Magazyn koscian.net
06 sierpnia 2013Tu gra Radio Lejdis Gol
Polski Związek Piłki Nożnej ma swoją oficjalną rozgłośnię, zajmującą się kobiecą piłką nożną. To ewenement w Europie. Co ciekawe, tworzą go kościaniacy. Siedziba Radia Lejdis Gol znajduje się właśnie w Kościanie. Głównym zadaniem radia jest promocja kobiecej piłki nożnej
Trzon radia stanowią kościaniacy. Redaktorem naczelnym stacji jest Janusz Budzyński, redaktorami Mateusz Kaczmarek i Adam Urbanek, a stroną techniczną zajmuje się Dawid Pawlicki. Z radiem współpracują ponadto: Łukasz ,,Jefrey’’ Chmiel – komentator z Łodzi i dwie korespondentki Klaudia Golasz, na co dzień kierowniczka zespołu Rolnik Biedrzychowice i Ola Niedźbała z Unii Racibórz. Studio urządzono w pomieszczeniach zajmowanych przez Akademię Futsal Club Kościan, choć zdarza się, że audycje nadawane są z domów redaktorów.
Radio zaczęło nadawać w połowie marca br. W akcję promocyjną zaangażowali się Dariusz Dziekanowski, Roman Kosecki, a nawet główna księgowa PZPN. Cała trójka wystąpiła w radiowych spotach reklamowych, zachęcających do słuchania Radia Lejdis Gol. Nazwa miała zostać wybrana w konkursie, ale żadna z propozycji nie spodobała się. To Janusz Budzyński wpadł na pomysł, by nazwać je po prostu Lejdis Gol. Tak też zostało. Boom popularności przyszedł, gdy piłkarki U-17 walczyły o medal na mistrzostwach Europy. Tylko ta stacja bowiem nadawała na żywo mecze kobiecego Euro, od eliminacji do finału.
-
Od ubiegłego roku prowadziliśmy nasze klubowe radio Akademii Futsal Club, gdzie można było posłuchać transmisji i relacji z meczów ligowych – przypomina Janusz Budzyński, prezes kościańskiego klubu. – Pod koniec lutego razem z Adamem Urbankiem byliśmy na konferencji metodyczno-szkoleniowej poświęconej kobiecej piłce w Opolu, gdzie miałem okazję poznać Andrzeja Padewskiego, przewodniczącego komisji do spraw piłkarstwa kobiecego w PZPN. Rozmawialiśmy o promocji piłki kobieciej. W pewnym momencie przewodniczący powiedział, że wyniki ligi publikowane będą w ,,Przeglądzie Sportowym’’, na co ja stwierdziłem, że lepsza byłaby promocja radiowa, a wiem to, bo mam swoje klubowe radio. Zrobił wielkie oczy. Opowiedziałem o szczegółach, zachęcając go do wysłuchania transmisji z meczu w Zduńskiej Woli. Przewodniczący Padewski osobiście przyjechał na mecz, by zobaczyć wszystko od podszewki. Potem ze cztery razy byliśmy na rozmowach w warszawskim PZPN-ie z przewodniczącym Padewskim i Kazimierzem Greniem, szefem komisji do spraw futsalu i piłki plażowej.
W końcu zdecydowano, że Radio Lejdis Gol będzie oficjalną rozgłośnią piłkarstwa kobiecego pod patronatem PZPN. Nadawanie bez przerw zapewniają im dwa serwery dobrej jakości, w tym jeden po stronie niemieckiej umożliwiający jednoczesne słuchanie audycji przez 10 tys. internautów. Sprzęt, w tym dwa wysokiej klasy komputery stacjonarne, dwa mikrofony pojemnościowe, kilka kompletów słuchawek z mikrofonami i ruter, został zakupiony przez PZPN. Niedługo radiowcy otrzymają też laptopa. Muszą jeszcze zakupić zestaw kabli, mikrofony i dyktafony. Pracę w terenie i nadawanie na żywo utrudnia czasem brak dostępu do internetu. Choć stacja ma do dyspozycji internet bezprzewodowy od PZPN, gdy tylko jest taka możliwość, korzystają z Wi-Fi.
