Magazyn koscian.net
2006-03-15 10:21:54Szpital na plusie
Miała być strata, a jest zysk. Szpital Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie zakończył ubiegły rok z 240 tysiącami złotych na plusie
- Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił nam za tak zwane ,,nadwykonania’’ czyli za leczenie większej liczby pacjentów, niż wskazywał kontrakt - wyjaśnia Zbigniew Szewczyk, dyrektor SP ZOZ.
A rok 2005 zapowiadał się słabo. W prognozach z początku ubiegłego roku zakładano straty finansowe w wysokości blisko półtorej miliona złotych. W ostatnich miesiącach stratę wyliczono już na poziomie około 80 tysięcy złotych.
- Nigdy nie wiemy, czy, a jeśli tak, to za ile i za które nadprogramowe usługi fundusz zdrowia nam zapłaci. Czasem zmienia treść kontraktu w czasie roku kontraktowego, czasem nie. Płaci nam też zwykle w styczniu lub lutym następnego roku. Stąd rozbieżności w ocenie sytuacji finansowej szpitala - wyjaśnia dyrektor Szewczyk.
Tym razem Fundusz zapłacił za ponadkontraktową opiekę medyczną oferowaną na oddziale intensywnej terapii i za szpitalne leczenie około sześćdziesięciu pięciu procent pacjentów, których kontrakt Funduszu nie przewidywał. Tak udało się zamknąć 2005 rok w SP ZOZ bez strat finansowych, a nawet z zyskiem w wysokości 240 tysięcy złotych.
- Wydatków mamy sporo, więc każdy przysłowiowy grosz się przyda. Udało nam się dzięki temu wypłacić też premię załodze. Na każdy etat przypadło czterysta złotych brutto - wyjaśnia dalej dyrektor.
W 2006 roku szpital planuje ocieplić budynek internistyczno-noworodkowy i wyremontować sanitariaty na obu piętrach chirurgicznych. Wymienione tam będą też na szersze drzwi.
Dziś (15 marca) gotowy ma być projekt i wniosek do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Szpital chce ubiegać się tam o dotację do budowy nowej windy w budynku chirurgicznym. Szpital stara się też o pieniądze na likwidację barier architektonicznych i w innych budynkach. A do organizacji wspierających inwestycje proekologiczne pisze wnioski o dotacje do zakupu i instalacji baterii słonecznych. Dzięki nim szpital mógłby mieć tanio ciepłą wodę w łazienkach. (Al)
GK nr 11/2006