Magazyn koscian.net
2005-10-26 10:39:44Uniwersytet wielopokoleniowy
Kościański Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował swą działalność
W miniony czwartek, 20 października, wykład inauguracyjny na temat ,,Podmiotowy i społeczny wymiar edukacji dorosłych" wygłosił prof. Kazimierz Przyszczypkowski, prorektor poznańskiego UAM.
Uniwersytecka aula była pełna słuchaczy i zaproszonych gości: samorządowców miast, gmin i powiatu kościańskiego oraz dyrektorów miejskich i powiatowych szkół.
- Tak duża rzesza ludzi cieszy, ale i zastanawia: czy podołamy? Mam nadzieję, że przy państwa pomocy się uda - stwierdził wicestarosta Michał Jurga, jednoczełnie pełniący obowiązki kanclerza. Funkcję sekretarza pełnił będzie Marian Przyszczypkowski, kierownik Kolegium UAM w Kościanie. Przypomniał także, że pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w latach siedemdziesiątych we Francji, a w Polsce istnieją już 73 takie placówki.
- Żyjemy dłużej, ale rodzi się nas coraz mniej i to powoduje, że dził osoby starsze, to ogół społeczeństw krajów rozwijających się. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie czternałcie procent populacji to włałnie ludzie starsi. Proces starzenia się zachodzi najpierw w sferze ducha, dlatego ważne jest, by osoby w starszym wieku włączyć w system kształcenia ustawicznego, dzięki czemu zachowają sprawność intelektualną, psychiczną i fizyczną.
Przypomnijmy, że inicjatorem utworzenia uniwersytetu było Stowarzyszenie Porozumienie Ziemia Kościańska przy współpracy Starostwa Powiatowego w Kościanie, wójta gminy Kościan i burmistrza Kościana, który - co podkrełlił kanclerz Jurga - nieodpłatnie udostępnił sale kościańskiego Kolegium UAM.
Na Kościańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w tym roku akademickim uczyć się będzie 181 osób, które skończyły 40 lat. Kolejne 70 osób znajduje się na liłcie rezerwowej. Podczas czwartkowej uroczystości szełć osób dostąpiło zaszczytu odbioru indeksów z rąk prorektora Przyszczypkowskiego. W wykładzie inauguracyjnym nt. ,,Podmiotowy i społeczny wymiar edukacji dorosłych" profesor Kazimierz Przyszczypkowski zwrócił uwagę na rolę i miejsce dorosłych.
- Po aktywności zawodowej stajemy przed problemem: jak dalej żyć. Większość osób jest bezradna i uważa, że nowe problemy i zadania nie są już dla nich. Na szczęłcie wy państwo nie jestełcie tacy - podkrełlił profesor Przyszczypkowski. - Dopiero w ubiegłym wieku stwierdzono, że dorosły może się uczyć i nauczyć, a najskuteczniejszą bronią przeciw starości są zajęcia umysłowe. To, że się zestarzejemy jest jednakie dla wszystkich, lecz to jak się starzejemy zależy od nas samych.
Słuchacze mają do wyboru 12 sekcji: turystyki rowerowej i pieszej, terapeutyczno-rehabilitacyjną - gimnastyka mózgu i terapia tańcem, muzyczną, kultury i sztuki, gimnastyczną - gimnastyka usprawniająca, aerobik, pływanie i rehabilitacja wodna, edukacji regionalnej, plastyczną, informatyczną oraz językową - język angielski i język niemiecki. Ponadto co dwa tygodnie (w czwartki) odbywać się będą wykłady ogólne. Będzie ich w sumie dwanałcie. Najbliższy, 10 listopada, wygłosi prof. Krzysztof Pietkiewicz z Instytutu Wschodniego UAM nt. ,,Jak zrozumieć Rosję".
GK nr 43/2005
Zgłaszasz poniższy komentarz:
http://www.youtube.com/watch?v=l6XxtmKNync - wystep chóru KUTW z 2011 r.