Magazyn koscian.net
2008-08-27Uliczne kolejki
Dwa miliony złotych rocznie chcą przeznaczać władze samorządowe Kościana na budowę dróg gminnych o charakterze publicznym. W ciągu ośmiu najbliższych lat większość dróg gruntowych ma zostać utwardzona.
Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Kościana uchwalono Wieloletni Plan Inwestycji Drogowych.
- Uchwała porządkuje inwestycje na drogach o charakterze publicznym – przekonywał radnych wiceburmistrz Kościana Maciej Kasprzak. – Uchyla Wieloletni Plan Inwestycyjny z 2005 roku. Ten plan w gruncie rzeczy nie był realizowany. Jego założeniem była coroczna aktualizacja. Obejmował lata 2005 – 2009, więc lada dzień doszłoby do jego wygaśnięcia. Plan porządkuje tylko te inwestycje, które zostały w nim ujęte.
Przy opracowywaniu dokumentu zrezygnowano z dużej szczegółowości. Jednym z założeń była możliwość szybkiej aktualizacji. W uzasadnieniu podano w jakiej kolejności inwestycje będą prowadzone. Ich koszt oszacowano na ponad 16 milionów złotych. Decyzje o przyznaniu środków na realizację będą podejmowane każdorazowo przed rozpoczęciem inwestycji.
Zastosowanie matematycznego wzoru do określenia kolejności modernizacji ulic ma być rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć konfliktów na linii mieszkańcy – władze samorządowe. Żadne z osiedli nie zostanie pominięte. W pierwszej kolejności nawierzchnię zyska jedenaście ulic, do których jest już opracowana dokumentacja. Wśród nich jest np. ulica Kątna istniejąca od 87 lat czy 2-go Października licząca 72 lata. Poza jedenastką jest natomiast 85-letnia ulica Koperniaka (pozycja 12.), czy 82-letnia ulica Boczna (pozycja 28.). Wiek 12 ulic ustalono na 10 lat. Są to najmłodsze drogi, które trafiły do rankingu. Jedna z nich – ulica Jodłowa – otwiera czwartą dziesiątkę listy. Żadna nie przebiła się na wyższe pozycje. Ulica Nowowiejskiego zamieszkana przez 148 osób przewidziana jest do realizacji w pierwszym etapie. Druga najgęściej zaludniona – ul. Maya (129 mieszkańców) trafiła na 18. miejsce.
- Przyglądałem się temu projektowi i wydaje mi się mało ambitny. Nie zakreśliliśmy w nim w jakim czasie chcielibyśmy to zrobić – stwierdził rozpoczynając dyskusję nad projektem uchwały radny Bronisław Frąckowiak. Miał także wątpliwości dotyczące określania stażu ulic.
Z taką opinią nie zgodził się burmistrz Kościana Michał Jurga:
- Plan mało ambitny? Być może. Dobrze jeżeli ambicje są łączone z determinacją. Musimy realnie patrzeć na nasze możliwości. Proszę spojrzeć na budżet. Miasto jest zadłużone. Chcemy powiedzieć mieszkańcom poprzez taki projekt uchwały kiedy mogą się spodziewać realizacji tych ulic. Młodsze czy starsze – wszystkie mają prawo być zrobione – przytoczył także dane dotyczące tegorocznych inwestycji. - W tym roku wysiłek miasta to cztery miliony złotych. To jest element świadczący, że jesteśmy w stanie pewne rzeczy robić. Ulice miejskie nieutwardzone to jest priorytet. Jeżeli pojawią się partnerzy, to musimy szukać dodatkowych pieniędzy. Dwa miliony złotych to jest minimum. Ten rok inwestowania w drogi to dwa razy więcej niż w poprzedniej kadencji.
Pozytywną opinię o projekcie wyraził natomiast radny Stefan Kaczmarek. Przypomniał bój o ulicę Kołłątaja toczony w czasie poprzedniej kadencji Rady Miejskiej.
