Magazyn koscian.net
30 maja 2012TBW nadaje
W kwietniu ruszyło lokalne radio internetowe True Black Words. Od kilku dni TBW nadaje 24 godziny dziennie przez siedem dni w tygodniu. Nie jest to rozgłośnia radiowa internetowa jakich wiele w sieci. Od istniejących różni ją przede wszystkim to, że nadaje głównie utwory lokalnych artystów zamiast muzyki komercyjnej. Nie jest też to pierwsze internetowe radio z Kościana
Pomysłodawcą, założycielem i szefem stacji jest licealista z Kościana Adam Dreszer. Od zawsze marzył o własnej rozgłośni. Współpracował już z kilkoma radiami internetowymi. Prowadzi też audycje w czasie dużych przerw w I LO im. Oskara Kolberga w Kościanie, gdzie się uczy.
- Zadziałał impuls. Postanowiłem zrobić coś na większą skalę. Pewnego wieczoru postanowiłem zrobić audycję, wykupiłem serwer za 5 złotych i zacząłem nawijać. Ludziom się spodobało, więc robię to dalej – przyznaje Adam Dreszer, zdradzając, że był też drugi powód. – Zgłosiłem się na prezentera do Radia Elka, ale nikt nie odpowiedział na moją ofertę, więc pomyślałem, że czas wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić coś swojego.
Na www.tbwords.org.pl można posłuchać takich kościańskich formacji jak m.in. ManuFUNKtura, 50 Degrees, czy The Inner Child. Z tymi kościańskimi kapelami podpisano już umowy o współpracy. W planach mają nawiązać współpracę z Emilią Ziegler, Darią Kaczór, Filipem Karpińskim.
- Nie gramy muzyki komercyjnej, bo nie chcemy płacić ZAIKS-u. Nadajemy utwory lokalnych artystów, których jest sporo i te, które na całym świecie wydano na licencji Creative Commons. Oznacza to, że z jednej strony autor nie pobiera z tytułu wydania krążka żadnych korzyści materialnych, w zamian oczekuje jedynie promocji swego dorobku. Będziemy wybierać wspólnie najlepsze utwory z każdego tygodnia i wspierać artystów lokalnych – mówi Adam, któremu w prowadzeniu audycji pomaga kilku znajomych.
Pierwsi prezenterzy True Black Words już zostali wybrani. Nie oznacza to jednak końca poszukiwań. Obecnie jest ich siedmiu, by codziennie inny mógł prowadzić audycję. Kandydaci nie musieli mieć żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczyło, by mieli dobrą kartę dźwiękową, winamp, mikrofon i stabilne łącze internetowe.
Przez pierwszych kilka tygodni TBW nadawało tylko w godzinach wieczornych. Od kilku dni można ich słuchać przez całą dobę. To dzięki automatowi. Prezenterzy po zakończeniu szkolenia będą prowadzili audycje od godz. 17.
True Black Words to nie wyłącznie muzyczne radio. Oprócz muzyki można posłuchać też audycji tematycznych, a niewykluczone, że w przyszłości pojawią się wiadomości i rozmowy z ciekawymi gośćmi. W pierwszej kolejności na antenie radia TBW będzie można posłuchać wywiadów z zespołami, które podpisały umowy o współpracy.
- Słuchacze współuczestniczą w tworzeniu audycji, podają tytuły utworów, ulubionych artystów. Mam nadzieję, że tak będzie dalej. Opinie o radiu są pozytywne. Ludzie angażują się w ten projekt, a to świetna motywacja do dalszej pracy. Liczę, że z czasem pojawią się też sponsorzy, którzy wesprą naszą działalność, bo póki co wykładam pieniądze z własnej kieszeni. Jest przecież w Kościanie wiele firm, które mogłyby na tym skorzystać – uważa licealista. – Radio skierowane jest do ludzi w każdym wieku. Chcę, by było na wysokim poziomie.
TBW zdobywa coraz większe grono słuchaczy. Najwięcej osób – 42 - wysłuchało półtoragodzinnej audycji 24 kwietnia. To – jak podkreśla szef stacji - świetny i zaskakujący wynik. Biorąc pod uwagę fakt, że radio nadaje na serwerze z ograniczeniem na 50 słuchaczy wkrótce będą musieli zakupić nowy.
- Mam nadzieję, że moje radio kiedyś się rozrośnie. Może nie na skalę Radia Elka, bo to są ogromne koszty, ale jeśli znajdą się sponsorzy, to kto wie – snuje plany na przyszłość, życząc sobie motywacji, rozwoju i wielu słuchaczy.
Radia można posłuchać wchodząc na stronę www.tbwords.org.pl. Wszelkie informacje znaleźć można też na fanpage’u na Facebooku. (kar)
21/2012 (23.05.12)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Adamie Dreszer... duzy minus za nazwe tego radia. Jak tak dalej pojdzie to za kilkadziesiat lat bedziemy poslugiwali sie w Polsce jezykiem angielskim wylacznie. Trudno bylo wymyslec jakas polskojezyczna nazwe ?