa Pierwszego dowożone są także odpady z obszaru działania Związku Międzygminnego Obra w Wolsztynie, skupiającego trzy gminy. (h)
31/2012
Zgłaszasz poniższy komentarz:
jakie zarobki? wie ktos?