Magazyn koscian.net
06 Sie 2019Terapia zamiast neurologii
Od kwietnia ubiegłego roku budynek po oddziale neurologicznym Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie świeci pustkami. Wkrótce się to zmieni. Dzięki środkom przyznanym przez samorząd województwa wielkopolskiego powstanie tam dzienny oddział terapii uzależnienia od alkoholu
Z końcem marca ubiegłego roku wygasł kontrakt na świadczenie usług medycznym w zakresie neurologii. Od tego momentu Willa V nie jest użytkowana. Tuż po zamknięciu oddziału dyrekcja szpitala zleciła wykonanie dokumentacji projektowej dla tego budynku z myślą o rozwinięciu bazy dla dziennej terapii uzależnień. Kosztorys inwestorki opiewa na 8,8 miliona złotych. Niemal całą kwotę przekaże na ten cel Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Informacja o przyznaniu dotacji została przekazana w połowie roku. Do piątku można było składać oferty w przetargu na realizację tej inwestycji. Jeszcze w tym roku do wydania jest kwota trzech milionów złotych.
- Chcemy rozwinąć bazę dla dziennej terapii uzależnień. Liczymy na zwiększenie kontraktu. Dzięki temu szpital będzie miał szansę lepiej się bilansować. Mamy kadrę, która dalej się kształci. W dotychczasowej lokalizacji nie mamy możliwości zwiększenia liczby miejsc – mówi Piotr Zborowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego ds. ekonomiczno-technicznych.
Parterowy budynek zostanie gruntownie przebudowany. Zyska dwuspadowy dach. Na tej kondygnacji będą gabinety terapeutyczne i część socjalna. Obiekt zostanie wyposażony w windę. Zmieni się także jego otoczenie.
- Budynek zyska zupełnie inny wygląd. Tak jak wszystkie inne obiekty na terenie szpitala będzie w klinkierze – dodaje dyrektor Zborowski.
Przebudowa Willi V potrwa do jesieni przyszłego roku. Najpóźniej w połowie sierpnia zostanie podpisana umowa z wykonawcą inwestycji. (h)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Przykre, że szpital inwestuje tylko w osoby z problemem uzależnień ( które również wymagają pomocy). Z neuro już nic nie pozostało. Badania PolSenior mówią, że w 2015 r. przeszło 86000 osób przeszło udar bądź wylew.