Magazyn koscian.net
2003-04-24 15:35:26U ,,Kolberga’’ dwa rekordy!
W tym roku o przyjęcie do I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie starała się rekordowa ilość uczniów. Aż 405 absolwentów gimnazjów złożyło podanie do tej właśnie szkoły. Do klasy pierwszej przyjęto 320 osób. Będą się one uczyły w dziesięciu oddziałach. To także rekord!
(GK nr 178 z 10.07.2002)
Oprócz kościaniaków o przyjęcie do ,,Kolberga’’ starali się uczniowie z Wielichowa (17 podań), Bucza (16), Czacza (12), Czempinia (35), Grodziska (1), Jerki (17), Kamieńca (7), Konojadu (17), Krzywinia (5), Lubinia (1), Przemętu (2), Racotu (19), Starego Bojanowa (7), Starych Oborzysk (21), Śmigla (15) i Szlichtyngowej (1). Do szkoły przyjęci mogli zostać ci, którzy uzbierali 122 pkt., do klasy z rozszerzonym językiem angielskim - 153 pkt., a z informatyką - 140 pkt.
Obawy uczniów i rodziców budzi szczególnie sprawa poziomu nauczania. Dyrektor Albińska jednak uspokaja, że obniżenie poziomu nie powinno mieć miejsca. Jedyne trudności jakie mogą wynikać będą spowodowane dużą ilością osób w poszczególnych klasach. Od września w ,,Kolbergu’’ będzie 26 klas.
- Kiedy byliśmy czteroletnim liceum mieliśmy 33 klasy, więc nie jest to dla nas zaskakująca liczba - stwierdza dyrektor Albińska.
Nasuwa się pytanie dlaczego młodzież chce uczyć się akurat w tym liceum. Zapytaliśmy o to dwoje nowo przyjętych licealistów.
- Złożyłem tu papiery, ponieważ jest to jedno z lepszych liceów. Nauczanie jest na wysokim poziomie, a poza tym mając szkołę na miejscu nie muszę dojeżdżać - mówi Marcin.
- Udało mi się dostać do mojej wymarzonej szkoły! Bardzo się z tego cieszę, a konkurencja była duża. Nie będę musiała tracić pieniędzy na dojazdy, ani rezygnować z nauki w szkole, którą kończyli moi rodzice - dodaje Ania.
- Nasz ogólniak ma już 100 lat, nigdy nie było to LO tylko i wyłącznie miasta Kościana. Zawsze byliśmy liceum środowiskowym - konkluduje Czesława Albińska. - Tutaj wiedzę zdobywali rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Uczenie się w ,,Kolbergu’’ wrosło w tradycje rodzinne Ziemi Kościańskiej. (kar)