- Doceniam projekt uchwały – stwierdził z kolei radny Karol Pawlak. - Można powiedzieć, że teoretycznie jest dopracowany. Jedna rzecz mnie zdziwiła. Uniknęliśmy konsultacji społecznych. Uchwała dotyczy co ósmego mieszkańca miasta. To jest około 2900 osób, a potraktowaliśmy to na zasadzie dyskusji 21 osób. Nie traktujmy tej uchwały jak każdej innej. Mieszkańcy o planie dowiedzą się jutro od nas, a w środę z „Gazety Kościańskiej”.
- Na każdej sesji podejmujemy ważne dyskusje – ripostował wiceburmistrz Kasprzak, przypominając jednocześnie, że radni są reprezentantami mieszkańców, a przedstawiciele Urzędu Miejskiego uczestniczą również w posiedzeniach rad osiedli.
Ostatecznie za uchwaleniem Wieloletniego Planu Inwestycji Drogowych zagłosowało 19 radnych. Radny Frąckowiak wstrzymał się od głosu. Realizacja planu rozpoczęła się z chwilą jego uchwalenia.
Według wzoru
Do wyznaczenia kolejności inwestycji drogowych zastosowano specjalnie opracowany wzór. Pod uwagę wzięto dwa czynniki: okres oczekiwania na utwardzenie drogi w latach oraz współczynnik rentowności społecznej. Na drugi element złożyła się liczba mieszkańców zameldowana na ulicy na pobyt stały i długość ulicy na odcinku nieutwardzonym.
Dane dotyczące długości dróg pochodzą z opracowania „Inwentaryzacja dróg gminnych”. W przypadku dróg częściowo utwardzonych wzięto pod uwagę tylko fragment nieutwardzony. Liczbą mieszkańców na danej ulicy ustalona na podstawie wypisu z ewidencji ludności. W przypadku dróg częściowo utwardzonych wzięto pod uwagę ilość osób mieszkających na odcinku drogi gruntowej. Okres oczekiwania na utwardzenie nawierzchni ustalono zestawiając daty pierwszego zameldowania i nadania nazwy ulicy. Pod uwagę brano datę wcześniejszą.
Odstępstwem od reguły są drogi, na przebudową których wcześniej wykonano dokumentację. Ich kolejność jednak również uporządkowana została według wzoru. Nie odnosi się to tylko do ul. Dąbrowskiego. Ze względu na niewystarczającą ilość zabezpieczonych w tym roku środków, inwestycja została przeniesiona na przyszły rok. (h)
Program budowy dróg gminnych
W pierwszym etapie realizowane mają być inwestycje na ulicach:
1. Dąbrowskiego
2. Reymonta
3. 2-go Października
4. Nowowiejskiego
5. Kątna
6. Korczaka
7. Kasprowicza
8. Wschodnia
9. Krzywa
10. Reja
11. Niemcewicza
Pozostałe ulice w następującej kolejności
1. Kopernika
2. Klonowa
3. Pszenna
4. Bukowieckiej
5. Modrzewiowa
6. Akacjowa
7. Maja
8. Taczanowskiego
9. Wierzbowa
10. Sienkiewicza
11. Krótka
12. Fabiańczyka
13. Orląt Polskich
14. Wojska Polskiego
15. Marciniaka
16. Podgórna
17. Boczna
18. Stamma
19. Rezerwy Skautowej
20. Towarowa
21. Pogodna
22. Topolowa
23. Kruczkowskiego
24. Kochanowskiego
25. Iwaszkiewicza
26. Słowackiego
27. Prusa
28. Czempińska
29. Jodłowa
30. Kraszewskiego
31. Bojanowskiego
32. Bednarkiewicza
33. Winowicza
34. Jesionowa
35. Cisowa
36. Jęczmienna
37. Cedrowa
38. Sosnowa
39. Aleja Lipowa
40. Balcera
41. Wojciechowskiego
42. Wichrowa
43. Rolna
44. Świerkowa
45. Gryczana
46. Wiatraczna
47. Uczniowska
48. Promienista
49. Żarnowa
GK 35/2008
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Nareszcie jakiś obiektywny i realny plan. Teraz tylko kasa.