Magazyn koscian.net

03 Lip 2017

Warto wykonać badanie

Ewa Rapacz Ewa Rapacz

Ponad czterysta badań na obecność nużeńca przeprowadzono od 2014 roku w Pracowni Bakteriologicznej kościańskiego szpitala. U osiemdziesięciu procent badanych potwierdzono występowanie pasożyta. - Tak duża ilość badań w tym kierunku świadczy o coraz większej świadomości wśród społeczeństwa o istniejącym zagrożeniu – mówi specjalista mikrobiolog Ewa Rapacz

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) jest powszechnie występującym pasożytem. Bytuje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych skóry twarzy. Żywi się lipidami i wydzieliną łojową. Powoduje zapalenie gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Może być przyczyną zaostrzenia trądziku różowatego. Nużeniec może występować w mieszkach włosowych rzęs i powodować przewlekłe zapalenie powiek, a czasami także spojówek. Charakterystyczne objawy to swędzenie, pieczenie, uczycie suchości i łzawienie oczu. W miarę wzrostu pasożyta może dojść do przemieszczenia podstawy rzęsy i zmiany kierunku jej wzrostu. Jednym z częstych objawów zakażenia nużeńcem jest nadmierne wypadanie rzęs.

Stan chorobowy spowodowany obecnością nużeńca nazywa się nużycą lub demodekozą. Często schorzenie jest błędnie diagnozowane jako zapalenie alergiczne lub infekcja bakteryjna, czy grzybicza.

- Badanie na obecność nużeńca przeprowadzamy od 2014 roku. Ponieważ wcześniej mieliśmy dużo telefonów od pacjentów z pytaniem o to badanie, uznaliśmy iż warto mieć je w ofercie. Muszę przyznać, że mamy pacjentów nie tylko z Kościana, ale także z dość odległych miejsc jak Leszno, Wschowa, Gostyń - wyjaśnia Ewa Rapacz, kierownik Pracowni Bakteriologii w Laboratorium Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie. - Występowanie tego pasożyta jest naprawdę powszechne. Nużeniec występuje nie tylko u osób starszych z obniżoną odpornością organizmu, ale również u osób młodych, a nawet dzieci. Czasami zgłaszają się do nas ludzie, którzy od lat borykają się z problemami skórnymi czy suchością oka.

Wielu pacjentów trafia do kościańskiego laboratorium po długotrwałym leczeniu, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Pacjenci sami zgłaszają na badania ponieważ słyszeli bądź czytali na temat nużycy. Coraz więcej pacjentów jest kierowanych przez dermatologów i okulistów.

Do badania pobiera się rzęsy, brwi, zeskrobiny skóry zmienionej chorobowo a także ropnie. Badanie jest bardzo proste, polega na badaniu mikroskopowym pobranego materiału, który zawieszony jest w z specjalnym płynie. Czas oczekiwania na wynik jest bardzo krótki, czyli 15-20 minut.

Leczenie nużycy wymaga czasu i konsekwencji. Ponieważ cykl rozwojowy pasożyta trwa około 3-4 tygodni trzeba je prowadzić w kilku etapach, aby zniszczyć wszystkie formy rozwojowe: jaja, larwy i osobniki dorosłe. (h)

GK 26/2017

Już głosowałeś!

Zobacz także:


Komentarze (2)

w dniu 08-07-2017 06:03:20 napisał:
zgłoś komentarz
×
Zgłaszasz poniższy komentarz:

Wzrost świadomości zawsze i nieodzownie wiąże się i wiązał se świadomością pasożytòw,bakterii,drobnoustrojów,wirusòw i innego dziadostwa.A Jezus do Łazarza krzyknął do dziury w skale - Hej!Wyłaź! I wyszedł chłopina śmierdzący owinięty bandażami.Ale zaraz dali mu jeść i pić....

Wzrost świadomości zawsze i nieodzownie wiąże się i wiązał se świadomością pasożytòw,bakterii,drobnoustrojów,wirusòw i innego dziadostwa.A Jezus do Łazarza krzyknął do dziury w skale - Hej!Wyłaź! I wyszedł chłopina śmierdzący owinięty bandażami.Ale zaraz dali mu jeść i pić....

STOP HEJTOWI - PAMIĘTAJ - NIE JESTEŚ ANONIMOWY!
Jeśli zamierzasz kogoś bezpodstawnie pomówić, wiedz, że osobie pokrzywdzonej przysługuje prawo zgłoszenia tego faktu policji, której portal jest zobligowany wydać numer ip Twojego komputera: 3.142.255.23

Internauci piszący komentarze ponoszą za nie pełną odpowiedzialność karną i cywilną. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich całkowitego usuwania jeżeli: nie dotyczą one artykułu, są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, naruszają normy prawne lub obyczajowe.

Dodaj komentarz
Powrót do strony głównej
×

Dodaj wydarzenie

Wydarzenie zostanie opublikowane po zatwierdzeniu przez moderatora.

Dane do wiadomości redakcji
plik w formacie jpg, max 5 Mb
Zgłoszenie zostało wysłane - zostanie opublikowane po akceptacji administratora.
UWAGA: W przypadku imprez o charakterze komercyjnym zastrzegamy sobie prawo do publikacji po uzgodnieniu ze zgłaszającym opłaty za promowanie danego wydarzenia.