Redaktorzy jeżdżą po całej Polsce relacjonując mecze ligowe i nie tylko. Są obecni także na zgrupowaniach polskiej kadry, począwszy od U-17 na seniorkach kończąc, transmitują najważniejsze wydarzenia z mistrzostwami Europy, Pucharem Polski i drużynowymi mistrzostwami Polski włącznie, a wkrótce także eliminacje do mistrzostw świata rozgrywane w Opolu i Brzegu oraz sam mundial. Tylko w Radio Lejdis Gol można było usłyszeć relację ze spotkania mistrzyń Europy do lat 17 z reprezentacją dziennikarzy. Mecz przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie zakończył się remisem 2:2.
- PZPN zadbał nie tylko o wyposażenie w niezbędny sprzęt, ale pokrywa naszym radiowcom też koszty zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu – podkreśla redaktor naczelny, dodając, że w jednakowe koszulki zespół ubrała firma K+M Sport.
Radio ma swój fanpage na Facebooku. Opiekują się nim Adam Urbanek i Mateusz Kaczmarek, a pomagają im Klaudia Golasz i Ola Niedźbała.
- Chętnie na zaproszenie jakiegoś klubu pojedziemy w Polskę, by zrobić relację lub transmisję live, ale ich włodarze muszą pamiętać, że to, że jesteśmy oficjalnym radiem PZPN nie zwalnia ich z pokrywania części kosztów. Póki co nie mamy sponsora, który mógłby to robić – ubolewa naczelny Budzyński, który wielokrotnie sam zasiada za mikrofonem, relacjonując ważne wydarzenia. Udało mu się już wymyśleć kilka powiedzonek, które weszły do obiegu. Niektórzy fani już okrzyknęli go drugim Tomaszem Zimochem. – Relację z półfinałów mistrzostw Europy U-17 robiłem na podstawie opisów na stronie UEFA. Udało mi się zgotować takie emocje, że z podziękowaniami zatelefonował sam przewodniczący Padewski, przyznając, że rzuciłem cały PZPN na kolana.
Poza relacjami z meczów, newsów z klubów różnych szczebli, od ekstraligi począwszy na trzeciej lidze skończywszy, Radio Lejdis Gol nadaje także informacje o piłce plażowej i futsalu. Są relacje na żywo z podpisywania kontraktów zawodniczek z klubami, aktualności piłkarskie, ciekawostki z życia piłkarek i konkursy. W ogłoszonym przez rozgłośnię konkursie Piłkarska Miss Polski 2013 zwycięski tytuł wywalczyła Maria Lajszner z AFC Kościan. W przyszłym roku będą wybierać miss piłkarskich sędzin.
Słuchając Radia Lejdis Gol można poznać piłkarki prywatnie, dowiedzieć z kim się przyjaźnią, jak spędzają wolny czas, w co lubią się ubierać, jaki preferują makijaż i fryzury, co lubią jeść. W kąciku porad jest mowa o tym jak unikać kontuzji, jak dobrać ochraniacze. Jest też kącik kulinarny, w którym prezentowane są ulubione przepisy zawodniczek. Jest możliwość przesłania pozdrowień przez słuchaczy. Materiałów i informacji nie brakuje. Od niedawna ruszyła akcja ,,Pokaż co potrafisz’’, dzięki której utalentowane piłkarki mogą zamieszczać na stronie radia filmy prezentujące próbki ich umiejętności. Wszystko to ma promować talenty i wpływać na wzrost zainteresowania kobiecą piłką.
– Media ogólnopolskie nie są zainteresowane promowaniem piłki kobiecej, uważając lekceważąco, że to nie ten poziom. A w Niemczech mecze kobiecej Bundesligi oglądają dwa miliony kibiców. Byłem na stadionie i widziałem z jakim zaangażowaniem grają te dziewczyny, a dostają wielokrotnie mniejsze pieniądze niż panowie grający w Ekstraklasie - ubolewa redaktor naczelny, przyznając, że piłkarki ustępują panom jedynie siłą fizyczną i szybkością, bo umiejętnościami, techniką, zacięciem i sercem do gry, duchem walki przewyższają piłkarzy. W jego ocenie, sporym problemem jest poziom sędziowania w lidze kobiecej. – By to zmienić zrodził się pomysł, by każda piłkarka miała możliwość zrobienia kursu sędziego na koszt PZPN-u lub kurs instruktora piłki nożnej.
