Magazyn koscian.net
2009-06-03Wznieśmy toast za wolność!
Jutro, w odpowiedzi na apel ,,Gazety Wyborczej’’, w tysiącach miejsc w całym kraju, o godzinie 20 wznoszony będzie toast za wolność. W Kościanie będzie go można wznieść między innymi w kawiarni ,,Saskia’’
Chętnych do radosnego świętowania dwudziestej rocznicy bezkrwawego wywalczenia wolności zaprasza kawiarnia ,,Saskia’’. Każdy, kto się zjawi w lokalu 4 czerwca, pomiędzy godziną 20 a 20.20, otrzyma kieliszek szampana.- Wznieśmy toast w jak największym gronie! Przecież nie ma wolności bez radości – przekonują organizatorzy ogólnopolskiej akcji. - Prosimy restauracje, kawiarnie, bary i kluby, by ogłosiły 4 czerwca, między 20.00 a 20.20, coś w rodzaju „minut wolności”. Poczęstujcie gości kieliszkiem szampana, wina, piwa czy trunku bezalkoholowego i zaśpiewamy sobie ,,sto lat!’’ lub inną radosną pieśń.
Również Kościański Ośrodek Kultury przygotował imprezę z okazji 20. rocznicy czerwcowych wyborów. 4 czerwca w koncercie upamiętniającym to wydarzenie wystąpi zespół Michała Dolaty, Teatr 112 i młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Kościanie. Początek imprezy o godzinie 17 w KOK.
Co świętujemy?
Wybory do sejmu i senatu z 4 czerwca 1989 roku rozpoczęły rok cudów. Rok upadku reżimów komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Rok zwycięstwa demokracji nad totalitaryzmem. Polskie porozumienie z roku 1989 to finał trwającej pół wieku walki o wolność prowadzonej przez różnorodne środowiska. Nie byłoby czerwcowych wyborów bez wcześniejszych działań Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacji Polski Niepodległej, Studenckich Komitetów Solidarności i setek innych inicjatyw, a przede wszystkim bez drugiego co do wielkości w historii ludzkości ruchu społecznego jakim była zrodzona w 1980 roku „Solidarność”. Nie byłoby porozumienia bez pielgrzymek i słów Jana Pawła II.
Prawie wolne wybory
Zgodnie z postanowieniami okrągłego stołu 4 czerwca 1989 roku przeprowadzono całkowicie wolne wybory do senatu i częściowo wolne wybory do sejmu, w którym władza zabezpieczyła dla swoich kandydatów 65% mandatów. W pierwszej turze opozycji udało się wprowadzić do sejmu 160 posłów (na 161 „wolnych” mandatów) i 92 senatorów na 100 dostępnych miejsc. Koalicja rządowa wprowadziła do sejmu zaledwie 3 kandydatów. Aby uzupełnić wakaty na miejscach zarezerwowanych dla PZPR i jej sojuszników trzeba było przed drugą turą zmienić ordynację wyborczą. W drugiej turze opozycja zdobyła brakujący mandat w sejmie i wprowadziła jeszcze 7 kandydatów do senatu. Druga tura wyborów do senatu odbyła się także na Ziemi Kościańskiej. Sensacyjna wiadomość o wynikach wyborów w Polsce obiegła wówczas cały świat.
Wywołaliśmy lawinę
Wydarzenia w Polsce wywołały lawinę nazwaną później „jesienią ludów”. We wrześniu Węgry otworzyły granicę z Austrią. 9 listopada, po manifestacjach w NRD, otwarto granicę z Berlinem Zachodnim i rozpoczęto burzenie muru. W listopadzie w Bułgarii upadł reżim Żiwkowa, a parę tygodni później w Czechosłowacji przeprowadzono „aksamitną rewolucję”. W ostatnich dniach grudnia w Rumunii krwawo obalono dyktaturę Ceausescu, który tuż po czerwcowych wyborach nawoływał państwa Układu Warszawskiego do zbrojnej interwencji w Polsce.
Wznieśmy toast!
Polacy otworzyli nowy rozdział w dziejach Europy. Rozdarli żelazną kurtynę. Zaledwie dziesięć lat po czerwcowych wyborach Polska stała się częścią NATO, a po kolejnych pięciu przystąpiła do Unii Europejskiej. Dlatego warto wznieść toast za wolność, którą Polacy sami, bezkrwawo odzyskali. (s)
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Szanujmy się i cieszmy! Na przekór wiecznie niezadowolonym i olewających nas sąsiadów. Do zmiany jest jeszcze bardzo dużo, ale zaszliśmy tak daleko, że mamy powód do dumy !