Magazyn koscian.net
2003-06-24 13:47:09Władza bardziej przejrzysta
Samorządy w Internecie
Pierwszego lipca będziemy świadkami kolejnego przełomu w demokratyzacji państwa. Tego dnia, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, muszą zacząć działać internetowe Biuletyny Informacji Publicznej (BIP). Będzie to jedna z najwygodniejszych metod dostępu do informacji, jakiej muszą nam udzielić wszystkie organy administracji publicznej i ich jednostki organizacyjne.
BIP to również ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i techniczne, dlatego jego wprowadzenie rozłożono na trzy etapy. Pierwszy rozpocznie się pierwszego lipca, kiedy to każda jednostka samorządu i administracji rządowej uruchomi specjalne witryny internetowe z podstawowymi informacjami o swoim statusie prawnym, kompetencjach, organach i osobach sprawujących władzę. Znajdziemy tam również oświadczenia majątkowe radnych, burmistrzów i urzędników wydających decyzje administracyjne.
O wiele więcej dowiemy się po pierwszym stycznia przyszłego roku. Będziemy mogli na przykład śledzić stan przyjmowanych przez urząd spraw i kolejność ich załatwiania, lub zapoznać się z treścią dokumentów urzędowych. Znajdziemy tu wszystkie uchwały rad gmin, dokumentacje z przeprowadzonych kontroli, informacje o prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach. Po pierwszym stycznia 2005 roku BIP będzie musiał spełniać już wszystkie wymogi ustawowe.
Jak wiadomo większość gmin i urzędów administracji rządowej od lat prowadzi własne witryny internetowe. Na czym więc polega przełomowość nowych rozwiązań? Przede wszystkim na tym, że BIP będzie oficjalnym publikatorem. Każda informacja będzie opatrzona nazwiskiem urzędnika odpowiadającego za zgodność informacji elektronicznej z oryginałem. Innymi słowy informację pobraną z takiej strony internetowej możemy traktować jak informację udostępnioną nam przez urząd na piśmie i opatrzoną stosownymi pieczątkami.
BIP niezwykle ułatwi dostęp do informacji, szczególnie ludziom młodym, oraz pozwoli zmniejszyć zużycie papieru. Rodzi też drobne niebezpieczeństwo, ponieważ urzędnik może odmówić ustnego lub pisemnego udzielenia informacji publicznej, jeśli takowa znajduje się w Internecie na stronie BIP. Odesłanie do Internetu dla wielu może oznaczać niemożność dotarcia do jawnej przecież informacji. Należy mieć nadzieję, że sytuacje takie nie będą miały miejsca, przynajmniej do czasu powszechnego i taniego dostępu do Internetu. Jeśli jednak ktoś trafi na takie, zgodne niestety z prawem utrudnienie, służymy pomocą i zapewniamy dostęp do redakcyjnego komputera połączonego z Internetem.
Szczegółowo o tym jak i co można znaleźć w Internecie będziemy informować po wprowadzeniu w życie każdego z trzech etapów Biuletynu Informacji Publicznej. Mamy także nadzieję, że również samorządy zadbają o odpowiednią informację i edukację.
Na koniec przyjrzyjmy się istniejącym stronom internetowym samorządów. Nie znikną one wraz z wdrożeniem BIP, choć pewnie zmienią swój charakter na bardziej reklamowo-promocyjny.
Kościan
www.koscian.pl
Stolica powiatu jako jedna z pierwszych zrozumiała siłę oddziaływania Internetu jako narzędzia promocji. Miejska strona funkcjonuje od kilku lat i stopniowo była wzbogacana o informacje i funkcje przydatne przede wszystkim mieszkańcom. Obecny serwis to już czwarta wersja informatora, w którym znajdziemy podstawowe dane o mieście, władzy, gospodarce, oświacie i kulturze. Mocną stroną serwisu jest zbiór uchwał Rady Miejskiej oraz gotowe do pobrania druki różnych urzędowych wniosków. Nieco słabiej wygląda częstotliwość wprowadzania informacji do działu „aktualności”. Wydaje się również, że służby promocyjne nie doceniają swego rozbudowanego serwisu dość słabo go reklamując. A szkoda, bo serwis prezentuje się dobrze.
Powiat kościański
www.powiatkoscian.pl
Powiat zadebiutował w Internecie wysmakowaną witryną wykonaną przez jedną najlepszych agencji reklamowych. Niestety, zastąpił ją kilka lat temu rozwiązaniem tańszym i graficznie gorszym. Zastrzeżenia budzi duża ilość niezbyt przystających do oficjalnej witryny animowanych ikon. Struktura serwisu jest dość przejrzysta, co ułatwia odszukanie potrzebnych informacji. Po przeniesieniu ciężaru informacyjnego do BIP serwis stanie się materiałem czysto promocyjnym dlatego warto rozważyć opracowanie nowego projektu graficznego.
Śmigiel
www.smigiel.pl
Śmigielska witryna doczekała się przebudowy i unowocześnienia. Jest przejrzysta i funkcjonalna. Oparto ją na szablonie, z którego korzysta kilkanaście gmin w Wielkopolsce. Po przebudowie nie wszystkie działy zwierają wystarczającą ilość informacji - być może w związku z przygotowywaniem Biuletynu. Warto odnotować, że w porównaniu z poprzednią wersją - obecna jest dość często aktualizowana.
Czempiń
www.czempin.pl
Najmłodsza strona samorządowa w powiecie. Oparta na tym samym szablonie co strona śmigielska i o podobnej strukturze. Niestety, nowy środek komunikacji jakim dysponuje gmina nie jest promowany, stąd być może wielu mieszkańców powiatu nie wie o jej istnieniu. Warto zwrócić uwagę, że strona czempińska jako pierwsza w powiecie miała w momencie powstawania artykułu łącze do gminnego Biuletynu Informacji Publicznej. Co prawda BIP był jeszcze pusty, ale przynajmniej wiemy, że prace nad nim trwają.
Krzywiń
www.krzywin.pl
Strona krzywińska przyciąga uwagę ciekawym projektem graficznym. Niestety, nowoczesne i ładne opakowanie jest puste. Już na pierwszej stronie serwuje się „aktualność” z lipca ubiegłego roku, o tym że strona jest w budowie. Roczny bezruch w Internecie nie najlepiej świadczy o gminie. A szkoda, bo strona wygląda naprawdę dobrze - wystarczy wypełnić ją treścią.
Gmina Kościan
Władze gminy prawdopodobnie nie uznały Internetu za dobre narzędzie promocji i do dziś nie uruchomiły własnej strony. Sytuację zmieni ustawa o dostępie do informacji publicznej nakładająca obowiązek uruchomienia Biuletynu Informacji Publicznej. Zatem już wkrótce w Internecie odnajdziemy także gminę Kościan.
PAWEŁ SAŁACKI