- Finałowy mecz mistrzostw Europy do lat 17 na Eurosporcie obejrzało pięć milionów polskich widzów, co przeczy powszechnej opinii o niskim poziomie rozgrywek. Kobieca piłka to zaangażowanie, pasja, serce, umiejętności i gra do końca, czyli to czego brakuje u panów. To coś, co chce się oglądać – przekonuje redaktor Adam Urbanek, który robi fotografie i relacje z piłkarskich boisk, przeprowadza wywiady z zawodniczkami i prowadzi fanpage na Facebooku. Jest też odpowiedzialny za dobór współpracowników. - Od nowego sezonu ligowego będziemy mieli osoby, które zajmą się pisaniem felietonów. Już zgłosiło się ponad dwadzieścia osób z różnych klubów z Polski. Wszystkie teksty przechodzą przeze mnie. Daję wskazówki co i jak poprawić. Pisać może każdy. Trzeba tylko pamiętać o obiektywizmie. W tym sezonie zamieszczaliśmy relacje ze zdjęciami pisane przez piłkarki i kibiców. Dzięki temu kluby z pierwszej, drugiej czy trzeciej ligi, o których w mediach jest cicho, mogą zaistnieć.
Stacji można słuchać wyłącznie w internecie, ale jej zaletą jest to, że można to robić nawet w najdalszych zakątkach świata. Jak mówią z dumą twórcy radia, słuchano ich nawet w Chinach. Można to z powodzeniem robić także na urządzeniach moblinych iPhonach, czy iPadach. Do tej pory jednocześnie radia słuchało ponad tysiąc osób. To sporo jak na internetową stację.
Obecnie na antenie Radia Lejdis Gol można usłyszeć jedynie muzykę i serwisy informacyjne. Wraz z nowym sezonem wróci normalna ramówka i konkursy z nagrodami. To już pewne, że wkrótce na antenie Radia Lejdis Gol będą relacjonowane mecze ligi amerykańskiej, austriackiej i niemieckiej. Na facebookowym fanpage’u w cotygodniowych konkursach można wygrać m.in. piłkarskie koszulki z autografami zawodniczek. Jak zapewniają prowadzący, pytania nie są trudne. Na stronie internetowej i fanpage’u oprócz newsów udostępniane są film, wywiady i zdjęcia. Można je znaleźć na stronie radiofutbol.tnb.pl i na facebookowym fanpage’u www.facebook.com/pages/Radio-Lejdis-Gol-Official.
W ciągu czterech miesięcy nadawania Radio Lejdis Gol zyskało już popularność i renomę w piłkarskim światku. Coraz częściej jest proszone o patronat medialny różnych imprez. W sierpniu drużyna radiowców wystąpi w turnieju beach soccera we Wrocławiu.
- Zachęcamy piłkarki do tworzenia swoich własnych muzycznych list przebojów. Graliśmy już ulubione piosenki Eweliny Kamczyk z Unii Racibórz. Zachęcamy też kluby do pisania swoich hymnów. Staramy się zrobić kawał dobrej roboty dla promocji kobiecej piłki. Cieszy, że to się udaje – stwierdza Janusz Budzyński, zachęcając do współpracy wszystkich chętnych.
O pozyskaniu koncesji i nadawaniu w prawdziwym radiowym eterze póki co nie myślą, choć nie wykluczają, że i na to przyjdzie czas. Zdają sobie sprawę, że to wiąże się z ogromnymi kosztami. Chcą się rozwijać i poszerzać swą działalność. Jeszcze w tym roku Radio Lejdis Gol szykuje mega niespodziankę dla miłośników kobiecej piłki. Co to będzie, niech póki co pozostanie tajemnicą. Pewne jest, że w grudniu piłkarskie radio będzie żyło V Turniejem Charytatywnym ,,Piłkarze Dzieciom’’.
KARINA JANKOWSKA
31/2013
Zgłaszasz poniższy komentarz:
taka strona nie istnieje, dziękuje za uwage